Откакто започнаха масираните проверки на Комисията за защита на потребителите, са намалели значително случаите, в които се продават тютюневи изделия на ученици край обектите около училищата и спирките на градския транспорт. Това посочи председателят на комисията Димитър Маргаритов.
„Статистиката ни показва, че ако в началото на кампанията, констатирахме в около 30% от случаите продажба на цигари, то сега те са два пъти по-малко.“
Маргаритов увери, че проверките ще продължат през цялата учебна година. Той коментира и нашумелите злоупотреби на продажба на бележници и лични карти в комплект с подвързии за тях без възможност да бъдат закупени поотделно.
„Много родители купуват учебни помагала онлайн, така че към тях много лесно може да се сложи и този комплект. Така се оказва, че вие плащате в пъти повече и затова комисията акцентира върху търговията и в тези портали. Важно е потребителите да знаят, че купувайки дадена стока онлайн, те могат да я върнат в 14-дневен срок от датата на получаване, като много търговци си спестяват тази информация или съкращават срока на 7-дневен. Това важи и за срока за възстановяване на сумите, регламентирано по закон“.
Председателят на КЗП увери, че през предстоящия зимен сезон ще се проведат кампании, свързани с наблюдения и контрол върху качеството на туристическия продукт.
Чуйте още от разговора на Мариана Гомилева с Димитър Маргаритов.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Пред микрофона на Даниел Ненчев последователно застават Иван Лечев, Стефан Вълдобрев и Белослава със специален поздрав към БНР и неговите слушатели в празничния ден: "Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..