Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна строителството на автомагистрала „Струма“ между Кресна и Сандански

Снимка: Кети Тренчева
Ако до 2018 година няма одобрен проект за трасето на автомагистрала „Струма“ през Кресненското дефиле и избран изпълнител, рискът за загубим европейското финансиране е реален. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова на брифинг по повод символичното начало на строителните дейности на лот 3.3 от Сандански до Кресна.

Отсечката от Сандански до Кресна, чието изграждане на практика започна от днес, е дълга 24 километра. Релефът на трасето е предимно равнинен, климатът е почти средиземноморски, което е предимство за строителните дейности. Вероятно това, както и опитът на консорциума, изграждал лот 2 от Дупница до Благоевград, даде основания на Министър Лиляна Павлова да заяви, че очаква предсрочно изпълнение на обекта.

Според Камен Пешов, представител на  консорциума, който ще строи лот 3.3 на АМ „Струма“, предизвикателства няма да липсват.

Проектът за участъка от Благоевград до село Крупник, наречен лот 3.1, също е одобрен, като в момента усилено вървят процедурите по отчуждаване на терените. Най-проблемен остава лот 3.2 през дефилето - заради трудния терен и претенциите на природозащитните организации.

Министър Павлова предупреди, че има реална опасност от загуба на европейското финансиране, ако не се постигне консенсус по  някой от възможните варианти на магистралата през Кресненското дефиле.

Към момента най-приемливият вариант е главен път Е-79 да бъде едното трасе на магистралата за движение в посока „Кулата“, а в посока София да се изгради ново трасе по съществуващ стар път през селата Стара Кресна, Ощава, Мечкул, като двете платна да се съединят при пътен възел Симитли.

Всички, които обаче използват най-натоварената пътна артерия в България, трябва да се въоръжат с търпение още няколко дни. Задръстванията в дефилето са постоянни и неизбежни заради извършващото се обрушване на опасните скални скатове, които след това ще бъдат покрити с предпазни мрежи.

Чуйте повече по темата от репортажа на Кети Тренчева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Веска Събева

Докога в другите страни от ЕС българските рецепти с медикаменти за епилепсия няма да се признават?

Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България,  обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) .  Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..

публикувано на 13.02.25 в 17:10

В Перник 43 млади предприемачи от 4 балкански страни ще обменят идеи

Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..

публикувано на 13.02.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Соларните панели – едно от най-ефективните решения за използване на слънчевата енергия

Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..

публикувано на 13.02.25 в 15:26
Антоанета Василева - координатор НЦБИ

НЦБИ отбеляза 20 години от създаването си, под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет"

В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет ,  с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си.  Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..

публикувано на 13.02.25 в 15:08

И четирите нощни транспортни линии ще продължат да возят софиянци

Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет  (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..

публикувано на 13.02.25 в 15:08

Изложба в Археологическия музей показва най-доброто от сезон 2024

На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..

публикувано на 13.02.25 в 14:37

СБХ с изложба, в памет на художничката Татяна Антонова

Тази вечер в галерията на Съюза на българските художници се открива изложба, в памет на художничката Татяна Антонова, с графики, принтове, инсталации и други творби, част от които не са излагани пред публика досега. “Моето семейство реши, че е време да се покажат творбите на майка ми, защото тя беше любопитен творец, с доста синкретични творби - в..

публикувано на 13.02.25 в 14:15