София излезе с трети вариант за приема в първи клас, съобщава СЕГА. Според първоначалния проект на зам.-кмета по образование и култура на София Тодор Чобанов се въвеждаха четири задължителни критерия, свързани с адреса на семейството. Сега един от тях отпадна - постоянният адрес на територията на Столичната община, който трябваше да носи 20 т. Въпреки това адресът остава с най-голяма тежест при класирането в София. Най-много точки - 30, ще носят настоящ и постоянен адрес в административния район на училището. 29 точки ще се дават, ако семейството има само настоящ адрес в района. В случай че настоящият адрес на родителя е различен от административния район на най-близкото училище, детето му ще получи 28 точки.
Общината е преосмислила и тежестта на допълнителните критерии. Дете, завършило подготвителна група в избраното училище, ще получава още 20 точки. Ако семейството има други деца в същото училище, пак се полагат 20 точки. Дете с двама починали родители ще получи допълнително 22 точки. За близост до местоработата на един на родителите ще се дават 10 точки. По 20 точки ще се дават и на дете с един починал родител, дете от многодетно семейство, дете с трайно увреждания над 50%. Добавени са децата в приемни семейства - и за тях ще има по 20 точки допълнително.
Хайки за децата на гурбетчии тръгват по училища и градини, пише МОНИТОР. Целта е да се изясни колко хлапета живеят при баби и дядовци или при роднини, докато родителите им работят в чужбина. „Ще обследваме и при какви условия се отглеждат тези деца и от какво се нуждаят семействата им.“, обясниха от Държавна агенция за закрила на детето. Социалните са категорични, че хлапетата на гурбетчиите попадат в графата „деца в риск“.
Всеки трети, или 34% от българите, вече знае къде ще прекара лятната си отпуска у нас, посочва пред МОНИТОР Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма. 14% от сънародниците ни вече са резервирали местата си на родното Черноморие, а около 20 на сто разполагат с втори дом край плажа или имат близки и познати, които ще ги приютят за няколко дни през лятото. Близо 6% пък са потенциалните клиенти, които ще се възползват от различни промоционални програми. Това са най-често възрастни хора и семейства с деца.
Ускоряване на инфлацията и плавно намаление на безработицата в България през 2017 г. очаква Европейската комисия. Това е записано в зимната прогноза на институцията за икономиката на Европейския съюз и еврозоната, научаваме от ТРУД. Експертите от Брюксел оставят без промяна очакванията си за растежа на българската икономика през 2017 г. – 2,9%, а за догодина брутният вътрешен продукт (БВП) на страната ще регистрира ръст от 2,8%. В доклада се посочва още, че основен двигател на растежа през 2017 г. ще бъде вътрешното търсене, а рисковете пред икономиката са евентуално забавяне на износа, по-слабо усвояване на еврофондовете и политическата несигурност. Освен това се очаква ръстът в туризма да се забави заради “негативните базови ефекти”.
34% от фирмите търсят инвеститор от чужбина, отчита СТАНДАРТ. Това показва анкета на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) за намеренията на бизнеса за разширяване на дейността си зад границата през 2017 г. Тя е направена по електронен път през периода 16-23 януари 2017 г. За 80% от анкетираните мениджъри основният мотив за икономическо сътрудничество с фирми от други страни е износът на български стоки. Една четвърт от фирмите имат интерес към контакти с компании зад границата, за да внасят стоки, които да продават на нашия пазар. Все още малко фирми от България мислят да инвестират в чужбина - само 12% имат намерения да търсят контакти за бъдещата инвестиция извън страната.
Износът на българско вино се очаква да надхвърли 55 млн. лв, разбираме от 24 ЧАСА. За цялата минала година. Актуалните официални данни на Националния статистически ниститут са за периода от януари до октомври. Или за 10 месеца са изнесени общо 22 583 милиона литра вино. Посладните 2 месеца от годината обаче са традиционно силни за експорта на българксо вино, поради което прогнозата е износът да достигне поне 55 млн. лв. В Европейския съюз най-големи почитатели на българското вино са поляците, шведите и англичаните. Извън Евросъюза най-много вино изнасяме за Русия, Китай и Япония.
Японци създадоха "изкуствени пчели" за опрашване, пише СЕГА. Изобретението представлява много малък летателен апарат или мини дрон, оборудван със специален залепващ гел, който помага за обмяната на цветен прашец, пише научното издание "Сайънс алърт". Според създателите на на апарата той ще помогне за запазването на биоразнообразието, на фона на все по-големия брой видове пчели, застрашени от изчезване. И може да има широко приложение както в хранителната индустрия в световен мащаб, така и в селскостопанския сектор.Няма бедстващи хора на територията на община Самоков, независимо че едно от селата вече трети ден е без ток и други 4 в момента са без електрозахранване. Това каза за БНР кметът на Самоков Ангел Джоргов: "С изключение на електроподаването, което наистина е голям проблем, останалите неща като почистване на улиците, сметосъбиране, нещата са нормални. Към..
Тежка техника пробива 6-километровия път между кюстендилските села Ломница и Гурбановци, откъснати при снеговалежа в сряда. В Гурбановци живее само един жител, който работи в Кюстендил, наложило му се да се придвижва пеша. Утре ще започне пробиване и почистване на пътя към с.Церовица - около 1 километър, до жп гарата при много трудно трасе, каза за..
От сутринта около 90 населени места в Западна България или части от тях са без електрозахранване. Заради сложната обстановка някои от селищата са без ток вече три денонощия. Близо 30 аварийни екипа са пренасочени към най-тежко засегнатите райони, каза Ралица Николова от дружеството "Електрохолд": Трети ден без ток са десетки села в Габровско..
В София и тази година няма да има фойерверки и заря в Новогодишната нощ . Вместо това светлинно шоу ще радва столичани и гости на града като част от програмата на новогодишния концерт на площад „Княз Александър I“, организиран от Столична община. От администрацията призоват столичани да се въздържат от използване на пиротехнически изделия..
През 2024 г., до коледните празници, двойки в София са сключили 5220 брака - със 170 по-малко от миналата година. До края на годината има планирани още 31 сватби, уточнява БТА. За сравнение през 2023 г. сключените бракове в София са 5753, от които 4262 са били на територията на Столичната община. Останалите са се състояли в чужбина и..
На третия ден на Рождество Христово, 27 декември, Православната ни църква почита паметта на свети Стефан. Името му означава "венец" , "корона" и произлиза от гръцки "στέφανος" (stéphanos). То символизира победа и чест, присъщи за Христовия следовник, увенчан с венеца на мъченичество. Ликът му се изобразява на лявата врата на иконостаса. Свети Стефан..
Преди 13 години в столичния квартал "Орландовци" , в който населението на града е смесено – живеят както българи, така и роми, християни от кварталната енория създават със собствени средства и усилия Първата православна детска градина. Управителката на детската градина Калина Спасова разказа, че детската градина е създадена с много..