Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да изживеем българските традиции и обичаи, а не само да ги наблюдаваме

Искаме да покажем как съвременните хора да изживеят традициите, а не само да ги наблюдават като странични зрители, и да ги четат в книгите, а да се потопят в тях, изживявайки ги. Това разказва Ренета Георгиева от сдружение „Нишан“, което е създадено преди около година.

Всичко започва от личния повод, когато Ренета и мъжът ѝ решават да направят традиционна българска сватба с народни носии и обичаи в село Боженци, област Самоков. След сватбеното тържество, те решават да помогнат и на други млади хора да изпитат емоцията от спазването на изконните родни традиции и обичаи.

Най-вече, това което ни мотивира да продължим да се занимаваме и след това с пресъздаването на българските традиции и обичаи е откликът на нашите гости, тези 90 човека, които също бяха облечени в народни носии, признава Ренета.

Всъщност преди да се направи даден обичай, сватба, кръщене или друг ритуал, тя и останалите членове на сдружението, извършват сериозна изследователска дейност като се допитват до етнографски източници, с историческите музеи и местните възрастни жители.

Червеното було е типично за българските сватби. Червеното було е било плътно, не е било от тюл или нещо, което тя да вижда. Булката не вижда, но нея я и виждат. И това е един момент, в който тя е в преход, защото тя нито вече е мома, нито е женена и това е чисто емоционално труден момент за нея. Така тя се предпазва да не виждат нейната емоция, а от друга страна се предпазва от начините и помислите, по който други могат да разсъждават към нея в този момент, обяснява тя.

Това лято от сдружението са организирали, т.нар. “межо” в село Манастир в Родопите. Межо вид взаимопомощ на село, нещо подобно на седянката, но разликата е, че на седянка всеки отива със своята си работа, а на межо отиват да помогната на конкретния човек, заради когото отиват, разказва Ренета.

След експеримента, в който доброволците от града цепят дърва, събират сено, помагат за реставрирането на музея в селото и всеки помага кой с каквото може, и хората от селото, и участниците в експеримента остават много доволни.

От сдружение “Нишан“ имат идея да направят календар с всички фоклорни събития, които се случват на територията на България, като в него се включват не само популярните като фестивал на народната носия в Жеравна или Роженския събор на гайдите, а и не толкова популярни събори, които се случват в малките села и хората не знаят за тях.

Целяит разговор на Ренета Георгиева с Олга Добрева можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Предлагат разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция

Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ) извърши анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция. Всяко родено инвитро бебе от процедура, финансирана от бюджета на Центъра за Асистирана репродукция, струва на хазната 12 770 лв., а..

публикувано на 13.01.25 в 16:28
Красимир Коцев

Тепърва ще се разбере дали работи премахването на fact checking-а в социалните мрежи

"Време е да се върнем към корените си, свързани със свободата на изразяване” - с тези думи Марк Зукърбърг обяви съществена промяна в политиката на социалните мрежи, които управлява. В социалните мрежи се прекратява проверката на факти – т.нар. fact checking  . Това провокира широка и силна реакция както от експерти, така и от потребителите. Промените..

публикувано на 13.01.25 в 15:35

Българското киното започва да властва над аудиторията преди 100 години

В деня, когато отбелязваме 110-годишнината на българското кино (на тази дата през 1915 г. е премиерата на първия български игрален филм "Българан е галант" на сценариста и режисьор Васил Гендов, който изпълнява и главната мъжка роля), гост на БНР-Радио София беше проф. д-р Александър Донев , преподавател в Катедра "Кинознание и кинодраматургия" в..

публикувано на 13.01.25 в 14:55

От Монреал до София без презареждане

От Монреал до София без презареждане -  вълнуващ разказ на капитан Радослав Василев - пилот от авиокомпания "България еър" , който в интервю за БНР-Радио София, разказа за един от своите най-вълнуващи и интересни полети на борда на "Еърбъс А220" . Той разкри подробности за устройството на самолета, както и  предаването му от базата на..

публикувано на 13.01.25 в 13:50
Явор Попов-Необозрим по време на репетиция на моноспектакъла “Надежда”

Моноспектакълът "Надежда" на Явор Попов получава три награди на Фестивала на авторския театър

“Явление”, “Оттук започва нещо ново в българския театър”, “Уникално усещане за ритъм” - това са част от реакциите на журито на Фестивала на авторския театър през 2024-та, след като гледат моноспектакъла "Надежда" на Явор Попов-Необозрим . "Това е моноспектакъл, който отлагах седем години. Той стоя на един лист и ме чакаше и в крайна сметка..

публикувано на 13.01.25 в 13:35

Спират предложението за преструктуриране на Националната кардиологична болница

В Националната кардиологична болница няма да се извършват никакви промени, които не са съгласувани с лекарите. В това ги увери лично министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева на среща с началници на клиники в болницата.  В разговор с директора на лечебното заведение д-р Красимир Джинсов, министърът изиска да бъде оттеглено предложението за..

публикувано на 13.01.25 в 13:11

100 години от рождението на големия български актьор Георги Калоянчев

На 13 януари отбелязваме 100 години от рождението на големия български актьор Георги Калоянчев. В откъс от Златния фонд на БНР можете да чуете част спомените на Калата за първите му стъпки на сцената като ученик и войник, за кандидат-студентските изпити във ВИТИЗ, за учителите, за матурата му по немски език, с използване на "несъществуващи..

публикувано на 13.01.25 в 12:35