Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обективна необходимост ли е идеята за „зелена икономика“ или ефектен рекламен трик?

Снимка: Pixabay.com
Накъде ще се развива идеята за пълноценно и отговорно използване на ресурсите, доколко има необходимост от регулации в тази посока и какви са моделите, по които екосъобразните бизнеси могат да се развиват без държавна подкрепа? Отговорите на тези въпроси потърсихме в нашата „Радиоприемница“ заедно с Нено Димов от Института за дясна политика и Георги Стефанов от природозащитната организация WWF - България.

Що е то „зелена икономика“ и имаме ли нужда от такова понятие?

„Зелената икономика“ е един вече наложил се термин, който означава, че хората са преосмислили своя начин на икономическо и техническо развитие и целят не просто правенето на пари на всяка цена, а с мисъл за бъдещите поколения. Така разтълкува станалата изключително актуална и популярна тема за отговорно използване на ресурсите в икономиката Георги Стефанов.

Според Нено Димов обаче, няма как да бъдем отговорни към нещо, за което не знаем как ще се развие. Отговорност пред бъдещите поколения е първата химера, на която стъпва изобщо идеята за устойчиво развитие, защото отговорността е само хипотетична. Ние не можем да носим отговорност пред бъдещите поколения, защото нямаме идея пред какво те ще бъдат изправени.


Човекът ли е най-големият враг на природата?

Според данните на WWF, както и утвърдени международни организации и банкови институции, човекът и човешката дейност оказват негативно влияние на биоразнообразието. Преди всичко трябва да знаем, че режем клона, на който седим, уточни Георги Стефанов.

Според Нено Димов обаче, подобно мислене води към максимата „Има човек, има проблем“. Факт е, че има видове, които изчезват, и е факт, че в цялата история на планетата има видове, които изчезват, и такива, които се появяват.  Благодарение на  човека са се появили много видове. Човекът е допринесъл и за флората и за фауната. Тоест, това е един перманентен процес, в който едно нещо изчезва и друго се появява. Не населението е проблемът. Замърсяването на въздуха, генерирането на отпадъци, липсата на питейна вода, замърсената питейна вода - това са сериозни екологични проблеми, те не са глобални, те са регионални сериозни проблеми. Глобалното затопляне не е екологичен проблем, а политически.


Субсидии и регулации


Според Георги Стефанов, ако бизнесът не се адаптира и не се води към новите тенденции, той фалира. В сектор енергетика например все още 10 пъти повече субсидии се получават конвенционалните изкопаеми фосилни горива, които са един основен проблем за замърсяване, спрямо зелената енергия. И това е проблемът.В България не е по-различен случаят.

Нено Димов допълва: Не трябва да бъде субсидирана нито въглищната енергия, нито соларните паркове. Те трябва да бъдат оставени на реалната конкуренция, защото така стимулът към новото е много по-голям. Колкото повече субсидираме, толкова повече ще забавим естествените процеси, които ще се случат.

Още от тезите на участниците в разговора - вижте във видеото.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дори и рушащ се, този паметник е сниман и от чужденци

"Форум", 19.11.24: Шокът – дори културен, може да ни накара да се променим

Във втория ден от настоящата седмица коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, провокирани от водещия Константин Лавсов, обсъждаха теми, свързани с: Българското образование : STEM кабинетите – музеи или действащи хъбове в иновативните училища;  Образователни модели за пример; Мотивация, подходи, надежди..

публикувано на 19.11.24 в 18:45

Малки и големи ученици разсъждават за бъдещето на храната и за храната на бъдещето

Храната – бъдещето, отглеждането, производството, иновациите и устойчивостта ѝ, дистрибуцията, както и хранителната култура , е във фокуса на традиционната Световната седмица на предприемачеството (от 18 до 24 ноември), която и тази година се провежда у нас със събития, организирани от Джуниър Ачийвмънт България (JA Bulgaria)...

публикувано на 19.11.24 в 17:05

Младите хора продължават да са загрижени за здравословната среда и храна в училище

Десетото издание на младежкия форум Voice It ще се проведе на 20 ноември (деня, на който е приета Конвенцията за правата на детето на ООН) под наслов "Здрави в училище" , съобщиха организаторите от Националната мрежа за децата (НМД). По традиция фокусът и подтемите на форума са избрани от момчетата и момичетата в младежката мрежа..

публикувано на 19.11.24 в 16:49

Оризът на пиедестал в конференция от Седмицата на италианската кухня

Деветото издание на Седмицата на италианската кухня се отбелязва с различни инициативи от 16 до 22.ноември. Тази година събитията са под наслов "Средиземноморската диета и традиционната кухня – здраве и приемственост“ Целта е да се представи италианската кухня и традиционните ѝ корени и призната роля в средиземноморската диета, за..

публикувано на 19.11.24 в 16:26

Константин Занков: Успехът трябва да ни мотивира да развиваме туризма още повече

Настоящата година е най-успешната в историята на българския туризъм , но резултатите не бива да ни успокояват, а да ни мотивират да се развиваме и да постигаме още повече. Подемът в сектора е осезаем и това се дължи на много фактори. След ковид пандемията на хората им се пътува. Ръстът е забележим и при входящия, и при изходящия..

публикувано на 19.11.24 в 15:40

5 деца са загинали от началото на годината при инциденти с тротинетки или мотопеди

Все повече деца загиват на пътя, докато карат тротинетки, велосипеди, мотопеди и други.  Това каза заместник-началникът на отдел "Пътна полиция" към Главна дирекция "Национална полиция" Мария Ботева.  Според статистиката от началото на годината до 15 ноември загиналите деца при такива инцидента са пет, докато за същия период на 2023 г. техният брой е..

публикувано на 19.11.24 в 15:32

13-о издание на годишните награди "Валя Крушкина - журналистика за хората"

53 номинации и 127 журналистически материала са получени в тринадесетото поредно издание на конкурса “Валя Крушкина – журналистика за хората“, чиято мисия е да награждава талантливи хора в журналистиката. Наградите ще бъдат връчени на официална церемония през декември. Основният организатор на конкурса, представител на фондация “Граждански..

публикувано на 19.11.24 в 15:16