От учредяването й през 2010 г.титлата „Европейска зелена столица“ е присъждана до момента на седем града. Първи беше Стокхолм през 2010 г., следван от Хамбург - през 2011 г., Витория-Гастеис в Испания - през 2012 г. и френския Нант - през 2013 г. Зелена столица на Европа през 2014-а беше Копенхаген, през 2015-а - Бристол, а сега титлата принадлежи на словенската столица Любляна.
Още миналото лято инициативен комитет от неправителствени организации стартира работата по създаването на платформа „София - европейска зелена столица“. Нейната цел е да ангажира общественото и политическо внимание, енергията и ресурсите за превръщането на София от един от градовете с най-влошени екологични показатели в Европа в истински еко град, следващ политика за устойчиво развитие, който да бъде пример и лидер в региона.
Тогава инициаторите изпратиха и писмо-предложение до кмета на София да внесе кандидатурата на град София за участие в конкурса, организиран от Европейската комисия. От комитета подчертаха, че имат готовност да предложат програма от мерки и проекти, „които в следващите 5-7 години да преобразят града и да го превърнат цитирам "от периферна за Европа столица в зелен лидер с ярка идентичност“.
Но как е възможно това – повече подробности от репортажа на Красимир Мартинов.
Коментатори във "Форум" тази седмица са певецът и бас китарист Васил (Васо) Гюров, и бизнесменът и треньор Ивайло Караньотов. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха бяха: - Безопасността по пътищата, житейското напрежение ли е причината за голяма част от катастрофите? - Предизвикателствата пред новото..
За първи път в света най-големият конкурс с обучителна програма по комуникация на науката ще се проведе в Антарктика. Организатор на събитието е фондация "Красива наука". От началото на годината започна записването на участници за XVI българско издание на най-големия конкурс по комуникация на науката в света - FameLab. Също от началото на годината..
15 милиона лева годишно е прогнозната стойност необходима за биомаркерна диагоностика на онкологичните заболявания у нас. Това е 0, 02 процента от целия бюджет на Националата здравноосигурителна каса за година, а същевременно за 2025 година са предвидени до 5 милиона лева за подобни изследвания. Това обедини за пореден път пациентски..
С нов апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi вече разполага Военномедицинската академия в София. Той комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции в областта на урологията, гръдна хирургия, гинекология, коремна, чернодробна, панкреатична, дебелочревна хирургия. Пред Радио София началникът на Клиниката по..
Новият министър на образованието Красимир Вълчев обяви като един от приоритетите си промяната на учебните програми. Според него те не работят по най-добрия начин. Министър Вълчев ще изработи и концепция как да изглеждат. Предвиждат се също и промени в оценяването на учениците.Новият министър на образованието планира да осигури повече свободно време..
20% ДДС при продажба на новопостроено жилище ще заплащат физическите лица, ако влязат в сила промени в Закона за ДДС. Предложението е одобрено от служебното правителство и внесено в Народното събрание. 20% ДДС ще се заплаща и за имоти, продадени в рамките на първите 5 години след получаване на разрешение за ползване. Пред Радио София..
За културния туризъм и неговото развитие в България е разговорът с Ивелина Кючукова, директор на ОКИ “Красно село“ . Поводът е, че в класация на „Ню Йорк Таймс“ бе включена страната ни, като една от забележителните дестинации, които да се посетят през 2025 година. "Това е една много престижна класация, селекция на туристически..