Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С какво ще "построим" бъдещето?

Снимка: архив
Вещи със собствена „имунна система“, много по-здрави и енергийно независими коли, опаковки, които сигнализират кога изтича срокът на годност на хранителните продукти. Това са само част от примерите за приложения на материалите на бъдещето, за които ви разказахме в нашата "Радиприемница".

Под материали на бъдещето се разбират две групи материали - едните са "умни", а другите са с някои необичайни свойства. Това каза в предаването ни инженер Красимир Стайков, доктор в професионално направление "Машинно инженерство" и преподавател в Техническия университет.

"Умните" материали са материали, които самостоятелно реагират на едни или други условия в обкръжаващата среда. Този тип материали приспособяват свойствата си към изменящите се условия и контролират поведението си при външни въздействия. Част от тези материали са измислени в средата на миналия век, продължава още той.  Приложението им е както индустриално, така и в бита. Пример за подобни материали, набиращи голяма популярност напоследък, са така наречените самовъзстановяващи се материали. Представете си материал, в който има капсулки с някакъв агент и, когато тръгне да се чупи, този агент се отделя и така става самовъзстановяване на материала. Така на практика в бъдеще можем да имаме вещи, които имат собствена "имунна система".

Има примери и за материали, които биха подобрили градската среда. Тук идва мястото на така наречените пиезоелектрични материали. Едно от приложенията им е в зони с голям човекопоток да се поставят например тротоари от подобен материал и така хората, които стъпват по тях, ще създават електричество. Изчисленията са, че за една минута така може да се генерира електричество за 40 осветителни тела.

Интересно приложение на "умните" материали са и така наречените "умни" опаковки, които могат да сигнализират, когато хранителният продукт в тях е с изтекъл срок на годност. Другата група материали на бъдещето са тези с необичайно по-високи параметри от досега изпозлваните. Графена например е няколко стотин пъти по-здрав от стомата. Автомобилните прозиводители разработват електромобили с купета от графен, които даже да действат като соларни панели и да произвеждат ток в процеса на движение на автомобила.

Още за материалите на бъдещето - чуйте от инж. Красимир Стайков в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дори и рушащ се, този паметник е сниман и от чужденци

"Форум", 19.11.24: Шокът – дори културен, може да ни накара да се променим

Във втория ден от настоящата седмица коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, провокирани от водещия Константин Лавсов, обсъждаха теми, свързани с: Българското образование : STEM кабинетите – музеи или действащи хъбове в иновативните училища;  Образователни модели за пример; Мотивация, подходи, надежди..

публикувано на 19.11.24 в 18:45

Малки и големи ученици разсъждават за бъдещето на храната и за храната на бъдещето

Храната – бъдещето, отглеждането, производството, иновациите и устойчивостта ѝ, дистрибуцията, както и хранителната култура , е във фокуса на традиционната Световната седмица на предприемачеството (от 18 до 24 ноември), която и тази година се провежда у нас със събития, организирани от Джуниър Ачийвмънт България (JA Bulgaria)...

публикувано на 19.11.24 в 17:05

Младите хора продължават да са загрижени за здравословната среда и храна в училище

Десетото издание на младежкия форум Voice It ще се проведе на 20 ноември (деня, на който е приета Конвенцията за правата на детето на ООН) под наслов "Здрави в училище" , съобщиха организаторите от Националната мрежа за децата (НМД). По традиция фокусът и подтемите на форума са избрани от момчетата и момичетата в младежката мрежа..

публикувано на 19.11.24 в 16:49

Оризът на пиедестал в конференция от Седмицата на италианската кухня

Деветото издание на Седмицата на италианската кухня се отбелязва с различни инициативи от 16 до 22.ноември. Тази година събитията са под наслов "Средиземноморската диета и традиционната кухня – здраве и приемственост“ Целта е да се представи италианската кухня и традиционните ѝ корени и призната роля в средиземноморската диета, за..

публикувано на 19.11.24 в 16:26

Константин Занков: Успехът трябва да ни мотивира да развиваме туризма още повече

Настоящата година е най-успешната в историята на българския туризъм , но резултатите не бива да ни успокояват, а да ни мотивират да се развиваме и да постигаме още повече. Подемът в сектора е осезаем и това се дължи на много фактори. След ковид пандемията на хората им се пътува. Ръстът е забележим и при входящия, и при изходящия..

публикувано на 19.11.24 в 15:40

5 деца са загинали от началото на годината при инциденти с тротинетки или мотопеди

Все повече деца загиват на пътя, докато карат тротинетки, велосипеди, мотопеди и други.  Това каза заместник-началникът на отдел "Пътна полиция" към Главна дирекция "Национална полиция" Мария Ботева.  Според статистиката от началото на годината до 15 ноември загиналите деца при такива инцидента са пет, докато за същия период на 2023 г. техният брой е..

публикувано на 19.11.24 в 15:32

13-о издание на годишните награди "Валя Крушкина - журналистика за хората"

53 номинации и 127 журналистически материала са получени в тринадесетото поредно издание на конкурса “Валя Крушкина – журналистика за хората“, чиято мисия е да награждава талантливи хора в журналистиката. Наградите ще бъдат връчени на официална церемония през декември. Основният организатор на конкурса, представител на фондация “Граждански..

публикувано на 19.11.24 в 15:16