Графити художници ще рисуват училищни сгради в София и няколко други български градове, като в идеята им се крие зелено послание, а именно - да осъзнаем богатството около нас и да знаем как да се отнасяме с него.
Кампанията се нарича "Зелени калкани" и започна този понеделник с рисуването на сградата на 51 СОУ "Елисавета Багряна" в София.
Поредиците събития са идея на фондациите "За Оборище" и "140 идеи", а се осъщестяват с подкрепата на сдружението за дива природа "Балкани" и Българското дружество за защита на птиците. Училищни сгради с локални послания, важни за всяко едно населено място, ще бъдат изрисувани и във Враца, Русе, Бургас и Благоевград, а тази събота между 10 и 14 ч. пред столичното 51-во СОУ "Елисавета Багряна" ще има специална образователна програма за деца, където те ще могат да се научат да разпознават дивите животни и характерните звуци в природата, както и гледане на тематични филми.
Кампанията "Зелени калкани" се финансира от Програмата за подкрепа на неправителствени организации.
Александра Митева от фондация „За Оборище“ поясни, че основната цел на проекта „Залени калкани“ е да ни накара да се замислим с кого споделяме нашата околна среда и колко в хубаво да съжителстваме, без да си пречим и да си помагаме с всички живи организми.
Графити художникът Иво от „140 идеи“ разказа за концепцията на изображенията в София, които според него са огледало на нашето ежедневие и обобщи по отношение на изкуството, че е хубаво всеки да го тълкува по собствен начин, за да може да го допусне до себе си, а не да го отхвърли, поради някакви предварителни нагласи и очаквания.
Повече за проекта чуйте от репортажа на Юлия Владимирова.
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..