До 38% по-скъпо парно от април, извежда в заглавие СТАНДАРТ. Парното и топлата вода ще поскъпнат с между 18% и 38% в различните градове на страната от 1 април. Това предвижда доклад на експертите на КЕВР за проект на нови цени на парното и тока, произвеждан от топлофикациите, който бе публикуван веднага след изборите. Вдигането на цените на парното се дължи на сериозното поскъпване на газа от началото на следващия месец, което се предвижда да бъде с 29,6%. За "Топлофикация-София" предложението е парното и топлата вода да поскъпнат с 22,7%. В Пловдив увеличението ще бъде с 21,8%. Най-сериозен скок на цената на парното е предвиден за Плавен - с 37,4%. Най-малко ще бъде поскъпването на парното във Велико Търново - със 17,9%. Повишаването на цената на природния газ ще доведе и до поскъпване и на тока, произвеждан от топлофикациите.
Лятото идва в сряда за ден, четем също в СТАНДАРТ. Тогава синоптиците очакват температурите да се повишат до 25 градуса в южните райони на страната. В столицата и в Северна България пък ще бъде около 20 градуса. Повишението на температурите ще започне още днес, като за следобед се прогнозира живакът да стигне от 13 до 18 градуса. След това в четвъртък след горещата сряда се очаква и минималните температури да се повишат значително.
Учителските внучета с бонус точки за първи клас, отбелязва МОНИТОР. Деца и внуци на учители ще получават допълнителни точки при класирането за първи клас в престижни столични школа, показа проверка на „Монитор“. От тази година столичните школа имат задължителни централизирани критерии, по които трябва да пресяват кандидат-първолаците, като адрес, братче или сестриче в същото школо, близост на местоработата на родителя до училището и др. Въпреки това обаче Столичната община позволи училищата да имат и допълнителни критерии. Така например в 32-ро СУ „Климент Охридски“ деца и внуци на педагогически специалисти, работещи в школото, ще получават допълнително 12 точки.
Администрация и управление е направлението, което се очаква да бъде най-засегнато през 2017 г. от продължаващата вече втора година реформа във висшето образование, изтъква СЕГА. План-приемът в тези специалности ще бъде намален с близо 30% в сравнение с м.г. За сметка на това се увеличава приемът в непопулярни за студентите, но важни за икономиката направления като математика, компютърни науки, педагогика и др. Това става ясно от данните в предложения от МОН проект на план-прием във висшите училища за предстоящата година, предоставени на "Сега". Почти всички от 26-те университета, които предлагат обучение в администрация и управление, ще бъдат засегнати от намалението. Очаква се бройките за студенти да бъдат сведени до 1733 при 2446 миналата година. Тогава, обаче, утвърдените от МОН места не бяха заети изцяло, всъщност намалението реално може да се окаже около 20%.
Тотална проверка за обезщетения на работници, предупреждава МОНИТОР. Върховната административна прокуратура (ВАП) прикани Главна инспекция по труда да санкционира всеки работодател, неизплатил обезщетение на подчинените си. „С нарочна заповед от ангажирания административен орган се задължават контролните органи при установяване на неизплатени обезщетения, не само свързани с прекратяване на трудово правоотношение, да издават задължителни за изпълнение предписания, както и да образуват административно-наказателни производства“, обясни пред „Монитор“ прокурор Виктор Малинов. От ВАП са категорични, че проверката е насочена към защита на правата на работниците и служителите.
Още един музей на открито отваря врати в София, пише СЕГА. Пространството около Западната порта на Сердика - допреди дни скрито зад заграждения, скоро ще стане достъпно за посетители. Археологическият парк, който е в непосредствена близост до католическата църква "Св. Йосиф", ще се стопанисва от Музея за история на София и според археолозите разкрива някои от най-уникалните останки от късноантичния град, съществувал на това място. Руините на Западната порта на Сердика са открити през седемдесетте години на миналия век покрай инвеститорски интерес към пространството около днешната сграда на Булбанк. След това инвестиционните намерения са пресечени и в следващите близо 30 години античните находки са занемарени и оставени в безпомощно състояние. Около 2000 г. покрай строежа на католическата църква "Свети Йосиф" интересът към обекта се възобновява, а част от старите разкопки под терасите на храма се запазват. Те са от сграда, която вече е проучена и е наречена условно митницата, а археолозите се надяват занапред да разберат още за функциите, които е изпълнявала постройката, вдигната в края на града.
На 12 и 13 февруари в Американския център на Столичната библиотека ще се проведе форумът "Франц Кафка, Самюъл Бекет и българският театър през последните няколко сезона". Той е посветен на знаменити годишнини на споменатите две важни фигури за развитието на театралния език и на театралната култура в световен мащаб, както и на техния отзвук на..
Тази нощ за 4 часа ще бъде ограничено движението в двете посоки от 30-ти до 47-ми км на автомагистрала „Хемус". Мярката ще е в сила от 0.00 ч. до 4.00 ч. на 12 февруари, съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“. Промяната в организацията на движението е за обособяването на напречни връзки между двете тръби на тунел „Топли дол" при ремонта на..
От 13 до 17 февруари в Перник ще се проведат изследвания на терен с бързи тестове за ХИВ, хепатит В и С и сифилис. Инициативата е на РЗИ и е в рамките на провеждащата се информационна кампания по повод Деня на влюбените, която е под мотото "Предай нататък - любовта, не вируса”. Кампанията е част от втория етап на Националната АНТИСПИН кампания...
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочи Индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван днес от неправителствената организация "Трансперънси Интернешънъл". С 43 от 100 точки България се нарежда на 76-о място сред 180 страни. Под нас от страните от ЕС е само Унгария - с 41 точки...
Днес е и Европейският ден на Единния европейски номер за спешни повиквания 112, обявен за такъв през 2009 година със съвместна тристранна декларация на Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета. Очаква се да бъде от отбелязан с представянето на резултатите и тенденциите от работата на системата 112 през изминалата година,..
В Направление "Архитектура и градоустройство" (НАГ) е проведена среща със собственика на сградата на "Балкантон" за изясняване на намеренията му, съобщават от Столичната община. Собственикът възстанови желанието си да запази сградата на бившата звукозаписна фирма и пое ангажимент да направи корекции към документацията, въведена по-рано в НАГ...
Ремонтът на столичната улица "Опълченска" спира. Проверки на Министерство на регионалното развитие и благоустройство и Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК) са установили наливане на инертни материали в хода на реконструкцията, предаде БГНЕС. Днес от МРРБ потвърдиха сигналите на живущи в района със следното съобщение: "Във връзка..