Джони Деп, Джъстин Тимбърлейк, Бруно Марс, Род Стюард и Слаш - това бяха само част от имената, които от фондация "Мир за теб, мир за мен" анонсираха като участници в грандиозен концерт у нас тази есен. Не само, че тези знаменитости не дойдоха в България, но и събитието или по-скоро неговото неслучване обаче се превърна в нарицателно за грандомански и лошо организиран концерт. Използвахме този пример като отправна точка за разговора ни с Мартин Михайлов, мениджър на два култови за София и страната клуба, основен двигател на "Каваци Бийч Фест", който има зад гърба си десетки организирани концерти.
За да разберем какво може да се обърка при организацията на дадено музикално събитие и кой е отговорен за това, попитахме Мартин какво всъщност се крие в кухнята на промоутърския бизнес:
Първо трябва да си наясно с плановете за турне на определения изпълнител, ако няма турне това се нарича "one off", което е изключително скъпо. Най-често трябва да уцелиш групите в турне. Това става с предварителна информация. Като промоутъри получаваме такава от различни агенции. И ние започваме да изпращаме оферти. Обикновено гаранциите идват оттам какво ти си направил назад във времето, дали си надежден партньор. Например аз работя с международна агенция, която гарантира пред мен, че този отсреща е легитимен прдставител на бандата, пред него гарантира, че аз съм организатор, на който може да се разчита. Като всяка една издънка сваля от това реноме.
В разговора включихме и един от най-опитните в България в тази сфера Иван Несторов - Амебата от "Sofia Music Enterprises":
Проблемът на малките промоътури е, че те обикновено котнактуват с разни прекупвачи, които нямат преки контакти с артистите. И стават някакви такива номера и фалове на дребно ниво. Но за това си е виновен самият промоутър. Промоутърът трябва да има надлежен договор и преди да обяви даден концерт да не си мисли, че всичко това ще се случи точно както той си го мисли, а да спазва правилата и законите на този бизнес. Проблемите на България като цяло са: логистичен - че се намираме на края на Европа и е много по-скъпо тировете на една продукция, които са 30-40, да дойдат по разнебитените пътища на Румъния и Бивша Югославия; второ пазарът наоколо не е много активен, би следвало едно турне да има концерти в Туция, Гърция, Румъния и на други места, за да има някакъв смисъл една група да слиза от Чехия и Унгария насам..
Проблем си остават и цените на билетите, които по нашите ширини са с 30-40 % по ниски от тези в Европа.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..