По отношение на възможностите за европейски стажове и допълнителна квалификация след придобитите в училище или университета умения, в ЕС изключително популярни са програмите "Еразъм плюс" и "Еразъм за предприемачи".
Програма „Еразъм+“ има за цел подобряване на уменията и пригодността за заетост, както и модернизиране на образованието, обучението и работата с младите хора. Тази 7-годишна програма има бюджет от 14,7 млрд. евро - увеличение с 40% в сравнение с предходните подобни инициативи. Според разчетите програмата дава възможност на над 4 милиона европейци да учат, да се обучават, да придобият трудов опит и да работят като доброволци в чужбина.
По „Еразъм+“ се подкрепят транснационални партньорства между институции и организации, работещи в областта на образованието, обучението и младежта, с цел стимулиране на сътрудничеството и изграждане на връзки между сектора на образованието и трудовия сектор, за да се преодолее липсата на умения, която се усеща в Европа. Подпомагат се и националните усилия за модернизиране на системите в областта на образованието, обучението и младежта. Освен това получаването на финансиране става по-лесно отколкото при предишните програми поради опростяването на правилата.
По тази програма през 2014 г. обучения са преминали 9817 българи, а 1757 са били на обмен. В същото време 957 университетски преподаватели са повишили своята квалификация в чужбина.
Не така стоят нещата с другата програма "Еразъм за предприемачи" - едва 90 души са кандидатствали по нея в България, което - според евродепутата Андрей Новаков - е катастрофа. Програмата Еразъм за млади предприемачи осигурява съдействие на желаещи предприемачи да придобият необходимите умения за стартиране и/или успешно управление на малък бизнес в Европа. Новите предприемачи се събират и обменят знания и идеи за развитие на бизнеса с опитен предприемач, при когото остават и работят заедно в продължение на един до шест месеца.
И още една полза от програмата "Еразъм за млади предприемачи". В дългосрочен план всеки бизнесмен може да се възползвате от възможностите на широката мрежа от контакти и, евентуално, да реши да продължи сътрудничеството с чуждата компания, при която е бил на стаж, като се превърнат в дългосрочни бизнес партньори (например, чрез съвместни предприятия, подизпълнителски дейности, отношения възложител-доставчик и др.).
Чуйте повече по темата.
Коментатори във "Форум" тази седмица са певецът и бас китарист Васил (Васо) Гюров, и бизнесменът и треньор Ивайло Караньотов. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха бяха: - Безопасността по пътищата, житейското напрежение ли е причината за голяма част от катастрофите? - Предизвикателствата пред новото..
За първи път в света най-големият конкурс с обучителна програма по комуникация на науката ще се проведе в Антарктика. Организатор на събитието е фондация "Красива наука". От началото на годината започна записването на участници за XVI българско издание на най-големия конкурс по комуникация на науката в света - FameLab. Също от началото на годината..
15 милиона лева годишно е прогнозната стойност необходима за биомаркерна диагоностика на онкологичните заболявания у нас. Това е 0, 02 процента от целия бюджет на Националата здравноосигурителна каса за година, а същевременно за 2025 година са предвидени до 5 милиона лева за подобни изследвания. Това обедини за пореден път пациентски..
С нов апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi вече разполага Военномедицинската академия в София. Той комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции в областта на урологията, гръдна хирургия, гинекология, коремна, чернодробна, панкреатична, дебелочревна хирургия. Пред Радио София началникът на Клиниката по..
Новият министър на образованието Красимир Вълчев обяви като един от приоритетите си промяната на учебните програми. Според него те не работят по най-добрия начин. Министър Вълчев ще изработи и концепция как да изглеждат. Предвиждат се също и промени в оценяването на учениците.Новият министър на образованието планира да осигури повече свободно време..
20% ДДС при продажба на новопостроено жилище ще заплащат физическите лица, ако влязат в сила промени в Закона за ДДС. Предложението е одобрено от служебното правителство и внесено в Народното събрание. 20% ДДС ще се заплаща и за имоти, продадени в рамките на първите 5 години след получаване на разрешение за ползване. Пред Радио София..
За културния туризъм и неговото развитие в България е разговорът с Ивелина Кючукова, директор на ОКИ “Красно село“ . Поводът е, че в класация на „Ню Йорк Таймс“ бе включена страната ни, като една от забележителните дестинации, които да се посетят през 2025 година. "Това е една много престижна класация, селекция на туристически..