Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Относно Националната програма за енергийна ефективност

Софиянци не бързат да санират. "Жив" пример със съседен блок е най-доброто доказателство за ефекта

Санирането в масовия случай се прави "на парче"
Снимка: Георги Корнейков, БНР
Едва 60-ина заявления са подадени в София за безплатно саниране на многофамилни жилищни сгради от общо 2800 сгради в София, които са допустими за участие в Националната програма за енергийна ефективност. Най-много желаещи да се възползват от тази възможност има в районите “Искър”, “Слатина”, “Младост”, “Подуяне” и “Триадица”.

Защо обаче голямата част от столичани не се престрашиха да заявят своя интерес от това иначе твърде примамливо предложение - безплатно да ти обновят фасадата и някои други части от сградата, в която живееш, като така всеки обитател ще може да намали разноските си за електро и топло енергия с близо 20 на сто.

На пръв поглед - парадоксално изглежда да откажеш нещо безплатно. Е, срещу това е нужно да бъдат положени и някои усилия от страна на собствениците на жилища.

Ще ви припомня, че за да кандидатстват по програмата, живеещите в блокове, изградени по индустриален способ, трябва да проведат общо събрание, да учредят сдружение на собствениците в общината и да го регистрират в Агенцията по вписванията като юридическо лице. След това се подават документи по образец в местната администрация. Ако общината одобри сградата, собствениците подписват с нея споразумение, с което ѝ делегират правото да ги представлява пред Българската банка за развитие, чрез която се разпределя бюджетът на програмата (1 млрд. евро).

В началото на тази година правителството одобри държавни гаранции в размер на 1 млрд. лева за Българската банка за развитие (ББР), която пък получи заем, за да стартира програмата. В нея могат да участват собствениците на апартаменти в жилищни сгради, строени по индустриален способ, до 1999 г., като първоначално заложеният минимум беше 36 апартамента. Може би именно в тази бройка се крие проблемът, а може би - това е ненавременната информация. От декември 2014-а на обществеността се обявяваше информация за инициативата „на час по лъжичка“. Така например, въпреки че е районът с най-много панелни сгради и най-много нуждаещи се от по-добра среда на живот „Люлин“

е последен в списъка по интерес към програмата за безплатно саниране. Регистрирани са 10 сдружения на етажни собствености, две от тях са подали заявления и вече имат сключени договори. Толкова.

В търсене на обяснение на ситуацията Даниела Бенишева се обърна към заместник-кмета по строителството Ирина Савина, а Георги Кольовски потърси районния кмет на "Люлин" Милко Младенов

Наскоро Министерският съвет прие решение за облекчаване на условията за участие в програмата за безплатното саниране. След влизането в сила на промените, в програмата ще могат да кандидатстват и отделни блокови секции. Те засягат блокове, които са с 10 входа, например.
Втората промяна предвижда сградата да бъде одобрена за саниране дори в случаи, когато не всички живеещи са съгласни на обновяването. Допуска се 5% от собствениците да не са съгласни с достъпа до апартаментите им. Условието, което е поставено в програмата, е общината да реши как да реализира този проект, така че блокът все пак да има обща визия. За целта вече санираните от собствениците си фасади ще бъдат обновени с топлоизолация и мазилка. В програмата за енергийна ефективност се предвижда и трета промяна, според която в нея могат да кандидатстват сгради с не по-малко от 32 апартамента. Досега броят им беше 36.

Заместник-кметът Ирина Савина обяснява как стоят нещата с районите с тухлено строителство и с по-малко жилища, както и в тези с еднофамилни жилищни сгради.
Чуйте репортерското проучване по темата.
.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кокаляне ще има собствена детска градина

Кокаляне ще има собствена детска градина. Първа копка на новата сграда бе направена в присъствието на кметовете на столицата и на район „Панчарево“ Васил Терзиев и Евгения Алексиева, съобщава БГНЕС. Новата сграда за детска градина ще бъде за 4 градински групи, или 100 деца. Инвестицията е 5 846 400 лв. Средствата са осигурени от бюджета на Столичната..

публикувано на 18.12.24 в 18:55

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте пристига на посещение в България

На 19 декември генералният секретар на НАТО Марк Рюте пристигана посещение в България. На учебен полигон „Ново село“ той ще се запознае с дейността на Многонационалната бойна група с рамкова държава Италия, на която нашата страна е домакин. В рамките на посещението Марк Рюте ще проведе среща с министъра на отбраната Атанас Запрянов и началника на..

публикувано на 18.12.24 в 17:33
Иван Гавалюгов

Община Ботевград отчита реализирането на редица инфраструктурни проекти

На 19 декември ще се проведе и заседанието на Общинския съвет на Ботевград. Голяма част от дневния ред са доклади на кмета Иван Гавалюгов, защото в края на годината е време и за равносметка на постигнатото през 2024 г. от местната власт. Кметът Иван Гавалюгов зачеркна и районирането и разпределението на държавния бюджет към общините . “Силно..

публикувано на 18.12.24 в 17:25

СОС ще разгледа план-сметката по чистотата на Столичната община за 2025 г.

Последно заседание на Столичния общински съвет за тази година предстои през утрешния ден. 86 точки, от които 14 са допълнителни, влизат в дневния ред . И ако повечето са само формално включени, за да бъдат одобрени от общинските съветници и да бъде изпълнена законовата процедура, то някои от включените доклади предполагат противопоставяне на..

публикувано на 18.12.24 в 16:57

Предстои обновяването на педиатричното отделение в МБАЛ Елин Пелин

За петте години откакто съществува инициативата "Светулка“ са реновирани общо десет болнични отделения, последното от които е педиатричното отделение на болницата в Добрич. Днес беше представен поредният проект, чрез който ще бъде извършено цялостно обновяване на детското отделение към УМБАЛ Елин Пелин.  Благодарение на съвместните усилия..

публикувано на 18.12.24 в 16:55

Изплащаме 300 900 лева обезщетения за бавно правосъдие

Допълнителни разходи размер на 300 900 лева по бюджета на Министерството на правосъдието бяха одобрени днес от Министерския съвет. Сумата е предназначена за възстановяване на направените от министерството разходи по изплащане на обезщетения на граждани и юридически лица, пострадали от бавно правосъдие. Това е общият размер на сумата, изплатена за..

публикувано на 18.12.24 в 16:20

София - град изкривява икономическите показатели на целия регион

Заради икономическото състояние на София-град се повишава изкуствено благосъстоянието на целия регион, а това причинява сериозно икономическо изоставане на останалите области, които са на едно от последните места по брутен вътрешен продукт на глава от населението. Деформацията, която се получава при обобщените статистически данни за областите Перник,..

публикувано на 18.12.24 в 15:33