2015 г. бе добра за България, но в началото на 2016-та прогнозите са, че тя няма да бъде толкова добра, колкото предишната не само за света, но и у нас. В IT индустрията в България бизнесът се опитва да върне и задържи кадрите със заплащане близко до това, което те биха получавали в развитите страни.
Това заяви днес икономическият министър Божидар Лукарски по време на 10-та годишна среща на бизнеса с правителството на тема: „България в глобалната несигурност”-рисковете и възможностите за икономиката, която се провежда в София. Той взе участие в дискусията за икономическите приоритети за 2016 г., за възможността за растеж отвъд еврофондовете и кои сектори имат потенциал и какво стои зад техния успех, предаде БГНЕС.
Темата ми няма да е за висшето образование, което у нас е добро, а за средното, което има проблеми, продължи Лукарски. Това рефлектира в липсата на квалифицирани, изпълнителски кадри в машиностроенето и автомобилостроенето. Точно този проблем спъва инвестирането в тези области в България. Няма също и квалифицирани шивачки и даде пример, при който инвеститори не могат да си намерят работници на вече завършен, изграден обект. Реформата в образованието е важна и за преодоляване на регионалните диспропорции, подчерта Лукарски.
Той говори за вътрешната стабилност, но ситуацията в близки региони също оказват въздействие у нас, смята министърът. Въпреки това се надявам на ръста, който постигнахме през 2015 г., разчитам и на ОП „Иновации и конкурентноспособност”. Не съм съгласен, че европейските средства не са двигател на конкурентноспособността у нас, опонира той на подобни становища. Направихме София Тех Парк, създаваме не само аутсорсинг производства, но и наши продукти, изработени в България, каза той. Лукарски се надява, че и с въвеждането на „синята карта” ще привлечем инвеститори.
Забавянето на темповете на икономиката, свързаните с геополитиката рискове, а и заради очаквания спад на износа трябва да се стартират набелязаните реформи, смята той. Трябва да се намали административната тежест, да се подпомогнат малките и средни предприятия, да се борим активно с корупцията и да насърчим износа, посочи министърът. Не по-маловажно е да се стимулират експортно ориентираните компании, предлага Лукарски. Износът на България към трети страни, извън ЕС, се е увеличил напоследък с около 0.8%. Тези страни са Турция, Китай, Руската федерация, САЩ и др. Става дума за износ на иновативни стоки с висока принадена стойност.
На срещата беше и нашият репортер Златина Йовкова, от която ще научим повече – чуйте.
Дори и най-малката лавина може да се доведе до лоши последствия. Има ли сняг, хората вече трябва да внимават за лавини, предупреди в ефира на БНР-Радио София Момчил Панайотов , председател на Българската асоциация за ски свободен и екстремен стил (БАССЕС). "Не е лесно да се дадат правила за поведение. Когато правим курсове или..
И поредният провал за избор на председател на Народното събрание се дължи на липса на разговор по същество – има ли необходимост България да бъде управлявана по някакъв начин. Позиционната война е закрила хоризонта на утрешния ден. Политически сили и фигури демонстрират сила или превъзходство, вместо да се търсят допирни точки и воля..
Българският екип , който представи своя авторски 3D мапинг на международния конкурс за светлинни инсталации в Япония, бе отличен с второ място. В състезанието се включиха 278 участници от 56 държави , от които 18 бяха поканени да прожектират творбите си, като финалисти във фестивала Tokyo Lights, който се провежда всяка година на фасадата..
В предаването "Радиокафе“ обръщаме поглед към зеленото богатство на София и на страната ни, което понякога считаме за даденост и не съумяваме да оценим. С тази цел е създаден и конкурсът “Дърво с корен“ на фондация “Екообщност“, който всяка година призовава да номинираме дървета, свързани с родовата ни история, с разкази на по-възрастни..
От 21 ноември до 5 декември 2024 г. в емблематичните за София Централни хали, се открива петата от поредицата изложби "Невидима София". Последната изложба от цикъла е посветена на "Занаятчиите на София". Организатор е медията за изкуство и култура "Програмата", които целят да покажат хората, които пазят духа на града, вдъхвайки живот на традициите...
На 9 ноември се навършиха 110 години от рождението на българския белетрист, публицист, журналист и сценарист Павел Вежинов, създал едни от най-ярките модерни творби в българската литература от втората половина на миналия век, актуални и днес, когато са изминали малко над 40 години от смъртта му. Той е един от най-продуктивните превеждани,..