В световен план хип-хоп музиката почти от самото си зараждане е политически насочена - критиката срещу властта, социалният бунт, агресията срещу институциите и класовото разделение са определящи и обуславящи еволюцията на движението през годините.
Public Enemy, KRS-One, Tupac Shakur, Ice Cube, Talib Kweli, Mos Def, Eminem, Psycho Realm, Immortal Technique, Lupe Fiasco, Sole са сред имената, чиято музика и радикална лирика пряко или косвено е изразявала политическа активност. Чисто идеологически тенденциите са крайно разнообразни и варират от борба за правата на цветнокожите, уличното насилие, анти-авторитаризма, до марксизъм, анархизъм и либертарианство.
У нас още от 90-те единствената „бяла лястовица“ по отношение на политически насочен рап бяха „Нокаут“, но в последните години и родната хип-хоп действителност търпи развитие и в нея се появиха явления и имена, за които със сигурност е добре да се говори.
Орлин Милчев-Атила е едно от тях, макар че рядко може да го чуете да се изявява по масовите медии. Самият той не харесва деленето на „мейнстрийм“ и „ъндърграунд“, понятия, отдавна изпразнени от смисъл.
Творчеството му е символ на социално ангажиран хип-хоп, който дава надежда и перспектива, че рап музиката може да бъде и нещо повече от „блинг-блинг“ wannabe-та.
Освен с хип-хоп Орлин се занимава и с кино. „Учител“ е заглавието, което за първи път направи впечатление и намекна, че може би и в България първи крачки прави една „нова вълна“ режисьори с по-различен поглед и естетика към това изкуство.
В прикачения звуков файл може да чуете разговор с Орлин Милчев-Атила за хип-хоп музиката като форма на протест, обвързаността между алтернативното и масовата култура, вредата от сляпото имитиране на румънското кино, както и неговите музикални, филмови и лични вдъхновения.
Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..