Започва проверка на имунизациите срещу морбили на всички деца, извежда в заглавие СЕГА. У нас започват превантивни мерки заради епидемията от морбили в Румъния. Всички общопрактикуващи лекари трябва да направят преглед на имунизационния статус на пациентите си на възраст от 13 месеца до 18 години, подлежащи на имунизация срещу морбили. Наложително е откритите неимунизирани да бъдат обхванати с една доза комбинирана ваксина срещу морбили, паротит и рубеола, предвиждат указанията, пратени от здравното министерство до регионалните здравни инспекции. Освен това се изисква вниманието на всички лекари в болниците и в извънболничната помощ да бъде насочено към ранно откриване на признаците на морбили и към бързи действия по изолация, диагностика и лечение.
Болестта морбили е известна и като дребна шарка. Тя е силно заразна и се разпространява по въздушно-капков път. Най-висока е заболеваемостта във възрастовата група до 1 година и в групата 1-4 години.
Столичани решават до месец: Павета или асфалт по бул. “Дондуков”, пише СТАНДАРТ. Три варианта за ремонт на бул. "Дондуков" предлага общината на столичани. До месец чрез анкета ще бъде избран един от тях, по който булевардът ще бъде изцяло ремонтиран. "Активната анкета на сайта на Столичната община, в която гражданите могат да изразят своята позиция, досега показва, че 48-49% от гласувалите предпочитат паветата да бъдат заменени от асфалт", обясни по БНТ заместник-кметът на София по транспорта Евгени Крусев. Той допълни, че окончателният вариант за това как да изглежда булевардът ще бъде избран до месец. На булеварда ще има обособена велосипедна алея.
Откриват фермерски пазар в София, съобщава ТРУД. Пролетният фермерски пазар се открива тази неделя на улица „Оборище” между пл. „Александър Невски” и бул. „Васил Левски”. Това е четвъртото му издание. Моделът за него е взет от големите европейски сталици, където жителите и гостите могат да опитат традиционна храна. В центъра на столицата ще се съберат над 120 производители на биохрани – сезонни плодове и зеленчуци, няколко вида хляб с квас, мед и пчелни продукти, както и сиропи, сладка и лютеници, билки, подправки.
Оборотът на магазините за дрехи втора употреба в България е поне 100 млн. лв, отбелязва МОНИТОР, като се позовава на Севдалин Спасов, председател на националния съюз на търговците от този бранш. Основните доставки са от Европа - Германия, скандинавските страни, Италия. Има и внос от САЩ и Канада, но делът им е около десетина процента. Много се разрасна и онлайн търговията, която зае дял от над една пета. Темповете на развитие на тези сайтове са високи и те вече са сериозни конкуренти на класическите магазини. Динамиката в бранша е голяма. Откриването на магазин излиза към 10 000 лв., които лесно се прежалват. 20-30% от магазините затварят до шестия месец, твърди Спасов. Според него пазарът ни обаче е стабилен и продължава да расте. Има много фирми, които внасят стока, сортират я и я реекспортират. Реекспортът върви по две направления. Едната, по-хубавата част от дрехите се връща в Западна Европа, защото там е на мода да се щадят ресурсите на планетата и продажбите на дрехи втора ръка растат. В Индия старите дрехи се използват за суровина за производството на вата за седалките на автомобилите или за изолация на сгради.
Българските учени, които работят по проекти по програмата за научни изследвания и иновации в ЕС „Хоризонт 2020“, ще могат да получават до 8000 евро към годишните си заплати, четем в ТРУД. Това предвиждат нови правила на Европейската комисия (ЕК) за финансиране на научни разработки със средства от ЕС, съобщават от МОН. Целта е заплащането на българските изследователи да стане съизмеримо с това на техните западноевропейски колеги, както и повече наши учени да бъдат мотивирани да се включат в създаването на европейски съизмерима и разпознаваема наука. В момента интересът в България към проектите по „Хоризонт 2020“ е сравнително слаб, защото възнаграждението за българските учени е несъразмерно ниско спрямо учените от други държави и не стимулира съвместните изследвания.
Европа се влюби в Кристиан Костов, установява МОНИТОР. Над 200 000 гледания в официалния канал на „Евровизия” регистрира парчето на Кристиан Костов само няколко часа след премиерата си завчера. Хитовият потенциал на Beautiful Mess бе оценен моментално и от държави като Финландия, Гърция и Ирландия. „Това е скритата лимонка в "Евровизия". Може лесно да спечели, докато всички очакват триумф на Белгия или Италия. И се надявам, че ще успее! Толкова стилна и приятна песен, а гласът му е страхотен. Това са само част от коментарите под зарибяващата мелодия, дело на Symphonics, които създадоха и If Love Was A Crime за Поли Генова миналата пролет.
Виж повечеНа 12 и 13 февруари в Американския център на Столичната библиотека ще се проведе форумът "Франц Кафка, Самюъл Бекет и българският театър през последните няколко сезона". Той е посветен на знаменити годишнини на споменатите две важни фигури за развитието на театралния език и на театралната култура в световен мащаб, както и на техния отзвук на..
Тази нощ за 4 часа ще бъде ограничено движението в двете посоки от 30-ти до 47-ми км на автомагистрала „Хемус". Мярката ще е в сила от 0.00 ч. до 4.00 ч. на 12 февруари, съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“. Промяната в организацията на движението е за обособяването на напречни връзки между двете тръби на тунел „Топли дол" при ремонта на..
От 13 до 17 февруари в Перник ще се проведат изследвания на терен с бързи тестове за ХИВ, хепатит В и С и сифилис. Инициативата е на РЗИ и е в рамките на провеждащата се информационна кампания по повод Деня на влюбените, която е под мотото "Предай нататък - любовта, не вируса”. Кампанията е част от втория етап на Националната АНТИСПИН кампания...
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочи Индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван днес от неправителствената организация "Трансперънси Интернешънъл". С 43 от 100 точки България се нарежда на 76-о място сред 180 страни. Под нас от страните от ЕС е само Унгария - с 41 точки...
Днес е и Европейският ден на Единния европейски номер за спешни повиквания 112, обявен за такъв през 2009 година със съвместна тристранна декларация на Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета. Очаква се да бъде от отбелязан с представянето на резултатите и тенденциите от работата на системата 112 през изминалата година,..
В Направление "Архитектура и градоустройство" (НАГ) е проведена среща със собственика на сградата на "Балкантон" за изясняване на намеренията му, съобщават от Столичната община. Собственикът възстанови желанието си да запази сградата на бившата звукозаписна фирма и пое ангажимент да направи корекции към документацията, въведена по-рано в НАГ...
Ремонтът на столичната улица "Опълченска" спира. Проверки на Министерство на регионалното развитие и благоустройство и Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК) са установили наливане на инертни материали в хода на реконструкцията, предаде БГНЕС. Днес от МРРБ потвърдиха сигналите на живущи в района със следното съобщение: "Във връзка..