2015 г. бе добра за България, но в началото на 2016-та прогнозите са, че тя няма да бъде толкова добра, колкото предишната не само за света, но и у нас. В IT индустрията в България бизнесът се опитва да върне и задържи кадрите със заплащане близко до това, което те биха получавали в развитите страни.
Това заяви днес икономическият министър Божидар Лукарски по време на 10-та годишна среща на бизнеса с правителството на тема: „България в глобалната несигурност”-рисковете и възможностите за икономиката, която се провежда в София. Той взе участие в дискусията за икономическите приоритети за 2016 г., за възможността за растеж отвъд еврофондовете и кои сектори имат потенциал и какво стои зад техния успех, предаде БГНЕС.
Темата ми няма да е за висшето образование, което у нас е добро, а за средното, което има проблеми, продължи Лукарски. Това рефлектира в липсата на квалифицирани, изпълнителски кадри в машиностроенето и автомобилостроенето. Точно този проблем спъва инвестирането в тези области в България. Няма също и квалифицирани шивачки и даде пример, при който инвеститори не могат да си намерят работници на вече завършен, изграден обект. Реформата в образованието е важна и за преодоляване на регионалните диспропорции, подчерта Лукарски.
Той говори за вътрешната стабилност, но ситуацията в близки региони също оказват въздействие у нас, смята министърът. Въпреки това се надявам на ръста, който постигнахме през 2015 г., разчитам и на ОП „Иновации и конкурентноспособност”. Не съм съгласен, че европейските средства не са двигател на конкурентноспособността у нас, опонира той на подобни становища. Направихме София Тех Парк, създаваме не само аутсорсинг производства, но и наши продукти, изработени в България, каза той. Лукарски се надява, че и с въвеждането на „синята карта” ще привлечем инвеститори.
Забавянето на темповете на икономиката, свързаните с геополитиката рискове, а и заради очаквания спад на износа трябва да се стартират набелязаните реформи, смята той. Трябва да се намали административната тежест, да се подпомогнат малките и средни предприятия, да се борим активно с корупцията и да насърчим износа, посочи министърът. Не по-маловажно е да се стимулират експортно ориентираните компании, предлага Лукарски. Износът на България към трети страни, извън ЕС, се е увеличил напоследък с около 0.8%. Тези страни са Турция, Китай, Руската федерация, САЩ и др. Става дума за износ на иновативни стоки с висока принадена стойност.
На срещата беше и нашият репортер Златина Йовкова, от която ще научим повече – чуйте.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..