Продуктовите и технологичните иновации в нашата страна са правно регламентирани като три основни обекта: изобретения с патент, полезни модели със свидетелство и промишлен дизайн.
През последните 10 години около 560 патенти за изобретения и полезни модели са издадени средногодишно, както и около 220 промишлени дизайна за закрила на продуктовия външен вид. Всички те са притежание на български предприятия и на физически лица.
„Интересът на бизнеса към индустриалната собственост става икономически обоснован, когато има патент или свидетелство за защита на технологично решение. Тези означения се гарантира пазарен дял и по- висока конкурентоспособност“, коментира доц. Мария Маркова - преподавател в УНСС в предаването "Радиоприемница".
Наличието на патент или полезен модел осигурява единственото ползване от страна на бизнес субекта. По този начин се постига патентен монопол. Успоредно с това могат да бъдат осигурени лицензионни постъпления като се предоставят лицензии на трети лица за ползване.
Какво включва заявката, която се подава за патент, полезен модел или промишлен дизайн - чуйте подробно в интервюто на Добринка Добрева с доц. Мария Маркова.
Гости тази седмица в предаването "Форум" са политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, които заедно с водещия Константин Лавсов обсъдиха следните теми: Председателят на Народното събрание върна предложението за проведане на референдум за въвеждане на еврото, иницииран от президента Румен Радев - реакции; Ще използва ли ситуацията президентът..
Националният политехнически музей (НПТМ) отбелязва своя 68-и рожден ден. По този повод музеят кани жителите и гостите на столицата да заповядат на откриването на новата временна изложба “Из миналото на родната електроника“. Експонатите в изложбата са специално дарение по повод рождения ден на НПТМ. Изложбата представя българска електроника,..
Макар и озаглавена "Интимно" , изложбата, която ще бъде открита на 15 май в Къщата на София , представя творец с глобален отпечатък – в изкуството, не в екологичен смисъл, разбира се. "Познавам Албена Христова от много години - разказа пред БНР-Радио София изкуствоведът Албена Ненкова. - Нашето познанство прерасна в партньорство,..
Фондация "BCause: в помощ за благотворителността“ обявява конкурс за неправителствени организации в обществена полза, обединяващи родители и/или здравни специалисти. Чрез конкурса „Детско здраве“ фондацията финансира организации със средства от "Фонд за лечение и рехабилитация на деца". Крайният срок за подаване на проектите е 15 май. България е сред..
Битовите абонати няма да излизат на свободния пазар на ток от 1 юли 2025 г., както се планираше, реши на първо четене парламентът. Преди второто четене работна група ще уточни с колко години ще бъде отложена тази либерализация. “Решението беше дълбоко неправилно, но пък беше дълбоко очаквано. Това е, за съжаление, ситуацията. Това правителство още в..
До края на годината да бъде направена първа копка на разширението на залата за художествена гимнастика на спортен комплекс “Раковски”. Тази амбициозна задача си постави министърът на младежта и спорта Иван Пешев при представянето на идейния проект днес. "Щастлив съм, че само няколко дни преди 17 май (Ден на българския спорт) можем да обявим проекта за..
Второто издание на Голямата диктовка "Пазител на българския език" ще се проведе на 22 май 2025 г. от 11:00 ч. в три от читалните на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ). Темата е посветена на Годината на глаголицата – най-старата славянска азбука, от която произхожда кирилицата. "Идеята за отбелязване на Година на..