Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Два вторични труса с по-малък магнитуд са регистрирали сеизмолозите след земетресението в Новозагорско

| обновено на 18.04.16 в 15:08
Снимка: БГНЕС

Обстановката след земетресението в района на Нова Загора се нормализира. В Ямбол и околните села земетресението е усетено слабо. Няма постъпили сигнали за пострадали и нанесени щети. Трусът е бил по-осезаем за живеещите по високите етажи. 
Два вторични труса с по-малка сила са били регистрирани от сеизмолозите след земетресението тази сутрин в района на Нова Загора.

По данни на Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН, магнитудът на труса е 4 по скалата на Рихтер. Освен в Новозагорско той е усетен по-слабо и в Сливен. 

В 13.39 часа имаше микротрус с магнитуд 2.9 след основното земетресение тази сутрин, съобщи в предаването „12+3“ проф. Емил Ботев, директор на Сектор „Сеизмология“ в Геофизичния институт – БАН. Той уточни, че това е вторият регистриран вторичен трус.

Според проф. Ботев няма никаква връзка между големите земетресения в Еквадор и Япония и това у нас:

Земетресенията на Балканите - в България, Турция, в Босна и Херцеговина бяха с магнитуд от 3 до към 4. Това, сравнено с магнитуда от 7 до 8 в Тихоокеанският сеизмичен пояс – Еквадор и Япония, е точно 1 милион пъти по-слабо по енергия. Така че съпоставка между сеизмичната активност там и тук изобщо не може да съществува.

Проф. Емил Ботев обясни, че само при определени условия след земетресение от едната страна може да има реакция от другата:

Само при конкретната причинно-следствена зависимост от подпъхването на съответната плоча, която в продължение на 100 или 200 километра представлява монолитна структура. Тогава може да се търси някаква връзка между земетръсна активност, например в Япония с току-що реализираното напрежение в другия край на плочата. Но да се предаде, да се преразпредели това напрежение, то става с една много по-бавна скорост. И е възможно да е дотам - до 100-200 километра дължина, а не до 2 хиляди, колкото е разстоянието между източната част на Тихия океан и западната, където е разположена Япония.

Цялото интервю с проф. Емил Ботев можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

Земетресение с магнитуд 4 беше усетено в Нова Загора и Ямбол

Земетресение беше усетено тази сутрин малко преди 10.00 часа в Нова Загора и околностите. Хората в града излязоха по улиците. Временно бяха евакуирани служителите в общинската администрация, банките и учениците от училищата. Всички вече са на работа...

публикувано на 18.04.16 в 10:29