Тази седмица предаването ни „Радиоприемница“ е посветено на отношението ни към родното, а днес ще отправим поглед към връзката между поколенията.
Как да предадем на младите българи посланията, вълнували колективната ни памет поколения наред? Потърсихме отговора на този въпрос заедно с Димитър Петров – инициатор на проекта „Златната ябълка“, чиято цел е със средствата на анимационното изкуство да популяризира в България и по света традиционни образи от българския фолклор.
Вече пета година работим по проекта „Златната ябълка“ – анимационен сериал, базиран на българския фолклор.
Целта ни е да вземем най-доброто от нашата култура и мислене и да го представим по един съвременен начин. Вече имаме трейлъра, направихме един къс филм, изцяло финансиран от фенове, и в момента кандидатстваме за финансиране на първия 24-минутен къс филм, в който започва сюжетът с главните ни герои.
Екип от 28 души от 6 страни се обърнахме към българския фолклор, защото е много модерен като начин на мислене. Поуките, които проповядва, са изключително съвременни. Също така, всеки от нас се питаше - защо няма такъв проект до сега?
Ние знаехме за кукери, змейове, самодиви, но никога не сме ги виждали в каквато и да е филмова форма и „Златната ябълка“ е отговор на тази нужда. Много хора имат нужда да видят и да си припомнят нашия фолклор.
За връзката между фолклора и патриотизма обаче Димитър споделя, че според него има много голяма разлика между бутафорния патриотизъм, който е базиран на отричане на чуждото и истинския, който е базиран на градивност.
Нашият фолклор е изключително градивен – има дълбоки поуки, интересни сюжети. Целта му е да бъде създадена общност, да събере хората заедно и да им даде инструментите, за да се справят в много трудни времена.
Доц. д-р Петко Христов, директор на Националния етнографски музей, също се включи в разговора, за да ни разкаже как се развива кампанията „Опознай традициите, за да обикнеш народа си“, чиято цел е да събере средства за създаване на образователен център в музея.
Целта на тази кампания е в Националния етнографски музей да бъде изграден модерен образователен център, където нашите деца да имат постоянен досег с българските традиции, с културното наследство на България и на българските общност извън граница. Да има едно място, където да може постоянно, с предложени конкретни програми, децата да имат досег с майсторлъка, с идеите и с ценностите на старите българи.
Идеята ни е да има такъв образователен център в сърцето на София, който да помага ние да представим културното богатство на българския народ.
Нашата амбиция е това да бъде реализирано тази година, за да може догодина, когато България стане столица на обединена Европа, да имаме това място, където да представим на гостите на София и на българските деца, това културно богатство.
Във втория ден от настоящата седмица коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, провокирани от водещия Константин Лавсов, обсъждаха теми, свързани с: Българското образование : STEM кабинетите – музеи или действащи хъбове в иновативните училища; Образователни модели за пример; Мотивация, подходи, надежди..
Храната – бъдещето, отглеждането, производството, иновациите и устойчивостта ѝ, дистрибуцията, както и хранителната култура , е във фокуса на традиционната Световната седмица на предприемачеството (от 18 до 24 ноември), която и тази година се провежда у нас със събития, организирани от Джуниър Ачийвмънт България (JA Bulgaria)...
Десетото издание на младежкия форум Voice It ще се проведе на 20 ноември (деня, на който е приета Конвенцията за правата на детето на ООН) под наслов "Здрави в училище" , съобщиха организаторите от Националната мрежа за децата (НМД). По традиция фокусът и подтемите на форума са избрани от момчетата и момичетата в младежката мрежа..
Деветото издание на Седмицата на италианската кухня се отбелязва с различни инициативи от 16 до 22.ноември. Тази година събитията са под наслов "Средиземноморската диета и традиционната кухня – здраве и приемственост“ Целта е да се представи италианската кухня и традиционните ѝ корени и призната роля в средиземноморската диета, за..
Настоящата година е най-успешната в историята на българския туризъм , но резултатите не бива да ни успокояват, а да ни мотивират да се развиваме и да постигаме още повече. Подемът в сектора е осезаем и това се дължи на много фактори. След ковид пандемията на хората им се пътува. Ръстът е забележим и при входящия, и при изходящия..
Все повече деца загиват на пътя, докато карат тротинетки, велосипеди, мотопеди и други. Това каза заместник-началникът на отдел "Пътна полиция" към Главна дирекция "Национална полиция" Мария Ботева. Според статистиката от началото на годината до 15 ноември загиналите деца при такива инцидента са пет, докато за същия период на 2023 г. техният брой е..
53 номинации и 127 журналистически материала са получени в тринадесетото поредно издание на конкурса “Валя Крушкина – журналистика за хората“, чиято мисия е да награждава талантливи хора в журналистиката. Наградите ще бъдат връчени на официална церемония през декември. Основният организатор на конкурса, представител на фондация “Граждански..