За 34-и път столицата ни е домакин на най-голямото туристическо изложение в България. Започнало като "Панаир на туризма" през 1983-а година в курортния компкс "Златни пясъци", от 1992 г. днешното "Ваканция и СПА експо" е преместено в София, първоначално - в Националния дворец на културата, а след това - в Интер експо центъра. Тази година борсата ще продължи до 17 февруари, като днес залите с изложителите ще са достъпни само за професионалисти. Целта е да се осигури спокойна работна среда, в която специалистите в бранша да се запознаят, да обменят опит и контакти, а защо не и да влязат в договорни отношения помежду си. От 10:00 до 16:00 часа днес влизането в изложбените зали ще става само срещу баджове или поименни покани, а от утре вратите им ще са отворени за всички. Входът към залите за презентации и дискусии обаче ще бъде свободен.
И като казахме дискусии, трябва да кажем, че още днес по обяд Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация организира дискусия за кадрите в хотелиерството и ресторантьорството, а Българската асоциация на туристическите агенции ще представи проблемите на актуалната данъчна политика в туризма, както и тенденциите в онлайн маркетинга за хотели и туристически агенции. Важни за професионалистите в туристическия бранш са и теми като повишаване качеството и нивото на обслужване, както и информационната система в сектор Туризъм. Предвидена е и специална дискусия относно това, как нискотарифните авиокомпании променят туристическото предлагане и търсене. Всъщност, с развитието на този тип услуги, както и с разрастването на търговията по интернет, работата на туристическите фирми става все по-сложна. Те трябва да бъдат изключително гъвкави и бързи, включително като убедят клиентите си в ползите на организираните пътувания. Оказва се, че въпреки развитието на онлайн комуникациите и онлайн резервациите, традиционните туристически изложения не са изживели времето си и продължават да играят роля като място, носещо престиж и конкретни ползи на организациите и фирмите - участнички.
Че борсите и изложенията имат място в съвременния глобален свят, говорят и някои от предимствата, които имат тези форуми. Така например, те дават възможност за запознаване на потенциалните клиенти с възможностите за пътуване и ваканция в една или друга страна или регион от първа ръка, предполагат добра реклама и привличане на внимание към предлаганите туристически продукти, както и информирането на туристите и хората в бранша относно туристическата политика и мерките за развитието на устойчив туризъм. Туристическото изложение е и място за своеобразно „сверяване на часовника“ и анализиране на конкурентните предложения в дадено направление.
Дали международнта туристическа борса "Ваканция и спа експо", която започва днес в София ще отговори на тези и други очаквания, предстои да разберем - до 17 февруари в Интер експо центъра на Цариградско шосе.
Чуйте още по темата в звуковия файл.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..