Днес приключва предизборната кампания за предстоящите на 6 ноември президентски избори, както и информационната кампания за националния референдум. От 24.00 ч. на 4 ноември до обявяване края на изборния ден е забранено огласяването под каквато и да е форма на резултати от допитвания до общественото мнение за изборите.
Говорителят на Централната избирателна комисия Александър Андреев обясни за слушателите на Радио София начините на гласуване:
"Всички граждани, които имат право на глас, трябва да удостоверят своята самоличност в Секционната избирателна комисия с лична карта, а за родените преди 1931 година, ако не са си подменили зеления паспорт с лична карта, могат да гласуват и със зеления паспорт. В случай, че е изтекъл срокът на личната карта, или е изгубена, гражданите трябва да се снабдят с удостоверение от Районното управление на МВР, което замества личната карта и с което се удостоверява, че лицето е подало заявление за издаване на нова лична карта".
"Студентите, които се обучават в учебно заведение, което не съвпада с постоянния им адрес, могат да гласуват в избрана от тях Секционна избирателна комисия, като трябва да носят студентската си книжка, заверена за съответния семестър на 2016/2017 г. и при явяването им в СИК трябва да попълнят декларация, че не са гласували и няма да гласуват на друго място. След като гласуват член на СИК отбелязва в студентската книжка, че са гласували. Това е облекчение за студентите, а и за учениците, за да могат да не се отделят от учебните занятия и да могат да гласуват", обясни още Александър Андреев.
Тази година от ЦИК са изпратили лични писма до 88 350 души, навършили 18 години, на които предстои да гласуват за първи път на тези избори. В тях от Комисията напомнят за правото да упражнят своя вот. А някои от младежите са изпратили до ЦИК благодарствени писма за това.
За предстоящите избори за президент и вицепрезидент могат да гласуват
6 834 278 избиратели. Право да гласуват на референдума имат 6 832 288 души. Разликата от около две хиляди души повече, имащи право на глас за президент, е заради изискването лицата, участващи в референдума, да имат постоянен адрес към датата на обнародване на указа за референдума - в случая 8 август 2016 г. , обясни още Андреев.
Общо секциите в страната са 12 418, като в тази цифра не са включени секциите, които ще бъдат образувани в специализираните заведения - болници и затвори. 325 секции ще има в чужбина и те ща са в 71 държави. Във Великобритания секциите са 53, в САЩ и Турция са по 35.
Още за процедурата на гласуване в секциите и за пускането на бюлетините в урните - в звуковия файл!
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..