Закон за защита при свръхзадълженост на физическите лица, е изключително необходим в днешно време. Недостътък е, че у нас все още липсва правна регулация, която да урежда несъстоятелността на гражданите. Това дискутираха за първи път през тази седмица на експертна кръгла маса икономисти, представители на Конфедерацията на независимите синдикати в България и националният омбудсман Мая Манолова.
Въпреки че подобен законопроект е внесен от политическа партия „АБВ“ за разглеждане от Народното събрание преди близо година, досега той не е обсъждан в нито една комисия.
Целта на подобна регулация е на длъжници, които съдът докаже, че са добросъвестни, да им бъдат опрощавани дълговете. За възможността физически лица да обявяват личен фалит у нас се говори от няколко години, но такъв закон така и не е приет. Заедно с Румъния сме единствените страни-членки на ЕС, които нямат правни текстове, които да уреждат проблема, макар че северната ни съседка вече е разгледала подобен законопроект на първо четене. Като национален омбудсман и народен представител преди това, Мая Манолова се е сблъсквала нееднократно със случаи на хора, които не могат да изплатят дълговете си, и дори при изземане на имуществото им, продължават да бъдат преследвани от кредиторите.
Според нея 13 са въпросите, които трябва да намерят отговор в закона, като във всички текстове трябва да се търси баланс между защитата на длъжника и интересите на кредиторите. Според информация на КНСБ, българите в несъстоятелност са между няколстотин хиляди дори 1 милион, което още повече доказва нуждата от подобна правна рамка, заяви президентът на Конфедеряцията Пламен Димитров.
Два законопроекта за закона за частния фалит бяха обсъдени от синдикатите, икономистите и омбудсмана. Единият е на Асоциацията за финансова коректност, използвала за пример този на Румъния, а повече за него разказва Николай Островски от Асоциацията.
Депутатът от „АБВ“ Лъчезар Никифоров допълни, че определението за добросъвестнен длъжник е посочено в законопроекта, като трябва да има ясна разлика между граждани, които не могат и такива, които не искат да си плащат.
До края на март експертна група ще събира информация и ще я анализира, за да може да се пристъпи и към по-решителни мерки за приемането на закон за частния фалит.
Гледните точки може да чуете в прикачения звуков файл
В средата на седмицата коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев обсъждаха заедно с водещия Константин Лавсов теми, свързани с: Технологиите ; Изкуствения интелект; българският GPT. Трябва ли да се вдига "Гражданска отговорност" за таксиджиите и с (до) колко? Шофьорите на таксита наистина повече са..
Балфолкария празнува две години от стартирането на своите събития в България с мини Фестивал, който ще се проведе на 29 и 30 ноември 2024 г. Програмата е пълна с концерти и работилници с народна музика и танци от България, Франция, Испания и Белгия. Балфолк е съвременна форма на фолклорна музика и танци от различни региони в Европа, която..
Дори и най-малката лавина може да се доведе до лоши последствия. Има ли сняг, хората вече трябва да внимават за лавини, предупреди в ефира на БНР-Радио София Момчил Панайотов , председател на Българската асоциация за ски свободен и екстремен стил (БАССЕС). "Не е лесно да се дадат правила за поведение. Когато правим курсове или..
И поредният провал за избор на председател на Народното събрание се дължи на липса на разговор по същество – има ли необходимост България да бъде управлявана по някакъв начин. Позиционната война е закрила хоризонта на утрешния ден. Политически сили и фигури демонстрират сила или превъзходство, вместо да се търсят допирни точки и воля..
Група Innerglow подготвят концерт с промоция на нова песен. Новината ни донесоха трима от музикантите в групата – Матей, Петър и Тодор при своето гостуване в “Добър вечер, София“. В песента си "Promises" (Обещания) те се връщат към английското звучене. Сюжетът е посветен на нереалните илюзорни Fake promises, става въпрос за..
Българският екип , който представи своя авторски 3D мапинг на международния конкурс за светлинни инсталации в Япония, бе отличен с второ място. В състезанието се включиха 278 участници от 56 държави , от които 18 бяха поканени да прожектират творбите си, като финалисти във фестивала Tokyo Lights, който се провежда всяка година на фасадата..