Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една българка, която обича смелите проекти

Боряна Димитрова: Съдбата ме срещна с музиката

Да бъдеш музикант е голям дар, радост, свобода. Това е един прекрасен живот, за който съм благодарна, категорична е Боряна Димитрова, която почти двайсет години живее и работи в Германия. Свири на саксофон и е първата жена, която завършва джаз саксофон в Българската държавна консерватория, а след това - отново първа, завършва същата специалност във Висшето училище за музика и танц в Хамбург.
Когато говори за образованието си, не пропуска да отбележи, че много дължи на добрата подготовка, която получава в България по всички теоретични дисциплини. До тези знания прибягва и днес, когато пише своята първа симфония. Автор е и на всички творби в трите си издадени диска.
Споделя, че когато пише музика, преди да напише всяка пиеса на "хартия", я чува и ,,вижда” във въображението си. Все едно съм на концерт. Виждам и чувам всеки един от моите колеги от квартета как свири, с неговите си специфични движения, специфичен звук и начин на музициране. Така че аз "преживявам" пиесите в главата си още преди да са написани. Най-трудното за мен е да вдъхновя така моите колеги, че те да изпълнят пиесите ми по начина, по който вече са ги "изпълнили" на въображаемия концерт в главата ми.

Въпреки че след гостуването с квартета си на джаз фестивала в Банско през 2011 г., Боряна Димитрова не е имала участия на родна сцена, изненадващо, както казва тя, по покана на Петър Писарски и Асен Драгнев пристигна в София, за да запише албум с 16 пиеси, композирани от тях двамата. Инструментален албум, изцяло саксофон, който е с по-лека музика, защото обикновено свиря много емоционален, тежък джаз, така описва новия проект Боряна Димитрова и допълва: Искаме да направим музика, която да е стойностна и приятна за слушане, да накараме тези, които ще се вслушат в нея да повярват в себе си, да разберат, че могат много повече отколкото усещат в момента.

Известната саксофонистка споделя, че обича да участва в смели проекти. Казва, че е толкова щастлива, когато свири, че не се замисля дали това, което изпълнява ще има въздействие върху публиката, защото то й въдейства на нея самата. Тогава музиката е толкова истинска, колкото ти я чувстваш, и това се усеща от всеки, който я слуша, категорична е тя. 

Още - чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обявиха конкурс за визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки

В столицата ще се проведе конкурс за създаване на визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки, тяхното минало и възможното им бъдеще като пространства за среща между природа и култура. Инициативата се организира от фондация "Колективът“. Поканата е част от подготовката за шестото издание на фестивала "Реките на София“ , който..

публикувано на 23.04.25 в 19:21
Председателят на БСК Добри Митрев

Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване

През 2025 година Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване.  “Към днешна дата над 22 хил. български компании членуват в БСК. Над 120 браншови организации, регионални структури в цялата страна, БАН, и др. 45 години е един доста дълъг период, в който една организация има възможност да покаже това, което може. Какъв е..

публикувано на 23.04.25 в 19:05

Специалистите по здравни грижи искат да станат пълноправен партньор на НЗОК

Специалистите по здравни грижи да станат пълноправен договорен партньор на здравната каса, като бъде въведен и стандарт за такива дейности, които да гарантират качество на услугите. За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), които искат спешни промени в Националния рамков договор и Закона за..

публикувано на 23.04.25 в 18:39

"Форум", 23.04.25: България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство

Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, обсъдиха различни теми, сред които и: Докладът на БХК -   цифровите права;  България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство, по-конкретно Акта за цифровите услуги, Акта за свободата..

публикувано на 23.04.25 в 18:20

Иновативните училища обменят опит и добри практики

Какво означава “Иновативно училище“ и как учениците в едно такова училище обменят опит и добри практики със свои връстници от други училища? Столичното 6-о ОУ “Граф Игнатиев“, е иновативно училище, което участва  в Националната програма „Иновации в действие“ в екип с още четири училища от София, Враца, Стара Загора и дори Прага. Повече разказаха..

публикувано на 23.04.25 в 17:16

Над 2 млн. лв. за компенсации на семейства, чиито деца не са приети в градини и училища

Малко над 2 милиона лева отпусна правителството на четири общини, за да се платят компенсации на семействата с деца от 3-годишна възраст до приемането им първи клас заради липсата на места за тях в общинските и държавните детски градини и училища. Средствата са за месеците януари и февруари и са за 1 щ977 деца от Столичната община, 51 от община..

публикувано на 23.04.25 в 17:06
Юлиян Петров, синдикат Образование към КТ

Децата с дефицити може да повтарят първи клас

От много години коментираме началния етап в българското образование и установихме, че преминаването на бърза скорост от 1. до 4. клас и с едно лишено от смисъл външно оценяване, не е най-доброто структуриране на образованието в този етап. Имали сме много предложения от цялата страна и затова решихме да направим последното проучване. Водещото тук е..

публикувано на 23.04.25 в 16:56