„Поезията, която правим, е политическа в пределно конкретния смисъл на недвусмислено разграничаваща между приятел и враг. В момента на формирането ни като група поети наши отчетливи и не подлежащи на предоговаряне врагове са: а) „лайфстайл литературата“ във всичките й разновидности и б) „литературата, паразитираща върху университетска инфраструктура“, както и в) комерсиално ориентираните опити за хибридни кръвосмешения между подточки а и б.”
Така започва манифестът на Нова социална поезия, на чието първо четене миналата седмица свои текстове представиха „на живо“ седемнайсет поети. Негови автори са Владимир Сабоурин и Васил Прасков.
Самата идея на това противопоставяне е прекрасна, защото твърде дълго в родната литература наблюдаваме посредствени индивиди, които драпат нанякъде (не дори „нагоре“, просто нанякъде) и си правят сметката, че благодарение на „светските“ си умения ще компенсират цялата интелектуална непълноценност, която влачат, ще постигнат всеки „връх“, който си набележат. И сметката им излиза вярна.
Историята е на кръстопътя между точните и спекулативните науки и затова отрано я обявяват за форма на изкуството. Лесно е да се изброят събитията, далеч не толкова лесно е да се подбере важното от тях и после да се очертаят мотивите на хората или закономерностите.
За историческите, политическите и литературните закономерности говорим с поета Ани Илков - срещнахме се на 9 ноември, когато преди 27 години светът се опита да финтира и излъже историята, че се променя.
Разговорът можете да чуете в прикачения звуков файл.
На 7 май е Международният ден на радиото и телевизията. На този ден през 1895 г. Александър Попов представя своето ново откритие. Той демонстрира за първи път пред Руското физическо дружество в Санкт Петербург изобретения от него уред за предаване и приемане на електрически колебания на големи разстояния без проводник. На 7 май преди 129 години в Санкт..
През днешния ден, след временно спиране на валежите, още около обяд отново ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. На много места ще има локални значителни количества и градушки. Вятърът постепенно ще се ориентира от..
Много българи преоткриват 6 май като Ден на българската армия и Ден на храбростта. През последните години заради коронавируса и заради това, че празникът съвпадна с Великденските празници, нямаше военен парад. Тази година обаче имаше голям интерес. “Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена. Тя е..
Експерти алармират, че бременните жени са сред най-уязвимите групи към климатичните промени. “Действително бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата. Когато правим оценка върху един среден човек, трябва да се съобразим, че има и уязвими групи”, казва д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по..
В Световния ден на акордеона, който се отбелязва от 2009 г. по инициатива на Международната конфедерация на акордеонистите (CIA), се срещаме с Исус Ангелов - един от емблематичните музиканти на София, акордеонистът, който сме виждали доста често в града, на различни места с неговите импровизирани изпълнения. Музикантът организира често и..
След като през миналата година военният парад не се състоя, заради съвпадението с великденските празници, тази година той премина при засилен интерес. Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“, за да присъстват на честването на празника на Българската армия и Ден на храбростта. В парада се включиха над 700 военнослужещи в 8..
Съвместен мултимедиен фотографски проект на Националния исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей-Ямбол озаглавен "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" ще се открие на 13-и май, от 16.00 ч., в Националния исторически музей. Експозицията е базирана на книгата “ AIRSHIPS – DESIGNED FOR GREATNESS“ на проф...