Защо посред бял ден в Борисовата градина пребиват дядо с неговите внучета и как за пореден път реалността се сблъсква с абсурда? Софийската районна прокуратура се самосезира за побоя над възрастния мъж в Борисовата градина, от прокуратурата съобщиха, че е направен втори разпит на пострадалия мъж и е проведено разпознаване в Първо районно управление. Мъжът, който беше пребит в парка в петък е със сериозни наранявания.
Побоят се е случил пред очите на двете му внучета - момче на 11 и момиче на 7 години. След нападението пострадалият е прекарал тежка операция, за да бъде спасено окото му, а 7-годишното момиченце се страхува да излиза от къщи.
„Заплашили сина ми, като го наричали циганин, мангал и т.н. Накарали го да свали току-що сменената превръзка на шитата си рана на крака, за да докаже, че не симулира за да проси“, разказа Петър Иванов, син на пребитият 67-годишен мъж в коментар във Facebook. В болницата лекарите повече от два часа са се борили да спасят окото на мъжа, в което са се врязали очилата му. Предполага се, че възрастният мъж е бил бит от група скинари, които помислили внука му за ромче. Полицията работи по залавянето на скинарите.
Коментар по темата потърсихме от Светла Енчева, която пише за бюлетина "Маргиналия", фокусиращ се върху човешките права, активна блогърка, също така социолог, нека чуем рамката по случая, която тя даде пред Юлия Владимирова - за нуждите от промени в Наказателния кодекс и бързината на действие при подобни случаи. Светла Енчева сподели още:
"Шансът и бързината имат няколко измерения. Добрите новини дотук са поне две - едната, че адвокатът на пострадалия Емануил Йорданов е склонен престъплението да бъде разследвано по член 162 на Наказателния кодекс, т.е. като престъпление от омраза и смята, че трябва да има разпознаваемост на този тип престъпления. Често в такъв случай адвокатите правят крачка назад, защото трудно се доказва този мотив. Втората положителна линия е, че прокуратурата се самосезира, след като случаят придоби достатъчно широка известност. Големият проблем обаче е с бързината и той не се свежда толкова до работата на полицията, а той е принципен и е заложен в Наказателния кодекс. Става дума затова, че при телесни повреди, които се смятат за леки, в някои случаи и средни, не се повдига обвинение, освен ако пострадалия сам не заведе иск. Това е силно нелогично, защото, представете си, полицаите виждат човек, който целият е в кръв, как точно могат да преценят каква е телесната повреда - тежка ли е, лека ли е, средна ли е?“
Целият коментар чуйте в звука.
Анкета за това информирани ли са гражданите и бил ли е публичният дебат по този случай достатъчно широк. Ето погледа на Златина Йовкова на мястото, където се случи побоят над възрастният мъж и по какъв начин този случай е засегнал хората - как те реагират на него, къде виждат проблема и ще има ли адекватни мерки.
Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..
Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..
Най-непоклатимият дует в българската музика - Ритон, разкрива в Адресите на любовта тайните на дълговечното съжителство, при което работа и семеен живот се врастват един в друг. Тази година Катя и Здравко отбелязват 50 години от запознанството си в Kонсерваторията и с типичното си чувство за хумор споделят лични истории, забавни случки,..
Жасмина Свиленова стана абсолютна световна шампионка по калистеника (стрийт фитнес) и ни гостува в студиото: "Сега вече съм трикратна абсолютна световна шампионка. Аз съм световна в моята категория, но съм взела и в другите категории. Няма значение дали си на 13 или 20. Имаше участници от цял свят. Упражненията са еднакви в цял свят. По-добрите имат..
НЧ "Христо Смирненски" кани на п ролетно почистване в жк "Лагера" - слушаме Йоана Лазарова, читалищен настоятел: "Инициативата е за пореден път, всеки път правим по едно. Идеята е какво да правим с омалелите дрехи на децата, разрастнахме се и сме за всички възрасти за всички вещи. Мотото ни е, че непотребното за едни е съкровище за други. Винаги..
Трети етап от доброволческата акция: заедно да възстановим парка зад Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (кв.Гео Милев) - Андрей Димитров, студент по политология, Софийски университет „Св. Климент Охридски“: "Прекарвам времето си във Философския факултет, разказваха ми за парка, скептицизмът на по-възрастните ме..
На 3-ти май, за девета поредна година ще се проведе кампанията на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) „Ние броим врабчетата“. В нея може да се включи всеки, като отдели само 10 минути на този ден между 9:00 и 12:00 часа и запише броя и вида на наблюдаваните врабчета на сайта birds.bg. Разговаряме по темата със Стойчо Стойчев, директор..