Защо обаче голямата част от столичани не се престрашиха да заявят своя интерес от това иначе твърде примамливо предложение - безплатно да ти обновят фасадата и някои други части от сградата, в която живееш, като така всеки обитател ще може да намали разноските си за електро и топло енергия с близо 20 на сто.
На пръв поглед - парадоксално изглежда да откажеш нещо безплатно. Е, срещу това е нужно да бъдат положени и някои усилия от страна на собствениците на жилища.
Ще ви припомня, че за да кандидатстват по програмата, живеещите в блокове, изградени по индустриален способ, трябва да проведат общо събрание, да учредят сдружение на собствениците в общината и да го регистрират в Агенцията по вписванията като юридическо лице. След това се подават документи по образец в местната администрация. Ако общината одобри сградата, собствениците подписват с нея споразумение, с което ѝ делегират правото да ги представлява пред Българската банка за развитие, чрез която се разпределя бюджетът на програмата (1 млрд. евро).
В началото на тази година правителството одобри държавни гаранции в размер на 1 млрд. лева за Българската банка за развитие (ББР), която пък получи заем, за да стартира програмата. В нея могат да участват собствениците на апартаменти в жилищни сгради, строени по индустриален способ, до 1999 г., като първоначално заложеният минимум беше 36 апартамента. Може би именно в тази бройка се крие проблемът, а може би - това е ненавременната информация. От декември 2014-а на обществеността се обявяваше информация за инициативата „на час по лъжичка“. Така например, въпреки че е районът с най-много панелни сгради и най-много нуждаещи се от по-добра среда на живот „Люлин“
е последен в списъка по интерес към програмата за безплатно саниране. Регистрирани са 10 сдружения на етажни собствености, две от тях са подали заявления и вече имат сключени договори. Толкова.
В търсене на обяснение на ситуацията Даниела Бенишева се обърна към заместник-кмета по строителството Ирина Савина, а Георги Кольовски потърси районния кмет на "Люлин" Милко Младенов.
Наскоро Министерският съвет прие решение за облекчаване на условията за участие в програмата за безплатното саниране. След влизането в сила на промените, в програмата ще могат да кандидатстват и отделни блокови секции. Те засягат блокове, които са с 10 входа, например.
Втората промяна предвижда сградата да бъде одобрена за саниране дори в случаи, когато не всички живеещи са съгласни на обновяването. Допуска се 5% от собствениците да не са съгласни с достъпа до апартаментите им. Условието, което е поставено в програмата, е общината да реши как да реализира този проект, така че блокът все пак да има обща визия. За целта вече санираните от собствениците си фасади ще бъдат обновени с топлоизолация и мазилка. В програмата за енергийна ефективност се предвижда и трета промяна, според която в нея могат да кандидатстват сгради с не по-малко от 32 апартамента. Досега броят им беше 36.
Заместник-кметът Ирина Савина обяснява как стоят нещата с районите с тухлено строителство и с по-малко жилища, както и в тези с еднофамилни жилищни сгради.
Чуйте репортерското проучване по темата..
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът доц. Иво Инджов и макроикономистът, експерт в сферата на икономиката на здравеопазването Аркади Шарков. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те обобщиха всички коментирани през седмицата теми: - 2025 - започва ерата на ново поколение в годината на технологиите, изкуственият интелект и новата реалност..
На 18 януари 2025 г., за 14-и път Боровец ще отбележи Световния ден на снега. Тази година концесионерът "Бороспорт" ще зарадва най-малките любители на ските с дневна лифт карта от един лев за деца от 7 до 13 години и с безплатни едночасови уроци за начинаещи по ски и сноуборд, каза пред Радио София изпълнителният директор на "Бороспорт“ Василия..
До 18 януари 2025 г. София е домакин на серия от събития, посветени на внедряването на иновативния подход на италианския град Реджо Емилия в ранното детско образование в България. Град Реджо Емилия, познат по света със своя уникален образователен модел, поставя децата в центъра на процеса на учене, акцентирайки върху тяхната креативност,..
Музикантът и композитор Ангел Демирев представя първия си солов албум “Revelations” (заглавието идва от The Book of Revelation - Откровение на свети Йоан Богослов или още Апокалипсис - заглавието на последната книга от Библията - бел. ред.). “Подготвям нова програма. Интензивен период е, тъй като предстои официалната промоция на новия албум,..
На финала на една наситена със събития седмица ето кои бяха акцентите от изминалите дни . В сряда, 15 януари, президентът Румен Радев връчи мандат на Росен Желязков, който беше посочен от ГЕРБ-СДС за министър-председател . Връчването на мандата стана почти два месеца и половина, след като се проведоха предсрочните парламентарни избори на 27..
Четири поколения почитатели на радиото и негови служители, коментират как обществената медия е повлияла на живота им. Водещият на предаването "Радиокафе“ Даниел Ненчев, редакторът Боян Бочев, Кин Стоянов - директор на програма "Христо Ботев" и Анелия Мангърова, която отговаря за Тик-ток страницата на БНР. Повод за споделените им размисли е..
“Аз разбирам света единствено като поле за културно съревнование между народите” с този цитат на Гоце Делчев започна участието на актьорите Иван Тодоров и Игор Дамянов, които в “Радиокафе” представиха пиесата “Разговор Безкраен. Проектът: Македония”- едно представление, вдъхновено от актуалната обществена и политическа обстановка между България и..