"Радиокафе" на 25 септември гостува на Малката Света Гора на Балканския полуостров. Община Драгоман се намира непосредствено до западната граница на България. Административен център на общината е град Драгоман. Разположен е в малко високопланинско поле в западната част на Софийската котловина на около 36 км от София и на 15 км източно от Република Сърбия. Състои се от 34 населени места. Общият брой на жителите е 5302, от които 3319 живеят в град Драгоман.
Ниският процент на безработица /6-7 %/, доброто икономическо развитие – промишленост, чужди инвеститори, хлебопроизводство и работата по значими за общината европейски проекти, успешното развитие на селския и еко туризъм, уникалните природни забележителности и многото църковни храмове привличат гостите на града и чуждите туристи.
За развитието на икономиката като тенденции, процеси и проблеми, социалната политика, децата в общината, работата по европейски програми и съхраняването на културно историческото наследство разказва заместник-кметът на община Драгоман Лидия Банкова.
Кога и с каква цел е създаден Туристическия център в Драгоман и кое привлича туристите в региона ще чуем от Моника Маркова - главен специалист в главен специалист в Туристически информационен център и художествен ръководител на Народно читалище „Мелдия 2012”. Моника и нейните колеги са предимно млади хора, които са предпочели да останат в България - да работят и творят с много ентусиазъм и положителна енергия.
За културните традиции, дейността на Народно читалище „Мелдия 2012”, ежедневието на хората в Драгоман, забавленията на младите хора през свободното време, развитието на ценностната им система разказва Северина Кирова, младши експерт „Култура, реклама и туризъм” в община Драгоман, хореограф и секретар на Народно читалище „Мелдия 2012” (това всъщност е старото име на Драгоман).
Развитието на спорта и възпитанието на децата и младите хора в община Драгоман е един от приоритетите на ръководството на общината и на младия студент по бокс в Спортната академия Ивелин Александров, който е управител „Спортни дейности” в Общината. Според него един млад човек може да постигне всичко стига да знае как. Чуйте какво разказа той в студиото на "Радиокафе" за новите спортни придобивки в общината.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..