Днес в рубриката "Незабравимите" ще слушаме певеца, когото бившият френски президент Валери Жискар д'Естен определя като "френския еквивалент" на Бийтълс. Неговото име е Клод Франсоа, роден е в Египет, защото тогава баща му работел там в една от компаниите, свързани с изграждането на Суецкия канал.
Клод Франсоа е певец, продуцент и прекрасен композитор. Той е написал френския първообраз на песента, превърнала се в емблема на Франк Синатра (вече с текст на английски, дело на Пол Анка). Голямата известност го спохожда в началото на 60-те години, когато светът "принадлежи" на туиста и изобщо на идващата от Америка музика.
Клод Франсоа записва на френски език песен на "Евърли брадърс", която в оригиналния си вид се радва на скромен успех, а френската версия се понася шеметно към върховете на класациите. Франсоа е и превъзходен танцьор, за неговите концерти в прочутата зала "Олимпия" хореографията на балета е далеч по-впечатляваща от всичко, видяно до момента от парижани.
Ние днес ще слушаме Клод Франсоа с друга песен, дошла от Америка. Тя реално някога е стигнала и до България именно през френската версия на Франсоа. И на английски, и на френски, и на български, тя се нарича "Ако имах чук".
Създадена е през 1949 година от Пиът Сийгър и Лий Хайс в подкрепа на движението за граждански права, въпреки че е така ведра и весела във вида, в който я познаваме днес. Първият по-успешен запис е на американското трио Питър, Пол и Мери, след това се "намесва" и Трини Лопез. Но в Европа големият успех идва с изпълнението на Клод Франсоа.
И до ден днешен много френски филми започват или завършват с тази песен!
Посланикът на Румъния в София Н. Пр. г-жа Бръндуша Предеску връчи на маестро Найден Тодоров орден "Културни заслуги“ с ранг "Велик офицер“, за "Популяризиране на културата“, съобщава БТА. Престижната награда е признание за дългогодишните усилия на маестро Тодоров в сближаването на културата на двете държави и е по предложение на посланикът на Румъния..
На 14 февруари зала "България" изкушава публиката с любов, вино и кино. В 19.30 часа Костадин Георгиев-Калки и Мартина Табакова, заедно с "Кварто квартет" и гости от легендарната група "Медикус" ще представят Love story – световни любовни дуети и мелодии от филми и мюзикъли. Концертът е музикален прочит на вечната тема за любовта с романтични творби и..
От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците. Това е рапърът Емис Кила. Разследван е от прокуратурата в Милано във връзка с агитките на Интер и Милан. Срещу него тегне и обвинение за..
Цигуларката Лия Петрова ще свири за първи път на столична сцена на цигулката "Гуарнери дел Джезу” на благотворителен концерт в подкрепа на деца и младежи, лишени от родителска грижа, съобщи музикантката. Събитието е на 12 февруари, в Софийската градска художествена галерия, която е съорганизатор заедно с фондация "Звезда на надеждата”...
На 13 февруари от 19.00 ч., в зала “България” ще бъде домакин на концерт с участието на флейтистката Луиза Селло и маестро Орхан Шаллъел. Публиката ще има удоволствието да се наслади на блестящи изпълнения на произведения от класическата музикална съкровищница. Луиза Селло е международно призната флейтистка, посланик на италианската музикална култура. Тя..
Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..
В Лос Анджелис се проведе 67-ата церемония по връчването на американските музикални награди "Грами". Бионсе беше изпълнителката, която беше номинирана в най-много категории за награда "Грами" тази година за албума си "Cowboy Carter" – цели 11. Така тя стана най-номинираната певица в историята на наградите с 99 номинации за цялата си..