Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Топлофикация” плаща неустойка на засегнатите от аварията за дните без парно минус два дни

„Топлофикация София” стартира днес процедурата за обезщетение на засегнатите от аварията в топлорайон „София Изток” абонати. Това става възможно след като вчера Столичният общински съвет одобри предложението на дружеството  за обезщетение на абонатите, които останаха без парно и топла вода в началото на месец февруари.

Във всички засегнати сгради до края на февруари ще бъдат разлепени съобщения за обезщетенията

"От днес ще започнем да разлепваме съобщения на всяка сграда, всеки вход на абонатна станция. Клиентите ще получат информация за началото и края на аварията в тяхната сграда, броя на дните, за които ще приспаднем количествата енергия, които са били с недобро качество, както и броя на дните, за които клиентите, останали повече от 48 часа  без отопление и топла вода, ще получат обезщетение, неустойка. Него ще могат да видят в сметките си за месец февруари. Тези сметки ще бъдат готови и ще пристигнат при клиентите след 15 март, тъй като има няколко дни до края на месеца и трябва да отчетем изцяло топлинната енергия, която е консумирана в абонатните станции. Това ще стане в 00:00 часа на 1 март", обясни пред Радио София говорителят на "Топлофикация" Елизабет Павлова.

Тя подчерта, че всички, които са били засегнати от аварията, независимо дали до 48 часа или над посочените часове, ще получат обезщетение под формата на приспадане на топлинната енергия за тези дни, а клиентите, които са били засегнати над 48 часа ще получат за тези дни левови неустойки. Това ще бъда направено, без да е необходимо да подават каквито и да е било жалби или заявления.

"Във фактурата, които клиентите ще получат след 15 март, ще бъдат посочени дните без отопление; дните, в които е имало енергия с недобро качество, която е влязла в абонатните станции и количеството й, която приспадаме от месечното общо количество енергия. На отделен ред ще бъде посочено и парично обезщетение (неустойка)", обясни Павлова.

Елизабет Павлова обясни, че обезщетението за абонатите ще бъде изчислена на базата на съответния дял на клиента от общото потребление в абонатната станция.

Всички клиенти, които са останали без топлоподаване до 48 часа, ще получат компенсация за енергията

Цялата енергия, която не е била с добро качество, ще бъде сторнирана от показанията на общия топломер. Тя няма да участва нито в месечното отчитане, нито в изравнителната сметка. Клиентите, които не са имали парно над 48 часа ще имат и допълнително обезщетение (неустойка) за липсата на топлинна енергия в периода след 48-я час до окончателното възстановяване на топлоподаването.

"Ако примерно сградата е била спряна например на 5 февруари и пусната на 10 февруари, това са 5 дни без топлоподаване. Тъй като имаме все пак 48 часа, според нормативната уредба, в които дружеството трябва да се справи с аварията, но не сме успели да влезем в рамките на тези 48 часа - ще има неустойка за следващите след тези 48 часа, т.е. за три дни", обясни Павлова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

Столичната община одобри обезщетяването на клиентите на "Топлофикация София" заради аварията

Столичният общински съвет заседава днес, а както съобщихме заседанието беше прекъснато заради сигнал за бомба. В допълнителните точки остана едно важно решение -   предложението на „Топлофикация София“ ЕАД   за обезщетения на клиентите на дружеството..

публикувано на 23.02.17 в 16:27
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаела Ангелова

Психолог: Начертайте малките си стъпки до голямата цел и не зарязвайте хобито

За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и..

публикувано на 03.01.25 в 18:32

Изборът за българските "Думи на годината" започва на 6 януари

Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца...

публикувано на 03.01.25 в 16:16
Александър Кръстев

Как да създадем подкаст? 5 съвета от Александър Кръстев

Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха..

публикувано на 03.01.25 в 15:05
Доц. Мариана Тодорова

Доц. Мариана Тодорова: Технологиите правят мозъка мързелив, заради ИИ осъзнаваме какво значи да си човек

Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през..

публикувано на 03.01.25 в 13:16
Симеон Александър

Актуалните конкурси за 2025 г. на Бюро Творческа Европа Култура

Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор .  Бюрото има две направления - култура и медия .   “Почти седем или осем са вече сферите, които..

публикувано на 03.01.25 в 12:48
Виктор Минчев

Как да използваме творчеството за професионално израстване

Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на..

публикувано на 03.01.25 в 11:42
Бистришките баби

Изложбата "Живи човешки съкровища" показва 44 елемента на нематериално културно наследство

Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на..

публикувано на 03.01.25 в 09:25