Закон за защита при свръхзадълженост на физическите лица, е изключително необходим в днешно време. Недостътък е, че у нас все още липсва правна регулация, която да урежда несъстоятелността на гражданите. Това дискутираха за първи път през тази седмица на експертна кръгла маса икономисти, представители на Конфедерацията на независимите синдикати в България и националният омбудсман Мая Манолова.
Въпреки че подобен законопроект е внесен от политическа партия „АБВ“ за разглеждане от Народното събрание преди близо година, досега той не е обсъждан в нито една комисия.
Целта на подобна регулация е на длъжници, които съдът докаже, че са добросъвестни, да им бъдат опрощавани дълговете. За възможността физически лица да обявяват личен фалит у нас се говори от няколко години, но такъв закон така и не е приет. Заедно с Румъния сме единствените страни-членки на ЕС, които нямат правни текстове, които да уреждат проблема, макар че северната ни съседка вече е разгледала подобен законопроект на първо четене. Като национален омбудсман и народен представител преди това, Мая Манолова се е сблъсквала нееднократно със случаи на хора, които не могат да изплатят дълговете си, и дори при изземане на имуществото им, продължават да бъдат преследвани от кредиторите.
Според нея 13 са въпросите, които трябва да намерят отговор в закона, като във всички текстове трябва да се търси баланс между защитата на длъжника и интересите на кредиторите. Според информация на КНСБ, българите в несъстоятелност са между няколстотин хиляди дори 1 милион, което още повече доказва нуждата от подобна правна рамка, заяви президентът на Конфедеряцията Пламен Димитров.
Два законопроекта за закона за частния фалит бяха обсъдени от синдикатите, икономистите и омбудсмана. Единият е на Асоциацията за финансова коректност, използвала за пример този на Румъния, а повече за него разказва Николай Островски от Асоциацията.
Депутатът от „АБВ“ Лъчезар Никифоров допълни, че определението за добросъвестнен длъжник е посочено в законопроекта, като трябва да има ясна разлика между граждани, които не могат и такива, които не искат да си плащат.
До края на март експертна група ще събира информация и ще я анализира, за да може да се пристъпи и към по-решителни мерки за приемането на закон за частния фалит.
Гледните точки може да чуете в прикачения звуков файл
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..