Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Пенчо Пенчев, БЧК: При измръзване затоплянето да става във вода до 40° С, за да не се стигне до изгаряне

Носете топли дрехи, които да не ви стягат, съветва специалистът по първа помощ

Д-р Пенчо Пенчев
Снимка: Личен архив
Д-р Пенчо Пенчев е експерт в дирекция "Социално-здравна политика“ в БЧК. Обучава по първа помощ учители, водачи на МПС, пътни полицаи и други „групи от населението“. В "Часът на здравето" с него говорим за въздействието на студа върху човешкия организъм, как да се пазим от измръзване и как да помогнем на човек, който е пострадал от минусовите температури и зимния вятър.

Нормално е да има минусови температури през януари. Хората не бива да омаловажават опасностите, които крие зимата, особено когато им се налагат преходи на открито, подчертава д-р Пенчев. - Студът свива кръвоносните съдове, това е нормална физиологична реакция на организма. Дори с 2 градуса да се промени телесната температура, могат да настъпят необратими патологични изменения.
Шапката, ръкавиците и топлите дрехи са задължителни и е важно те да не стягат, за да не пречат на кръвообращението. Обувките трябва да са свободни, а чорапите – по-дебели.
Алкохолът създава измамно чувство за топлина и не бива да се осланяме на него.

Пораженията от студа могат да бъдат:

- измръзване на отделни части от тялото;

Засяга пръстите на крайниците, кожата, откритите части на лицето. В такива случаи по възможност засегнатите части е добре да се потопят за 15-20 мин. в топла (но не гореща!) вода – с температура между 37-40 градуса.
Децата обичат снега, но още не могат сами да се пазят от студаЗагряването на треперещия може да стане пасивно – с одеяло.
Възможен е прием на горещи напитки – чай, кафе…
Ако вече са се появили мехури по кожата, те не трябва да се пукат и изрязват. Ако се налага – това е добре да се направи в лекарския (хирургичния) кабинет. Категорично да не се прибягва до нестероидни средства, по-скоро - ревулзивни и затоплящи.

- преохлаждане на целия организъм;

Треперенето е нормална реакция, с която организмът компенсира охлаждането. Ако излагането на ниски температури продължи, треперенето спира – тогава студовите поражения може да са по-сериозни и опасни. Възможно е настъпване на чувство на изтощение и обърканост в координацията, човек става сънлив…
В този случай загряването трябва да е „активно“ – с електрическо одеяло, с грейка, с шише гореща вода…, но много внимателно, за да не предизвикаме изгаряне.
На нетреперещия човек е по-добре временно да не му се дава ядене и пиене.

Чуйте целия разговор и всички съвети на д-р Пенчо Пенчев.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радослава Карамихалева

Да оставим добри неща след нас

Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи?  Проучване на българската мачмейкинг платформа ClubR, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Галена Ганчева и Димитър Костадинов

Доброто е заразно

Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..

публикувано на 30.11.24 в 10:58
Мартин Кадинов, Роб Седжбир и Стив Макнийл (отляво надясно)

Уроци по демокрация в Понг

Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..

публикувано на 30.11.24 в 10:23

Деца спасяват Коледа

Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..

публикувано на 30.11.24 в 09:41

Поскъпването на имотите се дължи на голямото им търсене

Недвижимите имоти са поскъпнали с 18%, може би в по-голямата си част – през второто полугодие та 2024-та година. При новото строителство двустайните и тристайните жилища остават най-търсени, може би защото са по-достъпни. Това ръководи и инвеститорите да проектират повече такива апартаменти. Това обясни пред БНР-Радио София Снежана Стойчева..

публикувано на 29.11.24 в 20:32
Актьорът Начо Герерос се радва да топло посрещане в България, вляво е преводачът му Филип Григоров

Начо Герерос: Колкото е по-труден пътят, толкова е по-сладка наградата

Тази вечер в студиото на БНР-Радио София имахме "нов съсед". Испанският актьор Начо Герерос, известен като комедийния герой Коке (от тв сериала "Новите съседи"), бе специален гост в предаването "Добър вечер, София" и разказа за актьорската си кариера, за предизвикателствата, пред които се изправя един човек  по пътя към успеха, за сериалите и..

публикувано на 29.11.24 в 19:55

Подари коледна вечеря на пенсионер

И в края на тази година от сдружението "Бъди човек – Самоков" са подели инициативата да зарадват нуждаещи свои съграждани. В 11-ото издание на кампанията се събират дарения - хранителни дълготрайни продукти, (олио, боб, макарони, леща, брашно, ориз, консерви), плодове и зеленчуци. Целта е "подари коледна вечеря на пенсионер в..

публикувано на 29.11.24 в 18:52