Приходите на дружествата, които управляват колективно авторски права зависят от това - как те си вършат работата и до колко са обхванали всичките ползватели на пазара. Радиостанциите също са в този списък. Процентът за получаване от съответната медия в дружеството е въпрос на договаряне между двете страни. Разликата между частните радиостанции и общественото радио е, че процентът при частните радиостанции е въз основа на тяхната печалба от реклама, а при общественото радио освен процент от приходи от реклама съществува и такъв от държавната субсидия. Прякото участие на съответното юридическо лице, което ще изплаща авторски права е необходимо, когато се уточняват параметрите на процентите, уточни Георги Дамянов. В подготовката за интервюто по Радио София, г-н Дамянов е прегледал последните отчети на едно от сдруженията, откъдето е и справката, че през 2015 година от всички частни радиостанции са получени около 630 хиляди лева, а само БНР е платило около 500 хиляди лева. Министерството на културата смята, че трябва да има допълнително договаряне /извън това с АБРО/ между БНР и "Музикаутор", за да се уточни процентът за авторски права и как ще се удържа той. Министерството ще изчака удължения срок от две седмици, който даде на двете страни за договаряне, и ще вземе решение относно предложението за новата тарифа, която е в основата на спора между БНР и "Музикаутор".
В средата на публичното изпълнение на произведения е приет принципът на естествения монопол. Дружествата, които се занимават с определен вид права са единици, защото е лесно за ползвателите. Българският Закон за авторското право и сродните му права позволява създаване и на второ дружество, но когато то има сключен договор с първото и най-голямо, за да може пред ползвателите да се явява само едно, което урежда правата и се разплаща. Мнението е на Георги Дамянов - директор на Дирекция" Авторско право и сродните му права" в Министерството на културата.
Чуйте и вижте още по темата:
Доц. Владя Борисова е медиатор по интелектуална собственост. В това си качество тя коментира, че у нас няма практика за ползване на този алтернативен способ за решаване на спор. Спорът между Българското национално радио и "Музикаутор" може да бъде решен..
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим"..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви,..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм..
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство,..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които..