Чудех се тези дни кое е най-притеснителното около всеобхватното икономическо и търговско споразумение между ЕС и Канада, наричано за по-кратко СЕТА – безскрупулният и безогледен натиск, който една група (отдавна наречена сполучливо „решаващите малцина“) европейски бюрократи прилагат върху една белгийска провинция на фона на многохилядни протести в цяла Европа, откровено лъжливият начин, по който темата се поднася от родните медии, прокарващи недотам забавната версия с „отпадането на визите“ или тоталната апатия и незаинтересованост у „будното българско гражданско общество“.
Белгия обяви съгласието на Валония да подкрепи договора. Досега тя единствена се противопоставяше на СЕТА и настояваше за по-големи гаранции за спазването на стандарти в сферите на екологията, земеделието и правата на европейските работници и потребители. Според белгийските медии победата на Валония е във включването на предпазна клауза за деактивиране на СЕТА за защита на местните фермери, а също и промени в устройството на арбитражите за търговски спорове между компании и правителства.
В Канада властите приветстваха постигнатия консенсус, а медиите прогнозират подписване на споразумението до дни. Официалните лица обаче са далеч по-предпазливи. Според Алекс Лоурънс - говорител на министерството на международната търговия:
„Това е положителен напредък, но работата още не е приключила. Остават допълнителни стъпки преди подписването.“
Какви ще бъдат тези „допълнителни стъпки“ очевидно предстои да разберем, но възможността отново да се озовем в някоя от описаните по-горе категории никак не е малка. И подозирам, че няма да бъдем в една от първите две.
В прикачените звукови файлове може да чуете разговор с Георги Христов от „Солидарна България“ за това какво всъщност представлява СЕТА, а с журналиста Николай Драганов говорим за медийното отразяване на подробностите съпътстващи подписването на споразумението у нас.
Много българи преоткриват 6 май като Ден на българската армия и Ден на храбростта. През последните години заради коронавируса и заради това, че празникът съвпадна с Великденските празници, нямаше военен парад. Тази година обаче имаше голям интерес. “Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена. Тя е..
Експерти алармират, че бременните жени са сред най-уязвимите групи към климатичните промени. “Действително бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата. Когато правим оценка върху един среден човек, трябва да се съобразим, че има и уязвими групи”, казва д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по..
В Световния ден на акордеона, който се отбелязва от 2009 г. по инициатива на Международната конфедерация на акордеонистите (CIA), се срещаме с Исус Ангелов - един от емблематичните музиканти на София, акордеонистът, който сме виждали доста често в града, на различни места с неговите импровизирани изпълнения. Музикантът организира често и..
След като през миналата година военният парад не се състоя, заради съвпадението с великденските празници, тази година той премина при засилен интерес. Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“, за да присъстват на честването на празника на Българската армия и Ден на храбростта. В парада се включиха над 700 военнослужещи в 8..
Съвместен мултимедиен фотографски проект на Националния исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей-Ямбол озаглавен "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" ще се открие на 13-и май, от 16.00 ч., в Националния исторически музей. Експозицията е базирана на книгата “ AIRSHIPS – DESIGNED FOR GREATNESS“ на проф...
С гордост мога да кажа, че медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм - както в болничните звена, така и в международните мисии зад граница, където са доказали своята компетентност, хуманност и смелост. Това каза по повод 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, директор на болницата. “В..
"Моите стъпки стоят по пясъка" е изложба, с поредица от поп арт портрети на едни от най-емблематичните български актьори. Автор е художник-сценографът Марин Вардолов - Мичо, който е и автор на различни декори за театрални, оперни и оперетни сцени, графични плакати за постановки и скулптури от дърво, арт инсталации и арт портрети. В края на..