Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Коста Костов: До четвъртия ден при грип не бива да се взимат антибиотици

проф. Коста Костов
За много хора грипът не е заболяване, което изкарват за 2-3 дни. Чести са усложненията като бронхит и пневмония. Опасни ли са те, кое е най-ефективното лечение - потърсихме мнението на проф. д-р Коста Костов, началник на Клиниката по белодробни заболявания във ВМА и национален консултант по пулмология.

Вече има случаи на усложнения след вирусни инфекции, каза проф. Костов. Той обясни, че става дума по-скоро за постгрипни пневмонии - бактериални инфекции, които се наслагват след грипната инфекция.

"Грипният вирус има способност да опустошава ресничестия епител на  дихателните пътища и по този начин ги лишава от защита. Това създава възможност на бактериите лесно да се поселят там и да настъпят инфекции както бронхиални, така и бронхо-пулмонални, т.нар. пневмония", каза проф. Коста Костов. Той посочи, че хората смятат пневмонията не застрашава живота им.

Все още между 4% и 6% от болните с пневмония умират


"Това са болни с хронични заболявания, но първичната причина за смъртта при задух или сърдечен проблем, например, е пневмонията. И не случайно има пневмококова ваксина, и я препоръчвам, защото предпазва от 13 или 23 щама", каза проф. Костов.

Според него приемът на антибиотик трябва да бъде определен и преценен от лекар, най-добре пулмолог. А 95% от изписването на антибиотик изобщо е в ръцете на общопрактикуващите лекари, което, по думите му, е важен фактор да се иска от тях да имат добра квалификация по отношение на респираторните инфекции.

Респираторните инфекции са втората по честота причина за посещение на лекар

И това показва статистиката не само в България, а и по света. Т.е. освен, че трябва да лекува болка (най-често ревматична), общопрактикуващият лекар, трябва да е наясно с антибиотиците, препоръките и схемите на приложение, за да лекува респираторните инфекции. Според пулмолога, не бива да се изписва бързо антибиотик.

Проф. Костов смята, че до 4-тия ден трябва да се приемат антипиретици (лекарствени средства, понижаващи температурата), чай, лекарства срещу кашлица. Не бива да се дават и антипиретици, без да има висока температура - поне над 38 градуса. Защото температурата е част от защитната реакция на организма срещу инфекцията. Според проф. Костов, по-опасно от пневмонията, може да бъде друго белодробно заболяване - хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ).

Още за това заболяване и за лечението на грип при хора с астма - чуйте в прикачените звукови файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлана Иванова

Много искрено съприкосновение с публиката

Светлана Иванова за Салона на Музите 2024: "Всичко започна в един интимен салон по време на пандемията, пренесохме се във Военния клуб. Натрупаха се тази година 10 концерта, много музика се изля, едно съзвездие от изключителни виртуози. Изключително съм благодарна на тези приятели, които ми се довериха, с които се случи вълшебството. Много леко се..

публикувано на 29.12.24 в 11:48

Филхармонията и нейните Летописи

Софийска филхармония е не само културна институция, а фактор за превръщането на София в истинска европейска столица. Летописец ѝ е Андрей Андреев, бил е директор на Пловдивската филхармония, Оперно-филхармоничното дружество и Средното музикално училище в Пловдив, преподавател в Музикалната академия в в София, Академията за музикално и танцово изкуство,..

публикувано на 29.12.24 в 10:39
Празнична София

Софийски разкази - Празнична София

Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:

публикувано на 28.12.24 в 15:00
Морета

Адресите на любовта - годеницата на Батенберг изпада в депресия

В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат.  Двамата млади благородници са влюбени, но руският..

публикувано на 28.12.24 в 14:00

Пазар на желанията

Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..

публикувано на 28.12.24 в 11:25

Хлябът приема емоцията на човека

Пекарна „Рецептите на баба“  - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..

публикувано на 28.12.24 в 11:00

Всеки има право да бъде различен

Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..

публикувано на 28.12.24 в 10:35