Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Орлин Милчев-Атила: Ако си истински алтернативен, няма значение къде се изявяваш

В световен план хип-хоп музиката почти от самото си зараждане е политически насочена - критиката срещу властта, социалният бунт, агресията срещу институциите и класовото разделение са определящи и обуславящи еволюцията на движението през годините.

Public Enemy, KRS-One, Tupac Shakur, Ice Cube, Talib Kweli, Mos Def, Eminem, Psycho Realm, Immortal Technique, Lupe Fiasco, Sole са сред имената, чиято музика и радикална лирика пряко или косвено е изразявала политическа активност. Чисто идеологически тенденциите са крайно разнообразни и варират от борба за правата на цветнокожите, уличното насилие, анти-авторитаризма, до марксизъм, анархизъм и либертарианство.

У нас още от 90-те единствената „бяла лястовица“ по отношение на политически насочен рап бяха „Нокаут“, но в последните  години и родната хип-хоп действителност търпи развитие и в нея се появиха явления и имена, за които със сигурност е добре да се говори.

Орлин Милчев-Атила е едно от тях, макар че рядко може да го чуете да се изявява по масовите медии. Самият той не харесва деленето на „мейнстрийм“ и „ъндърграунд“, понятия, отдавна изпразнени от смисъл.

Творчеството му е символ на социално ангажиран хип-хоп, който дава надежда и перспектива, че рап музиката може да бъде и нещо повече от „блинг-блинг“ wannabe-та.

Освен с хип-хоп Орлин се занимава и с кино. „Учител“ е заглавието, което за първи път направи впечатление и намекна, че може би и в България първи крачки прави една „нова вълна“ режисьори с по-различен поглед и естетика към това изкуство.

В прикачения звуков файл може да чуете разговор с Орлин Милчев-Атила за хип-хоп музиката като форма на протест, обвързаността между алтернативното и масовата култура, вредата от сляпото имитиране на румънското кино, както и неговите музикални, филмови и лични вдъхновения.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35