Под материали на бъдещето се разбират две групи материали - едните са "умни", а другите са с някои необичайни свойства. Това каза в предаването ни инженер Красимир Стайков, доктор в професионално направление "Машинно инженерство" и преподавател в Техническия университет.
"Умните" материали са материали, които самостоятелно реагират на едни или други условия в обкръжаващата среда. Този тип материали приспособяват свойствата си към изменящите се условия и контролират поведението си при външни въздействия. Част от тези материали са измислени в средата на миналия век, продължава още той. Приложението им е както индустриално, така и в бита. Пример за подобни материали, набиращи голяма популярност напоследък, са така наречените самовъзстановяващи се материали. Представете си материал, в който има капсулки с някакъв агент и, когато тръгне да се чупи, този агент се отделя и така става самовъзстановяване на материала. Така на практика в бъдеще можем да имаме вещи, които имат собствена "имунна система".
Има примери и за материали, които биха подобрили градската среда. Тук идва мястото на така наречените пиезоелектрични материали. Едно от приложенията им е в зони с голям човекопоток да се поставят например тротоари от подобен материал и така хората, които стъпват по тях, ще създават електричество. Изчисленията са, че за една минута така може да се генерира електричество за 40 осветителни тела.
Интересно приложение на "умните" материали са и така наречените "умни" опаковки, които могат да сигнализират, когато хранителният продукт в тях е с изтекъл срок на годност. Другата група материали на бъдещето са тези с необичайно по-високи параметри от досега изпозлваните. Графена например е няколко стотин пъти по-здрав от стомата. Автомобилните прозиводители разработват електромобили с купета от графен, които даже да действат като соларни панели и да произвеждат ток в процеса на движение на автомобила.
Още за материалите на бъдещето - чуйте от инж. Красимир Стайков в звуковия файл.
На 23.12.2024, 27.12.2024, 30.12.2024, 31.12.2024 и 02.01.2025 г., 03.01.2025 г., голяма част от линиите на столичния градски транспорт ще работят по празнични разписания, съобщиха от Столичната община. Изключение правят следните линии, които ще работят по делнични разписания: - Метролинии 1, 2, 3 и 4 - Автобусни линии № Х9,..
Над 5 тона храна успя да събере софийската фондация "Дари храна, дари любов” само за няколко часа в началото на месеца. Даренията са за възрастни хора от малките села в Северозападна България и се очаква количеството да стигне за близо 600 души. Фондацията е създадена през 2019 г. от младите момичета Вяра Кузманова и Ваклина Стоянова, когато..
Това, че се върви към съставяне на правителство, е резултат не толкова на промяна на политическите нагласи между париите, колкото до това, че трябва да бъде решен проблемът с бюджета, коментира пред Радио София политологът и преподавател Георги Проданов. "Има и поредица от неща, които наистина налагат съществуването на едно действащо..
Ако досега не сте попадали на израза "Три жени на микрофона", може да си помислите, че става дума за радиопредаване, но тази есен много българи в Германия, Обединеното кралство, в Белгия, Австрия, Франция можаха да посетят и да се посмеят на стендъп шоуто "От България с любов" на Оля Малинова, Ива Тодорова и Красимира Хаджииванова...
Известният илюстратор на книги (и не само) Дамян Дамянов донесе в БНР-Радио София с още две интересни заглавия, над които е работил. "История с деца" Джеймс Клавел ("Шогун", "Цар Плъх" и други) написва по време на Студената война. Текстът може би е нахвърлян за по-мащабен роман, предположи художникат. Заглавието не е известно по..
През 2025 г. уеб сайтът на БНР ще бъде обновен и развит. Той, както и мобилните приложения, ще бъдат удобни за ползване, за избор и потребяване, съобщи пред Радио София Иво Тодоров, директор на дирекция "Дигитални програми" в обществената медия. Новите сайтове дори ще са три – освен информационният и Бинар , ще има и..