Възпитаваме ли ксенофоби и доколко образованието, което получават българските деца в училище, е толерантно към различните? На въпроса се опитва да даде отговор проучване в рамките на проекта "Да отгледаш ксенофоб-застъпническа кампания за толерантно образование", реализиран от сдружението "Политологичен център".
Първият досег на децата с официалното "нормално" става чрез учебните помагала, букварите и учебниците от началния курс. При тези свои първи срещи те придобиват представа за социалната "норма", за това какво е редно, правилно, обективно, грешно, невъзпитано, срамно.
Научавайки се да поздравяват възрастните, да говорят на "Вие", да слушат учителите, да се подреждат в редица, да пазят тишина, да си мият ръцете и други подобни дейности, през учебниците децата усвояват представа за света, която днес у нас като че ли непреднамерено изключва хората с увреждания, представителите на различните етноси, раси, религии и култури - твърдят авторите на проучването.
За неговите цели те са дигитализирали 95 учебника и помагала за най-малките от България, Чехия, Сърбия, Македония, Норвегия и други. За разлика от повечето изброени страни, у нас присъствието на "различните" не е осъзната норма. Образите на хора или антопоморфни същества в букварите, които са с протези, на инвалидни колички, с негроидни, индиански или азиатски черти, с облекло от друга култура, са хем рядко изключение, хем обикновено са представени в неизгодна позиция - коментира Венелин Стойчев от Политологичния център, работил по проекта "Да отгледаш ксенофоб".
Какво показва анализът на резултатите – чуйте от репортажа на Красимир Мартинов.
Коментатори във "Форум" тази седмица са певецът и бас китарист Васил (Васо) Гюров, и бизнесменът и треньор Ивайло Караньотов. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха бяха: - Безопасността по пътищата, житейското напрежение ли е причината за голяма част от катастрофите? - Предизвикателствата пред новото..
За първи път в света най-големият конкурс с обучителна програма по комуникация на науката ще се проведе в Антарктика. Организатор на събитието е фондация "Красива наука". От началото на годината започна записването на участници за XVI българско издание на най-големия конкурс по комуникация на науката в света - FameLab. Също от началото на годината..
15 милиона лева годишно е прогнозната стойност необходима за биомаркерна диагоностика на онкологичните заболявания у нас. Това е 0, 02 процента от целия бюджет на Националата здравноосигурителна каса за година, а същевременно за 2025 година са предвидени до 5 милиона лева за подобни изследвания. Това обедини за пореден път пациентски..
С нов апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi вече разполага Военномедицинската академия в София. Той комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции в областта на урологията, гръдна хирургия, гинекология, коремна, чернодробна, панкреатична, дебелочревна хирургия. Пред Радио София началникът на Клиниката по..
Новият министър на образованието Красимир Вълчев обяви като един от приоритетите си промяната на учебните програми. Според него те не работят по най-добрия начин. Министър Вълчев ще изработи и концепция как да изглеждат. Предвиждат се също и промени в оценяването на учениците.Новият министър на образованието планира да осигури повече свободно време..
20% ДДС при продажба на новопостроено жилище ще заплащат физическите лица, ако влязат в сила промени в Закона за ДДС. Предложението е одобрено от служебното правителство и внесено в Народното събрание. 20% ДДС ще се заплаща и за имоти, продадени в рамките на първите 5 години след получаване на разрешение за ползване. Пред Радио София..
За културния туризъм и неговото развитие в България е разговорът с Ивелина Кючукова, директор на ОКИ “Красно село“ . Поводът е, че в класация на „Ню Йорк Таймс“ бе включена страната ни, като една от забележителните дестинации, които да се посетят през 2025 година. "Това е една много престижна класация, селекция на туристически..