Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на район "Младост 1" излязоха на протест срещу застрояването върху детската площадка до блок 19

Снимка: Георги Корнейков, БНР

Това е единствената зелена детска площадка, която ние гражданите сме засадили с детелина, и поливаме. Това е единствената детска площадка, на която няколко поколения са играли, каза пред Радио София Десислава Иванчева, представител на протестиращите. Тя обясни, че против разрешителното за строеж са внесени жалби до кмета на София Йорданка Фандъкова, главния архитект Здравко Здравков, общинския съветник Владислав Тодоров и до омбудсмана Мая Манолова и очакват становищата им.

Недоволните граждани ще сезират и Административния съд в София за строежа, обяви Иванчева. По думите й, живеещите там не са били уведомени от районната администрация за строителството. Иванчева бе категорична, че протестът не е политически, но че ще бъдат подкрепени от общински съветници.

По нейните думи на мястото на площадката ще бъде построено общежитие за работници.

В отговор кметът на района Цвета Авджиева каза, че разбира гражданите, но че трябва да се намери механизъм, чрез който да се удовлетворят и двете страни.

"Инвестиционният интерес към "Младост" след пускането на новите метростанции е нараснал изключително и се наблюдава бум на строителството, с който не успяваме явно да балансираме между интересите на инвеститорите и на гражданите. Аз самата живея в квартала, на мен също ми е неприятно застрояването, но трябва да намерим механизъм, чрез който да се удовлетворят и двете страни. Този механизъм на този етап не сме го намерили, правим опити", каза районният кмет.

Тя обясни, че теренът е реституиран през 2003 година, през следващата година е продаден на семейство от Пловдив и до 2009 година е неурегулиран. През 2009 година с приемане на ПУП е приет с възможност за построяване на сграда за обществено обсъждане.

"Тогава никой от района не е възразявал, планът е влязъл в сила и за нас е закон, който сме длъжни да спазваме", каза Авджиева. През годините имотът е урегулиран. През април е издадено разрешение за строеж и два месеца по-късно е издадено разрешение за ограда на фирмата-строител, наета от собствениците, и проблемите, по думите на Авджиева, са започнали.

"Не стоим безучастно, търсим решение как да удовлетворим и двете страни", каза Авджиева. По думите й, проблемът не е в изрядността на документите за строежа, а в големия инвеститорски интерес и презастрояването на квартала.

Още за позициите на Десислава Иванчева и Цвета Авджиева - в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христо Фотев

Адресите на любовта – Христо Фотев

„Не е измислица морето и щастието съществува“. Ако тази строфа ви се падне в късметче към кафето без да е споменат автора, да знаете, че той е Христо Фотев, създателят на едни от най-четените, рецитирани и цитирани любовни стихотворение в съвременната българска поезия. „Светлите безумства“ на влюбванията му довеждат до три брака и любовен..

публикувано на 15.02.25 в 14:00

Активните четящи хора са само 10% от българите

"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..

публикувано на 15.02.25 в 10:30
мария Тарашманова

Исках да имам списък с всички традиции, които се провеждат в България

Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" -  всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...

публикувано на 15.02.25 в 10:23

В Innovation Explorer: от екстремния ни свят, Тръмп и Китай до Антарктида

Най-модерните постижения на човечеството и иновации в един екстремен свят – нашия. Това ще предложи 11-ото издание на ежегодния международен форум за иновации Innovation Explorer, което ще се проведе в София на 25 февруари . Сред темите в програмата на събитието изпъкват: екстремни климатични бедствия, екстремен изкуствен интелект,..

публикувано на 14.02.25 в 19:58
Изображението е илюстративно.

"Форум", 14.02.25: По-важно от красотата е жената да се поддържа, но това не става с ботокс

В последното издание на "Форум" за тази седмица Елена Пъневска провокира коментарната двойка доц. Наталия Футекова и Ангел Георгиев по следните новини и теми: Продължава да тече вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания , в цялата страна се организират образователни беседи в училищата, обучение на младежи, разпространение на информационни..

публикувано на 14.02.25 в 18:05
Залата е разпродадена

Теодосий Спасов и Иван Шопов ще изпълнят импровизации и композиции от албума "InFusion"

Теодосий Спасов и Иван Шопов  ще предложат приятен концерт в съботната вечер (15.2.2025), озаглавен като техния общ албум "InFusion"  ("Вливане"). Световноизвестният кавалджия разказа как преди години на един джаз фестивал във Варна са се пресекли пътищата на двамата. " Беше откритие и за него, и за мен това да се съберем и всеки..

публикувано на 14.02.25 в 17:47

В любовта са нужни малко думи и още по-малко прилагателни

В деня на любовта и виното – 14 февруари, в студиото на Радио София гостуваха четирима съвременни поети - Виолета Кунева, Лора Младенова, Иван Брегов и Петър Чухов. Съществува ли наистина любов? "Това е някаква огромна потребност за емоция и материя, и когато са съвместими, може пък и да съществува. Дали ти е нужен някой до теб, срещу теб или..

публикувано на 14.02.25 в 16:48