Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националният консултант по алергология проф. Тодор Попов:

Чувствителните хора могат да страдат от полените чак до юни

Няма универсални правила, алергологът може да да разсее или потвърди съмненията ни за сенна хрема

Повечето хора чакат с нетърпение пролетта и посрещат с усмивки всеки слънчев лъч. Но има хора, които губят доброто си настроение още през февруари, появяват им се сълзи в очите, тече им носът, и то не заради настинка или късен грип. Просто тогава са първите полени, литнали във въздуха, а тези хора са чувствителни и реагират на т.нар. сенна хрема. Поленовата алергия.

В Часът на здравето днес говорим за всичко относно страданията, причинени от микроскопичните зрънца от цъфтежа на дървета и тревисти растения – от февруари през април до към юни. Наш консултант и съветник е проф. Тодор Попов.

Той е национален консултант по алергология, с дългогодишна активна международна дейност , бивш президент на Международната асоциация за астма, вицепрезидент на Европейската академия по алергология и клинична имунология, член на български и международни научни съюзи и дружества.

За да избегнем сезонните страдания, свързани с пролетния цъфтеж, трябва или да вземаме мерки за избягване на причинителите, или да сме по-активни и да прилагаме някакво лечение – отбелязва проф. Попов. - А за да сме сигурни в диагностицирането и за да не се стига до усложнения, трябва за симптомите да се изкаже алерголог.

Проф. Тодор ПоповПо думите на проф. Попов, още през януари започват да се отделят частици от дървесните цъфтежи, през април брезовите зрънце във въздуха достигат своя пик. След това настъпва сезонът на тревните и житните полени. В други части на Европа и света причинителите и периодът може да са различни. В края на юни този сезон затихва.

При наличие на алергени дразненето, сърбежът може да се усети в очите, носа, гърлото и бузите. Съществува и кръстосана чувствителност, при която и консумацията на някои плодове може да подсили алергичните симптоми.

Мерките са: намазване или прилагане на целулозни прахчета, които образуват преграда за алергените спрямо носната лигавица; по-често миене на очите; нощем е добре да се спи на затворени прозорци; близостта до голям воден басейн (море) може да послужи като филтър. Дъждът се отразява добре, но е констатирано и друго явление – при дъждовна буря с промяна на атмосферното налягане може да се стигне до епидемичен взрив на поленовата алергия.

Чуйте целия разговор с проф. Тодор Попов, за да разберете и дали може да се придобие алергията или да затихне с годините, има ли хубаво време за страдащите от сенна хрема, ще помогне ли на алергичен пушач намаляването на цигарите в този период, помагат ли хомеопатичните средства, как да избегнем заблуждаващата псевдоалергия и въобще какво е правилното поведение ако забележим симптоми на поленовата алергия



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

“Джунгли, скакалци и твърдоглави баби” - разказ за невероятните приспособления на дивите животни

Необикновените истории на зоолога Антония Хубанчева с кауза и доза диво вдъхновение в Ratio на 15-ти юли. За едно вълнуващо пътешествие през амазонските джунгли, из Карибите към сензорния свят на прилепите и обратно в сърцето на София - за всичко това разказа в предаването “Радиокафе” зоологът Антония Хубанчева . “Джунгли, скакалци и твърдоглави..

публикувано на 14.07.25 в 17:22

С планински пътешествия и примамливи дестинации игнорирайте градската жега

Много от нас не понасят температури над 35 градуса, но е лято и е юли, така че е в реда на нещата времето да е горещо. Въпросът е как да се спасим от жегите , особено по пладне, когато температурите са в своя пик. Единият вариант е да стоим в затворено помещение с климатик. Но това е много по-нездравословно, отколкото да отидем в парка..

публикувано на 14.07.25 в 16:40

Автобусната нощна линия N4 вози до двата летищни терминала на София

От тази нощ двата терминала на Летище "Васил Левски" в София ще бъдат обслужвани от автобус от мрежата на градския транспорт, припомнят от аеропорта. В края на юни Столичният общински съвет гласува предложението с цел подобряване достъпа и облекчаване на придвижването на хилядите пътници и служители в района. Маршрутът на нощната линия N4..

публикувано на 14.07.25 в 15:55

Въведен е воден режим за селища в Община Своге

Община Своге работи върху частични проблеми с безводието по време на летните месеци. В някои населени места е въведен воден режим. За момента не е засечено замърсяване на водата. Кметът Емил Иванов е издал заповед в началото на юли, с която във връзка с достигане на експлоатационния минимум на някои водоизточници, се забранява..

публикувано на 14.07.25 в 15:38

Тол камерите засичат нарушители в аварийните ленти по магистралите

След трагичният случай с двама загинали на АМ “Тракия” от 13 юли, от днес официално толкамерите ще засичат нарушителите в аварийните ленти по магистралите. Първите санкционирани ще получат още днес фишовете си по електронен път. Тол камерите ще заснемат нарушителите от няколко ъгъла – отпред, отзад и в панорама, а снимките се изпращат до МВР, където ще..

публикувано на 14.07.25 в 15:25
Константин Чолаков

Надяваме се да не се стигне до ефективна стачка на горските и ловните служители

Надявам се на споразумение и да не се стигне до ефективни стачни действия, включително и спиране участие в потушаване на пожари. Това заяви пред БНР-Радио София и на път за среща с министъра на земеделието Георги Тахов Константин Чолаков, председател на Федерацията на синдикалните организации в горското стопанство и дървопреработващата..

публикувано на 14.07.25 в 15:14

Проектът “Богини на водата“ - арт платформа за изява на идентичността, таланта и емоциите на младите хора

Проектът “Богини на водата“ в Банкя е арт платформа за изява на идентичността, таланта и емоциите на младите хора, с няколко творчески ателиета и музикално-танцов спектакъл, с представления, които ще се проведат на 25-ти и 27-ми юли. “Избрахме темата “Богини на водата”, защото символ на гр. Банкя е минералната вода и водата като стихия като магия, която..

публикувано на 14.07.25 в 14:26