Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Цветалина Танкова: Стресът и храната са провокиращи фактори за диабет

Проф. Цветалина Танкова
Снимка: УБ по ендокринология

Всеки пети човек с наличие на рисков фактор развива диабет, е показало проучване на Клиниката по диабетология на Университетска болница по ендокринология към Медицинския университет в София. Изследването е обхванало 4500 души. 

По повод Световния ден за борба с диабета - 14 ноември, гост в студиото на Радио София е началникът на клиниката проф. д-р Цветалина Танкова.  Тя определи заболяването като коварно, защото може да се развива без симптоми с години. А води до сериозни увреждания на различни органи и до различни заболявания. 

Захарният диабет тип 2 е генетично заболяване и от факторите на околната среда зависи дали ще се изяви и на каква възраст. Този тип диабет е считан за диабет на възрастните в миналото, сега обаче от него страдат дори деца. А провокиращ фактор може да бъде и нездравословното хранене, и нездравословният режим на хранене.  

"Повечето хора се хранят само вечер, или основното им хранене вечер и казват: аз ям само веднъж на ден, но напълнявам. И като започнат да се хранят по няколко пъти на ден започват да отслабват. Преди години се коментираше, че който яде сладко се разболява от диабет, а не е точно така", каза проф. Танкова. 

Въпросът е с какви количества храна товарим организма! 

"Едно хранене с по-голямо количество храна е един мощен стимул за организма да отделя по-голямо количество инсулин. И така с това нездравословно хранене, с времето инсулинът може да се поизчерпи и човек да развие диабет. Нездравословното хранене включва също приемането на много мазнини, бедни на фибри храни. Не е само сладкото и захарта това, което води до развитието на диабет, а въобще калоричните храни, общият калораж в храната", обясни проф. Танкова.

90% от хората с диабет са с наднормено тегло

Има и хора с нормално тегло, но и те водейки нездравословен начин на живот, въпреки че са си запазили теглото, развиват диабет, най-вече когато имат провокиращ фактор. А той може да е заседналият начин на живот и времето прекарано пред кюмпютъра. По време на физическата активност се подобрява действието на инсулина в организма, контролира се кръвната захар и се поддържа по-нормално телесно тегло. Препоръчват се по 30 минути на ден, като това може да е само ходене или качване по стълби.

Още - за влиянието на алкохола, за приема на медикаменти и начина на лечение - чуйте разговора с проф. д-р Цветалина Танкова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодора Стоилова-Дончева и Станислав Дончев

Новият български филм "Преди да забравя" е черна комедия с възможен социален ефект

Истории за кино разказаха гостите в предаването “Добър вечер, София“ -  режисьорът Станислав Дончев и сценаристът Теодора Стоилова-Дончева . Става дума за първата премиера на български филм за тази година. Лентата е с многообещаващото заглавие “Преди да забравя“ и ще тръгне по кината от 10 януари . Припомняме, че кино-семейството..

публикувано на 08.01.25 в 16:24

С проектна докторантура в СУ привличат и стимулират млади учени

В Софийския университет "Св. Климент Охридски" започва процедура, подкрепяща развитието на проектната докторантура по програма "Образование" 2021-2027 г. Молбите за участие в програмата ще се подават през февруари. След това предстои препитване. Софийският университет (СУ) участва като бенефициент и партньор в изпълнението на шест..

публикувано на 08.01.25 в 15:55

Безплатна лекция за лавинната безопасност тази вечер в УАСГ

Тази вечер (08 януари 2025 г.), от 18.30 ч., в УАСГ ще се проведе безплатна лекция за лавинната безопасност. Лавините са най-големят риск при практикуване на зимни приключения в планината, а добрата подготовка може да спаси живот. По време на лекцията любителите на планината през зимата ще научат подробности за видовете лавини и какво..

публикувано на 08.01.25 в 15:13

Профилактиката е оставена на лекарите, активни трябва да са хората (пациентите)

Над 43% от навършилите пълнолетие българи не са се явили на задължителен профилактичен преглед през изминалата година по данни на НЗОК. Профилактиката е оставена в ръцете на личните лекари . Сред българите тя остава на заден план за сметка на разходите, които се правят за лечение и лекарства. Здравната системата е предвидила много малка..

публикувано на 08.01.25 в 14:50

Столичният район "Оборище" отличи сградите с най-красивата коледна украса

Столичният район "Оборище“ отличи сградите с най-красивата коледна украса. В категория “Жилищна сграда” наградата спечели семейство Каремови за уникалните три балкона на улица “Сердика”. Наградата за коледна украса в категорията "Бизнес и обществена сграда" спечели голяма банка за украсената фасада на сградата си, сподели пред Радио София главният..

публикувано на 08.01.25 в 13:34
Журналистката Преслава Преславова

На наградите "Златен глобус" най-сериозна е конкуренцията сред актрисите

Тази година наградите “Златен глобус” бяха много интересни, защото във всички категории имаше номинирани от филмите, които аз гледах и с любими актриси и актьори, режисьори, сценаристи - кинаджии. С много интересни номинации. Имаше категории, в които конкуренцията беше много сериозна. Особено при жените”, коментира кино журналистката Преслава Преславова..

публикувано на 08.01.25 в 12:22

Изписаха от "Пирогов" младежа, прободен от клон на Витоша по Коледа

След 14-дневно животоспасяващо лечение изписаха 19-годишното момче, пострадало тежко, след като клон падна върху автомобил на Витоша. Това съобщиха от университетската болница "Пирогов", където по спешност беше настанен Калоян Павлов на 26 декември през нощта. Младежът се прибирал от екскурзия в планината, заедно с приятели. Натежал от снега..

публикувано на 08.01.25 в 11:52