Кампанията „Кино, Витоша и приказки” е провокирана от повтарящите се през няколко години събития, застрашаващи опазването на естествения облик на Витоша - планината любима на всички, които живеят до и около нея. Природозащитната организация "Прозрачни планини" ви предлага връщане назад във времето и напомняне, че бъдещето на Витоша зависи от всеки от нас.
В рамките на един месец всяка седмица предстои прожекция на филма „Витоша“ в комбинация с кратко представяне и дискусия на различни теми, свързани с планината. Ще гостуват лектори като Тома Белев от Асоциация на парковете в България, Момчил Панайотов от Лесотехническия университет и други интересни личности, свързани с планината, нейното биоразнообразие и история. Всеки от тях ще разкаже за богатствата и предизвикателствата пред природния парк.
Документалният филм „Витоша“ е най-подходящият начин отново да се повдигне темата за Природен парк „Витоша“. Това е филмът, който разказва за планината през погледа на хората, които я обичат и живеят с нея. Това е филмът, който успява да заснеме един от най-ярките случаи на активност на гражданското общество в България, а именно - протестите за опазване на Витоша и срещу промените в Закона за горите през периода 2008г.-2012г.
За организацията "Прозрачни планини" е важно да се говори за Витоша точно сега, защото много малко хора знаят, че в момента се изготвя актуализацията на Плана за управление на парка. Тъй като времето за изпълнение на плана е изключително кратко (от март до август 2015 г.), те се опасяват, че резултатът ще бъде некачествен и определено не в полза на опазване на природните богатства на Витоша.
В интервюто, което можете да чуете тук, става въпрос освен за програмата на фестивала, документалния филм "Витоша" и лекциите, така и за планината Витоша и как искаме да я видим в следващите години - как взаимно трябва да се преплетат разумът, добрите намерения, любовта към планината и възможностите за спорт, разходки и туризъм.
Юлия Владимирова разговаря с Мартина Попова от "Прозрачни планини" – чуйте.
ПРОГРАМАТА
14 Май - Дом на киното 19:00 ч.
Тема на дискусията: Корояди се съюзяват с еколози - кой пази горите на Витоша? (лектор: Момчил Панайотов, ЛТУ, София)
18 Май - Кино Одеон 19:00 ч.
Тема на дискусията: Има ли мечки на Витоша? (лектор: Никола Дойкин, ДПП Витоша)
25 Май - Кино Одеон 19:00 ч.
Тема на дискусията: До Алеко и назад - история на ПП Витоша (лектор: Тома Белев)
3 Юни - часът и мястото ще бъдат обявени скоро
Тема на дискусията: Децата на Витоша
8 Юни - Маймунарника, Борисова градина 19:30 ч.
Тема на дискусията: Лифтове и транспорт на Витоша (лектор: Любо Костадинов, Гражданска група ЗаВитоша)
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..
Над 70 души в напреднала възраст взеха участие и се забавляваха в турнира по "ходещ футбол", организиран от Българския футболен съюз с подкрепата на Столичната община. Клубове от сдружение „Федерация спорт, здраве и активно дълголетие“ показаха, че за спорта няма граници, а най-възрастният участник бе на 93 години. С отбори участваха спортните клубове..
Керамикът Иван Кънчев беше удостоен с международната награда "Артист на годината 2025“ в италианския град Флоренция. Той беше отличен с престижната награда на церемония в Palazzo Pucci, на 25 януари 2025 г., в присъствието на колекционери, журналисти, политици и любители на изкуството. Международната награда "Артист на годината 2025" е насочена към..
На българския книжен пазар вече може да бъде намерена третата част от най-четения детски канадски роман - поредицата за Анн Шърли от Луси Монтгомъри - “Анн от Острова”. Историята започва с “Анн от фермата Грийн Гейбълс”, продължава в книгата “Анн от Авонлий” и сега продължава с книгата “Анн от Острова”. “Когато Луси Монтгомъри е присала тази история със..
Работилниците “Хомо техникус”, ”Хомо диджиталс” и “Хомо техникус срещу хомосапиенс” запознават по вълнуващ начин деца от малки населени места с човешката анатомия. Цветелина (Лина) Тонева е съвременен артист, създаващ визуални и дигитални изкуства. В нейните проекти, тя изследва технологиите, човека и тяхното взаимодействие. Магистър е по..
През 2024 г. са регистрирани четири пътнотранспортни произшествия с участието на каруци, като всички са с материални щети, сочи статистиката на отдел "Пътна полиция“ – СДВР. От там не разполагат с информация за броя конфискувани каруци. Пред Радио София Владимир Тодоров от Българската асоциация на пострадали при катастрофи коментира, че е трудно да..