Под материали на бъдещето се разбират две групи материали - едните са "умни", а другите са с някои необичайни свойства. Това каза в предаването ни инженер Красимир Стайков, доктор в професионално направление "Машинно инженерство" и преподавател в Техническия университет.
"Умните" материали са материали, които самостоятелно реагират на едни или други условия в обкръжаващата среда. Този тип материали приспособяват свойствата си към изменящите се условия и контролират поведението си при външни въздействия. Част от тези материали са измислени в средата на миналия век, продължава още той. Приложението им е както индустриално, така и в бита. Пример за подобни материали, набиращи голяма популярност напоследък, са така наречените самовъзстановяващи се материали. Представете си материал, в който има капсулки с някакъв агент и, когато тръгне да се чупи, този агент се отделя и така става самовъзстановяване на материала. Така на практика в бъдеще можем да имаме вещи, които имат собствена "имунна система".
Има примери и за материали, които биха подобрили градската среда. Тук идва мястото на така наречените пиезоелектрични материали. Едно от приложенията им е в зони с голям човекопоток да се поставят например тротоари от подобен материал и така хората, които стъпват по тях, ще създават електричество. Изчисленията са, че за една минута така може да се генерира електричество за 40 осветителни тела.
Интересно приложение на "умните" материали са и така наречените "умни" опаковки, които могат да сигнализират, когато хранителният продукт в тях е с изтекъл срок на годност. Другата група материали на бъдещето са тези с необичайно по-високи параметри от досега изпозлваните. Графена например е няколко стотин пъти по-здрав от стомата. Автомобилните прозиводители разработват електромобили с купета от графен, които даже да действат като соларни панели и да произвеждат ток в процеса на движение на автомобила.
Още за материалите на бъдещето - чуйте от инж. Красимир Стайков в звуковия файл.
От 8 до 27 май галерия "Bobbina" се превръща в пространство за изгубената връзка между човека и природата, чрез иновативната изложба "Експонати". Проектът е първо издание на новата творческа платформа на Българската фондация "Биоразнообразие", като събира седем съвременни артисти, чиито произведения ни канят да преосмислим нашето място в сложната..
Американската звезда Coco Jones грабна симпатиите на феновете със своя прочит на съвременното арендби звучене. В края на април тя издаде Why Not More? като лайтмотивът на албума са различните измерения на арендби музиката. Траковете са следствие на експерименти на родената в Южна Каролина звезда, които демонстрират, че този стил може да е..
Благотворителен концерт, който събира средства за младите таланти на България, ще се състои на 9.05.25 от 19.00 часа в Аулата на СУ "Св.Климент Охридски". Събраните средства ще бъдат дарени на Фондация "Енчо Керязов". Концертът ще включва изпълнения на иметини класически музиканти, които ще събират средства за младите таланти на България...
Периодично е добре да си напомняме колко безкомпромисно и откровено може да бъде късометражното кино, особено в смутни времена, когато пред обществото ни назряват въпроси и предизвикателства, които със сигурност вещаят промени. “Тъй като от нас зависи в каква посока ще бъдат тези промени, поставяме тази блок-програма в отговор на актуалните процеси..
Международното триенале на сценичния плакат обяви конкурс за туристически плакат на България в партньорство с Министерството на туризма, Съюза на българските художници, Националната художествена академия и БТА. Целта е създаването на плакат, който в концентриран вид разкрива красотата на България и нейния положителен образ като примамлива..
Институтът GATE изготви Транспортен атлас на София , който показва натовареността на автомобилния трафик във времето и пространството. Разработката е дало на екип от учени с ръководител инж. д-р Лидия Лазарова-Витанова и състав Евгений Ширинян, Тереза Трендафилова и проф. Десислава Петрова-Антонова. Анализът на данните от края на..
Децата се раждат с технологиите около себе си, растат научавайки се да боравят с дигитални устройства. Образованието трябва да е адекватно на съвременните условия и възможности да се използват технологиите в процеса на обучение, да се съобразява с нуждите и интересите на децата. Това коментира пред БНР-Радио София Ангел Георгиев, учител и..