Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мая Манолова разкри шокиращи факти от местата за лишаване от свобода

Снимка: БГНЕС

Шокиращи факти от местата за лишаване от свобода разкри омбудсманът Мая Манолова при представянето на „Доклад на Националния превантивен механизъм“ за 2015 г.
Материално-техническата база на всички места, в които по някаква причина гражданите са лишени от свобода, е в окаяно състояние. Най-потресаващо е положението в затворите в Бургас, Варна и Сливен, твърди омбудсманът Мая Манолова. 

Мая Манолова посочи още, че са констатирани сериозни проблеми в медицинското обслужване. Стоматологичната помощ на затворниците най-често се изчерпва с вадене на зъб.

Специално внимание в доклада е обърнато на единствения женски затвор у нас - този в Сливен.

Близо 82% от затворничките в Сливен са зад решетките за ненасилствени престъпления, най-често дребни кражби. В същото време близо 50% са майки на малолетни деца. Най-големият социален проблем е, че те нямат възможност да поддържат семейни контакти и са откъснати от общността.

Втората голяма тема в доклада на "Националния превантивен механизъм“ за 2015 г. са хората с психически заболявания.

50 000 е броят на хоспитализациите в психиатрични заведения годишно. Общите разходи за психиатрични дейности са 93,5 млн. лв. годишно - под 3% от общия бюджет за здравеопазване. Редом до всички изброени типични проблеми в психиатриите липсват кадри, заплатите са твърде ниски и не биха мотивирали специалистите. Много често в болниците започват работа изписани пациенти. Общественият посредник смята, че основният проблем е финансирането.

Третата тема, изложена от Мая Манолова в доклада, е посветена на състоянието на миграционните и бежанските центрове. Децата са най-уязвими, твърди Мая Манолова.

Сред другите теми в доклада, представени от омбудсмана бяха още: защитата на децата в конфликт със закона, предложението да бъдат закрити интернатите и да бъде реформирано детското правосъдие; да се увеличи броят на институциите за възрастни с ментални проблеми; в арестите да се подобрят базата, храната и да се информират задържаните за правата им. В новите медико-социални институции за деца да се наблегне върху кадровата политика, е записано още в доклада на "Националния превантивен механизъм“ за 2015 г.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35