Шокиращи факти от местата за лишаване от свобода разкри омбудсманът Мая Манолова при представянето на „Доклад на Националния превантивен механизъм“ за 2015 г.
Материално-техническата база на всички места, в които по някаква причина гражданите са лишени от свобода, е в окаяно състояние. Най-потресаващо е положението в затворите в Бургас, Варна и Сливен, твърди омбудсманът Мая Манолова.
Мая Манолова посочи още, че са констатирани сериозни проблеми в медицинското обслужване. Стоматологичната помощ на затворниците най-често се изчерпва с вадене на зъб.
Специално внимание в доклада е обърнато на единствения женски затвор у нас - този в Сливен.
Близо 82% от затворничките в Сливен са зад решетките за ненасилствени престъпления, най-често дребни кражби. В същото време близо 50% са майки на малолетни деца. Най-големият социален проблем е, че те нямат възможност да поддържат семейни контакти и са откъснати от общността.
Втората голяма тема в доклада на "Националния превантивен механизъм“ за 2015 г. са хората с психически заболявания.
50 000 е броят на хоспитализациите в психиатрични заведения годишно. Общите разходи за психиатрични дейности са 93,5 млн. лв. годишно - под 3% от общия бюджет за здравеопазване. Редом до всички изброени типични проблеми в психиатриите липсват кадри, заплатите са твърде ниски и не биха мотивирали специалистите. Много често в болниците започват работа изписани пациенти. Общественият посредник смята, че основният проблем е финансирането.
Третата тема, изложена от Мая Манолова в доклада, е посветена на състоянието на миграционните и бежанските центрове. Децата са най-уязвими, твърди Мая Манолова.
Сред другите теми в доклада, представени от омбудсмана бяха още: защитата на децата в конфликт със закона, предложението да бъдат закрити интернатите и да бъде реформирано детското правосъдие; да се увеличи броят на институциите за възрастни с ментални проблеми; в арестите да се подобрят базата, храната и да се информират задържаните за правата им. В новите медико-социални институции за деца да се наблегне върху кадровата политика, е записано още в доклада на "Националния превантивен механизъм“ за 2015 г.
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..