Наричат Банкя перлата на София. Още през миналия век с пророческа точност д-р Никола Генадиев, тогавашен министър на земеделието и търговията, изрича думите Банкя – Благослов, Благодат, Благоденствие. Банкя е благословена от Бога с неговата Благодат за Благоденствие на хората. Каква е днес новата визия на района, какви са приоритетите на общинското ръководство и бъдещите планове за развитие? Какво представлява най-големият проект за водния цикъл – 42 км. канализационна мрежа и 17 км. водопровод. В момента проектираме вътрешно-кварталната ВИК мрежа на Банкя, така че при следващ етап на финансиране да имаме възможност да се включим веднага в неговото изпълнение. В момента 50 процента от територията на Банкя има канализационна мрежа, така че да можем да обхванем още един етап от населеното място. Не мога да не спомена и новата пешеходна зона, която като първи етап завърши преди една година, а сега завърши и втория етап. Тя има и трети етап и е изключително интересен проект, който има индивидуален стил, характер, свързан с този на нашия град и благодарение на архитекта на пешеходната зона Иво Владимиров, който е наш съгражданин, смятам, че имаме едно абсолютно идентично място, където можем да посрещнем нашите гости. Това е мястото, на което могат да се съберат всички наши съграждани. Това разказа в началото на предаването за нашите слушатели кметът на Банкя - Рангел Марков. Чуйте още за визията и развитието на перлата на София от самия него в звуковия файл.
Арх. Иво Владимиров е проектирал пешеходната зона в Банкя. Това е човекът, който с въображението си промени визията на района. Как се е зародила тази идея и как се е реализирала? Това е една емоция, която е намерила изражение. Въпросът откъде дойде идеята, всъщност е най-трудният въпрос…В мен са се напластили детските ми години, спомените, моите родители, моят род, приятелите, всички хора, които са били тук. Банкя е едно място, което живее много пълноценен живот отдавна. Когато се появява голямата баня, както казваме, всъщност това е едно събитие, което е на европейско ниво. И тук започва да се появява елементът на влияние на средата върху хората, разказва арх. Владимиров. Чуйте.
Гост в студиот на Радио кафе беше и д-р Виолета Костадинова - изпълнителен директор на Специализирана болница за продължително лечение и рехабилитация „Здраве“- водещо лечебно заведение в България за възстановяване слединсултни състояния и за други заболявания. За неповторимото богатство на Банкя като природа, за лечебната сила на въздуха и водата в курортния град и за профилактиката на здравето - чуйте от разговора с д-р Виолета Костадинова в звуковия файл.
Диана Шингарова е художник, млада майка на двегодишния Калоян, работи в популярно списание, но нейното ежедневие в Банкя е изпъстрено с интересни срещи, забавления, кулинарни удоволствия, срещи с приятели и творчески срещи с природата на Банкя.
Чуйте какво разказа тя в звуковия файл.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..