Тази седмица предаването ни „Радиоприемница“ е посветено на отношението ни към родното, а днес ще отправим поглед към връзката между поколенията.
Как да предадем на младите българи посланията, вълнували колективната ни памет поколения наред? Потърсихме отговора на този въпрос заедно с Димитър Петров – инициатор на проекта „Златната ябълка“, чиято цел е със средствата на анимационното изкуство да популяризира в България и по света традиционни образи от българския фолклор.
Вече пета година работим по проекта „Златната ябълка“ – анимационен сериал, базиран на българския фолклор.
Целта ни е да вземем най-доброто от нашата култура и мислене и да го представим по един съвременен начин. Вече имаме трейлъра, направихме един къс филм, изцяло финансиран от фенове, и в момента кандидатстваме за финансиране на първия 24-минутен къс филм, в който започва сюжетът с главните ни герои.
Екип от 28 души от 6 страни се обърнахме към българския фолклор, защото е много модерен като начин на мислене. Поуките, които проповядва, са изключително съвременни. Също така, всеки от нас се питаше - защо няма такъв проект до сега?
Ние знаехме за кукери, змейове, самодиви, но никога не сме ги виждали в каквато и да е филмова форма и „Златната ябълка“ е отговор на тази нужда. Много хора имат нужда да видят и да си припомнят нашия фолклор.
За връзката между фолклора и патриотизма обаче Димитър споделя, че според него има много голяма разлика между бутафорния патриотизъм, който е базиран на отричане на чуждото и истинския, който е базиран на градивност.
Нашият фолклор е изключително градивен – има дълбоки поуки, интересни сюжети. Целта му е да бъде създадена общност, да събере хората заедно и да им даде инструментите, за да се справят в много трудни времена.
Доц. д-р Петко Христов, директор на Националния етнографски музей, също се включи в разговора, за да ни разкаже как се развива кампанията „Опознай традициите, за да обикнеш народа си“, чиято цел е да събере средства за създаване на образователен център в музея.
Целта на тази кампания е в Националния етнографски музей да бъде изграден модерен образователен център, където нашите деца да имат постоянен досег с българските традиции, с културното наследство на България и на българските общност извън граница. Да има едно място, където да може постоянно, с предложени конкретни програми, децата да имат досег с майсторлъка, с идеите и с ценностите на старите българи.
Идеята ни е да има такъв образователен център в сърцето на София, който да помага ние да представим културното богатство на българския народ.
Нашата амбиция е това да бъде реализирано тази година, за да може догодина, когато България стане столица на обединена Европа, да имаме това място, където да представим на гостите на София и на българските деца, това културно богатство.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..