Днес на специална церемония в Министерството на образованието и науката бе връчена наградата „Константин Величков“.
Тя се присъжда на учители от различни степени на образователната система в три категории: „Работа с изявени и даровити деца и ученици със специални образователни потребности“, „Методическа, творческа и иновативна дейност“ и „Възпитателна дейност, работа с родители и извънкласни занимания“. Един от критериите за получаване на призванието е учителите да не са отличавани с други награди през последните 3 години, а също така и да не са наказвани дисциплинарно. Церемонията по връчването на наградите бе посветена на Деня на народните будители.
Наградите бяха връчени от зам.-министърът на образованието и науката Ваня Кастрева.
За нас 1 ноември е различен ден, правещ ни хора, които черпейки вдъхновение от предците си, мислят и се грижат за децата и за бъдещето ни, каза заместник-министър Кастрева и добави: Затова на този ден ние не просто ще сведем глави пред нашите будители, но и с гордост ще помислим, че сме техни достойни наследници, за да можем да сътворим през делата си бъдещето на нашата държава, бъдещето на нашия род и родина. В заключение тя пожела на наградените учители да са следовници на вековни дела, творци на постъпки, които ще ги поставят в списъка на съвременните будители.
Наградените получиха и „Рибният буквар“ на Петър Берон, смятан за първия български учебник. Според зам.-министър Кастрева посланието е повече от ясно - учителите да бъдат подобни реформатори в образованието.
И поредният провал за избор на председател на Народното събрание се дължи на липса на разговор по същество – има ли необходимост България да бъде управлявана по някакъв начин. Позиционната война е закрила хоризонта на утрешния ден. Политически сили и фигури демонстрират сила или превъзходство, вместо да се търсят допирни точки и воля..
Българският екип , който представи своя авторски 3D мапинг на международния конкурс за светлинни инсталации в Япония, бе отличен с второ място. В състезанието се включиха 278 участници от 56 държави , от които 18 бяха поканени да прожектират творбите си, като финалисти във фестивала Tokyo Lights, който се провежда всяка година на фасадата..
В предаването "Радиокафе“ обръщаме поглед към зеленото богатство на София и на страната ни, което понякога считаме за даденост и не съумяваме да оценим. С тази цел е създаден и конкурсът “Дърво с корен“ на фондация “Екообщност“, който всяка година призовава да номинираме дървета, свързани с родовата ни история, с разкази на по-възрастни..
От 21 ноември до 5 декември 2024 г. в емблематичните за София Централни хали, се открива петата от поредицата изложби "Невидима София". Последната изложба от цикъла е посветена на "Занаятчиите на София". Организатор е медията за изкуство и култура "Програмата", които целят да покажат хората, които пазят духа на града, вдъхвайки живот на традициите...
На 9 ноември се навършиха 110 години от рождението на българския белетрист, публицист, журналист и сценарист Павел Вежинов, създал едни от най-ярките модерни творби в българската литература от втората половина на миналия век, актуални и днес, когато са изминали малко над 40 години от смъртта му. Той е един от най-продуктивните превеждани,..
Фини прахови частици, азотен диоксид и застой на въздушните маси в софийската котловина – проблем познат още под името "смог". С настъпването на зимните месеци милиони граждани у нас се сблъскват със задушаващата атмосфера на големия град, която в някои случаи се оказва не просто опасна за здравето, но и смъртоносна. В мисията за контрол на..
По време на празничното пазаруване, особено около Black Friday и Cyber Monday, киберпрестъпниците засилват своите усилия да измамят онлайн потребителите. Основните заплахи включват фалшиви онлайн магазини, фишинг атаки, измамни реклами и кражба на лични данни. Ако сме достатъчно информирани по-трудно бихме могли да бъдем измамени, коментира..