Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отчуждението на хората прави съвременния град бездушен

Международният съюз на архитектите е световна организация, в която членуват повече от 120 държави и над милион и половина архитекти. Това е и организацията, която представлява професионалната общност на срещите на ООН. На последния конгрес на Съюза, който се проведе преди дни в Сеул (Южна Корея), България се завърна в ръководството му, след като архитект Истелианна Атанасова беше избрана за член на Съвета на организацията. В нашата Радиоприемница поканихме арх. Атанасова, за да ни разкаже повече за конгреса и проблемите, които световната професионална общност обсъди на него.

На тези конгреси се обсъждат най-наболелите и актуални проблеми в световен мащаб в архитектурната практика, обменя се опит, търсят се решения и се създава визия за решаване на тези проблеми. Терминът "устойчива архитектура", например, е въведен преди много години именно от Международния съюз на архитектите. Така че това е смисълът от този конгрес. СнимкаОсвен това ЮНЕСКО взе решение градовете, където ще се провеждат конгресите в бъдеще, да бъдат обявявани за световна столица на архитектурата. За 2023 година избрахме град-домакин Копенхаген. Конкуренцията беше на изключително високо ниво, тъй като е много престижно и освен това носи големи приходи за града, разказва арх. Атанасова.

Темата на тазгодишния конгрес в Сеул е "Душата на града".

Тази тема е свързана с проблема за отчуждаването между хората и бързата индустриализация, които водят до обезличаване на градовете, прекомерното им разрастване и унищожаване на добрия начин на живот на хората. В този смисъл темата, предложена от организаторите, е пряко свързана със самия Сеул, но и с други големи градове по света.

В рамките на голямата тема за душата на града се открояват три подтеми, формулирани като "Бъдеще", "Култура" и "Природа". По всяка една от тях международната експертна общност излиза и с конкретни препоръки.

Бъдеще
- Уплътняване на вътрешния град (център) чрез нови схеми на обитаване и реновиране на сградния фонд
- Преосмисляне и регенериране на изоставени промишлени площадки
- Разполагане на по-малки жилища по транспортните артерии между градовете
- Идентифициране на зони за високо строителство
- Разработване на визия за бъдещото развитие на града

Култура
- Съхранение на паметниците на културата с особено внимание върху околните им пространства

Природа
- Озеленяване на градовете не само под формата на градинки, площадки и улици, но и озеленяване по самите сгради
- Максимално използване на топографията на терена

Визията за развитието на един град, която е задължителна, трябва да бъде създавана с мисъл за хората, които го обитават. Българските градове имат предимството, донякъде може би поради това, че при нас не е била толкова бърза индустриализацията, че все още имат човешки облик. Най-важните проблеми пред градоустройството в световен мащаб възникват в резултат на климатичните промени, огромната миграцията на различни етноси, непрекъснато растящия брой на градското население и много бързата индустриализация. Всичко това води до голяма незаинтерсованост на жителите на градовете и отчуждение между тях. Затова вниманието трябва да бъде насочено към дейности, които да правят хората отново съпричастни към живота на града, допълва Истелианна Атанасова.

Целия разговор с нея чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

“Джунгли, скакалци и твърдоглави баби” - разказ за невероятните приспособления на дивите животни

Необикновените истории на зоолога Антония Хубанчева с кауза и доза диво вдъхновение в Ratio на 15-ти юли. За едно вълнуващо пътешествие през амазонските джунгли, из Карибите към сензорния свят на прилепите и обратно в сърцето на София - за всичко това разказа в предаването “Радиокафе” зоологът Антония Хубанчева . “Джунгли, скакалци и твърдоглави..

публикувано на 14.07.25 в 17:22

С планински пътешествия и примамливи дестинации игнорирайте градската жега

Много от нас не понасят температури над 35 градуса, но е лято и е юли, така че е в реда на нещата времето да е горещо. Въпросът е как да се спасим от жегите , особено по пладне, когато температурите са в своя пик. Единият вариант е да стоим в затворено помещение с климатик. Но това е много по-нездравословно, отколкото да отидем в парка..

публикувано на 14.07.25 в 16:40

Автобусната нощна линия N4 вози до двата летищни терминала на София

От тази нощ двата терминала на Летище "Васил Левски" в София ще бъдат обслужвани от автобус от мрежата на градския транспорт, припомнят от аеропорта. В края на юни Столичният общински съвет гласува предложението с цел подобряване достъпа и облекчаване на придвижването на хилядите пътници и служители в района. Маршрутът на нощната линия N4..

публикувано на 14.07.25 в 15:55

Въведен е воден режим за селища в Община Своге

Община Своге работи върху частични проблеми с безводието по време на летните месеци. В някои населени места е въведен воден режим. За момента не е засечено замърсяване на водата. Кметът Емил Иванов е издал заповед в началото на юли, с която във връзка с достигане на експлоатационния минимум на някои водоизточници, се забранява..

публикувано на 14.07.25 в 15:38

Тол камерите засичат нарушители в аварийните ленти по магистралите

След трагичният случай с двама загинали на АМ “Тракия” от 13 юли, от днес официално толкамерите ще засичат нарушителите в аварийните ленти по магистралите. Първите санкционирани ще получат още днес фишовете си по електронен път. Тол камерите ще заснемат нарушителите от няколко ъгъла – отпред, отзад и в панорама, а снимките се изпращат до МВР, където ще..

публикувано на 14.07.25 в 15:25
Константин Чолаков

Надяваме се да не се стигне до ефективна стачка на горските и ловните служители

Надявам се на споразумение и да не се стигне до ефективни стачни действия, включително и спиране участие в потушаване на пожари. Това заяви пред БНР-Радио София и на път за среща с министъра на земеделието Георги Тахов Константин Чолаков, председател на Федерацията на синдикалните организации в горското стопанство и дървопреработващата..

публикувано на 14.07.25 в 15:14

Проектът “Богини на водата“ - арт платформа за изява на идентичността, таланта и емоциите на младите хора

Проектът “Богини на водата“ в Банкя е арт платформа за изява на идентичността, таланта и емоциите на младите хора, с няколко творчески ателиета и музикално-танцов спектакъл, с представления, които ще се проведат на 25-ти и 27-ми юли. “Избрахме темата “Богини на водата”, защото символ на гр. Банкя е минералната вода и водата като стихия като магия, която..

публикувано на 14.07.25 в 14:26