Сприньорът от Ямайка постигна 19.78 секунди на финала и завоюва осми олимпийски златен медал в кариерата си.
Той е първият лекоатлет в историята с три поредни олимпийски титли на 100 и на 200 метра. Така той се доближи на една крачка от целта си - нови три златни медала в Рио, след като триумфира на 100 метра, 200 метра и с щафетата на 4 по 100 метра на Ямайка в Пекин 2008 и в Лондон 2012.
За него това беше последна индивидуална дисциплина на олимпийски игри.
Женската щафета на САЩ на 4 по 100 метра се класира за финала, след като бягаха самостоятелно в допълнителна трета серия. Това беше наложено, след като в редовната серия американките не успяха да предадат палката, а се оказа, че бразилска състезателка е бутнала Алисън Филикс и тя не можа да подаде на Инглиш Гарднър.
Последва жалба от страна на САЩ срещу бразилките, която беше уважена, а отборът на Бразилия дисквалифициран.
На американките беше необходимо време, по-добро от 42.70 и те го постигнаха без никакъв проблем.
В състав Тиана Бартолета, Алисън Филикс, Инглиш Гарднър и Моролаке Акиносън те завършиха с време 41.77 секунди, което е второ най-добро в света за сезона. Освен това, резултатът им е и най-добър от всичките осем отбора. Влизането на САЩ на финала означава отпадане на отбора на Китай, който става 9-и в ранглистата.
Второто време сега е на Ямайка- 41.79, а третото е на Великобритания- 41.93. Освен Бразилия, отборът на Казахстан също е дисквалифициран.
Бронзов медалист по вдигане на тежести е лишен от своя медал от олимпийските игри в Рио де Жанейро, след като даде положителна допинг проба за забраненото вещество "стрихнин", съобщиха от Спортният арбитражен съд (КАС).
Изат Артиков е уличен в употребата на допинг, след като стана трети в категория до 69 килограма. Той е лишен от отличието си.
Допинг пробата на Артиков е положителна за наличието на "стрихнин". Резултатите на спортиста в Рио е анулиран, а той трябва да напусне Рио де Жанейро, се казва в съобщение на КАС.
Четвърто място в категорията зае Луис Москера от Колумбия.
Промяната на официалното класиране и връчването на бронзовия медал на друг спортист е отговорност на Международната федерация по вдигане на тежести и на Международния олимпийски комитет, казват още от КАС.
Артиков е първият медалист от олимпийските игри, който е уличен в употребата на допинг.
Българинът Димитър Кръстанов се нареди на 17-о място след първото състезание от олимпийския турнир по модерен петобой в Рио де Жанейро. Кръстанов събра 214 точки в надпреварата по фехтовка.
Лидер с нов олимпийски рекорд от 268 точки е Александър Лесун от Русия, следван от Патрик Дог (Германия) и Омар Ел Гезири (Египет) с по 238 точки.
Една от надеждите ни за медал в Рио - Тайбе Юсеин, отпадна още на старта на олимпийския ТУРНИР по борба в категория до 63 килограма. Възпитаничката на селекционера Серафим Бързаков отстъпи със 7:10 точки пред американката Елена Пирожкова. След това загуби и шансове за репешаж, след като съперничката й не съумя да стигне до финала.
Юсеин успя да навакса изоставането си от 0:2 и обърна резултата до 4:2 точки. Тъкмо когато изглеждаше, че е поела инициативата, Пирожкова успя да я превърти няколко пъти и натрупа категоричен аванс. В последните секунди българката опита няколко отчаяни атаки, но без успех.
Българската състезателка в скока на височина Мирела Демирева се класира за първия си олимпийски финал. Тя преодоля от първия опит 194 см, колкото бе и квалификационната норма. Преди това Демирева срещна сериозни трудности на 192 см, които успя да скочи от третия опит.
С днешния успех Демирева стана третият български лекоатлет, класирал се на финал на олимпийските игри в Рио. Преди нея това сториха Тихомир Иванов (скок на височина, десето място) и Ивет Лалова (200 метра, осмо място).
Общо 17 състезателки се класираха за финала в дисциплината, насрочен за събота.
Американецът Райън Краузър спечели олимпийското злато в тласкането на гюле, подобрявайки олимпийския рекорд в дисциплината. 23-годишният състезател записа 22.52 метра в най-добрия си пети опит и прати в историята рекорда от форуми под петте преплетени кръга на легендарния Улф Тимерман (ГДР) от 22.47 м, поставен през далечната 1988 г. в Сеул. Когато Тимерман е поставял рекорда, Краузър дори не е бил роден.
Националният рекордьор Георги Иванов отпадна в квалификациите на гюле на турнира по лека атлетика на олимпийските игри в Рио де Жанейро. Иванов завърши с 19.49 м, които постигна във втория си опит. Преди това той записа 19.08 м, а в третия си опит направи фаул. Така Иванов се нареди 13-и в група "Б" и 25-и в крайното класиране.
Трима български състезатели в два вида спорт ще вземат участие в 14-ия ден от Олимпийските игри в Рио де Жанейро.
В борбата ще ни представят Владимир Дубов и Георги Иванов, а индивидуалната ни състезателка в художествената гимнастика Невяна Владинова излиза за квалификациите за многобоя.
Участието на българските олимпийци в 14-ия ден на Игрите в Рио 2016:
- борба, свободен стил: Владимир Дубов (категория до 57 килограма), Георги Иванов (категория до 74 килограма) - около 16.20 часа
- художествена гимнастика: квалификации за индивидуалния многобой Невяна Владинова - 16.20 часа
Още любопитни факти и новини от Рио 2016 - чуйте в звуковия файл.
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..