Жители на "Младост" настояват за местен референдум и за вземене на мерки срещу застрояването на детски площадки и зелени площи в района. Това ще бъде и тема на специална среща с медиите, насрочена за неделя в пресклуба на БТА на Инициативния комитет на живеещи в този столичен район.
В аванс пред Радио София Десислава Иванчева от Инициативния комитет обясни, че на пресконференцията ще обявят бъдещите си стъпки, а за жителите на района е насрочена среща в понеделник от 19:00 часа пред сградата на местната администрация.
"С гражданите в "Младост" обявяваме всеобщ граждански протест, ние сме против застрояването. На всички, които дойдат, ще обясним какво мислим и какво ще направим, за да можем да спрем тези т.нар. скандални презастроявания и строежи върху детски градини. Ние продължаваме да следим човешки истории в "Младост", каза Иванчева.
Последният случай, за който са сигнализирали граждани, е от блок 47. По досегашния ПУП е обявено петно за строеж, а по стария - зелена площ с алея, пейки и остатъчно зелено петно.
"Масово в "Младост" стигнахме до изводите, че по новия ПУП, който е от 2009 година, всички площи или парцели са обявени като за обществено обслужване. Ние нямаме против това, ако става дума за читалища, школи, пенсионерски клубове, но впоследствие се оказва, че има вратичка в закона, че тези парцели, на които ще се строят въпросните постройки в последствие преминават в жилищни сгради", обясни Иванчева. (Още от мнението й - в прикачения файл)
Припомням, че след недоволство на живеещите в района на блок 21 срещу строителство върху зеленото пространство, районният кмет Цвета Авджиева освободи поста, а кметът на София Йорданка Фандъкова отмени разрешението за строеж на сграда в това каре.
От районната администрация в "Младост" ще коментират новите инициативи на живеещите в района през следващата седмица, тъй като временно изпълняващият длъжността кмет Деница Николова в момента е в отпуск.
В 13 часа в София на езерото в "Дружба" ще бъде официално отпразнуван Йордановден. Литийното шествие ще тръгне от храма "Свети Наум“ в 12 часа до езерото. От 11 до 14 часа движението по булевард "Кръстьо Пастухов" ще бъде ограничено заради церемонията по хвърляне на кръста, обясни изпълняващият длъжността кмет на район "Искър" Александър Иванов:..
Днес ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Преди обяд около Дунав, в котловините и западните райони на Горнотракийската низина ще има мъгли, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Източна България до умерен юг-югозападен вятър, с който ще се затопля. Максималните температури ще бъдат между 7° и 12°, на места в Предбалкана малко по-високи, в..
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..