Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поетична вечер търси съмишленици на идеята

"Инициативата за социално израстване" и жените, на които помага, или още една история за завръщане

Снимка: facebook/ Инициатива за социално израстване

Сутрин в нашето "Радиокафе" обичаме да разказваме истории и да разказваме за добри хора, с добри идеи и добри съмишленици. Та кой не обича?! Затова с радост споделяме гостуването на Рени Трайкова, която ръководи проекта, или по-скоро инициативата, и най-вече идеята в развитие, носеща името "Инициатива за социално израстване" и Катя Кремзер, поетеса, която пък е от съмишлениците и добрите хора, които помагат.

Рени Трайкова е учила, живяла и работила в чужбина, но в един момент решава да се върне, защото, за да има промяна, трябват хора - с хора с опит, с идеи, с добронамереност. И започва, заедно с още две дами, да помага на жени в неравностойно положение и трудни житейски ситуации да "вземат живота си в ръце“. Всъщност началото е свързано със съдбата на едно конкретно момиченце, което се превръща в емблема на инициативата, която днес помага на жени от ромски общности, на такива, които са от бедни и изостанали райони, на жертви на трафик или насилие (в това отношение започват нова инициатива в Кюстендил). Иначе географският обхват е доста широк. Помощта се основава на арт-терапия чрез изработване на различни предмети. В студиото Рени донесе една прекрасна кукла, която всъщност е торбичка с лавандула (на която, припомня тя, сме износител номер едно - не Франция, както е било доскоро, а България), но оформена като кукла в лилаво. Красива наистина. И трогателна. Има и други, аранжирани в цветовете на българското знаме. Рени Трайкова си мечтае те да се превърнат в новите символи на страната ни.

Отскоро "Инициатива за социално израстване" има своя първи спечелен проект (до този момент парите са идвали от Рени и приятели), но сега започват да разгръщат дейността си и да помагат на все повече жени да загърбят миналото и да се научат да изработват с ръцете си своето бъдеще. Но търсят още съмишленици. А те понякога сами се появяват. Такъв е случаят с Катя Кремзер - българка, която живее във Виена, но дели времето си между двете столици. Тя самата е поетеса и предлага да направят поетична вечер, за да подпомогнат каузата. Кани и свои колеги - и сега те са много, ще бъдат в сряда, на 12 октомври със своите книги в 18 часа в Къщата на Елинор, а вие, ако искате да помогнете, можете също да сте там. За да научите повече за "Инициативата за социална израстване" и за поетите, които ще участват в благотворителната вечер, чуйте цялото интервю.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00
Поглед към София от местността Кръста - акварел на Йосиф Обербауер

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1 и 2

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото:

публикувано на 15.02.25 в 15:00
Христо Фотев

Адресите на любовта – Христо Фотев

„Не е измислица морето и щастието съществува“. Ако тази строфа ви се падне в късметче към кафето без да е споменат автора, да знаете, че той е Христо Фотев, създателят на едни от най-четените, рецитирани и цитирани любовни стихотворение в съвременната българска поезия. „Светлите безумства“ на влюбванията му довеждат до три брака и любовен..

публикувано на 15.02.25 в 14:00

Активните четящи хора са само 10% от българите

"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..

публикувано на 15.02.25 в 10:30
мария Тарашманова

Исках да имам списък с всички традиции, които се провеждат в България

Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" -  всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...

публикувано на 15.02.25 в 10:23