Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ботаническата градина на БАН пази и разказва истории от цял свят

От днес до 21 октомври жителите и гостите на София могат да посетят изложбата „С благодарност към дарителите“ в Ботаническата градина на Българската академия на науките. Експозицията е част от традиционните „Есенни срещи с растенията“.

Ботаническата градина на БАН е най-богатата национална сбирка от живи растения. В нея има над 5000 образеца, около 3500 вида, а сортовете са над 4000.

Градината се намира южно от Околовръстния път между кварталите Бояна и Драгалевци. Освен частни дарения, Ботаническата градина получава растения и прави обмен с общо 15 градини, не само у нас, но и в цял свят. Това са Унивесритетската ботаническа градина в Москва, Кралските Ботанически градини в Кю и Единбург, Великобритания, Централната ботаническа градина в Киев, градините в Оломонц, Лейден, Хелзинки, ботаническите градини на Софийския университет в София, Варна и Балчик.

Изложба като тази - на дарителите, цели да покаже на хората, колко са важни даренията за запазване и развиване на разнообразието от видове, казва директорът на Ботаническата градина Антоанета Петрова.

В Експозицията може да бъдат разгледани растения с историческо значение, дарени от цял свят. Такъв е микроцикасът от Куба или т. нар. кубинска палма. Една от версиите е, че това растение е дарено от Фидел Кастро на Тодор Живков и по-късно е донесено в Ботаническата градина през 1978 г., разказва Анита Минчева - ръководител сектор „Тропик и субтропик“ в градината.

На всеки две години от Ботаническата градина издават индекс със семената, които предлагат. Той включва семена от нашата природа и от семената, отглеждани в Ботаническата градина. Единствената жълтоцъфтяща кандилка в Европа, например, се намира у нас, разказа още Петрова. Ботаническата градина е отворена за посещение всеки ден от 10.00 до 16.00 часа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Предлагат разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция

Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ) извърши анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция. Всяко родено инвитро бебе от процедура, финансирана от бюджета на Центъра за Асистирана репродукция, струва на хазната 12 770 лв., а..

публикувано на 13.01.25 в 16:28
Красимир Коцев

Тепърва ще се разбере дали работи премахването на fact checking-а в социалните мрежи

"Време е да се върнем към корените си, свързани със свободата на изразяване” - с тези думи Марк Зукърбърг обяви съществена промяна в политиката на социалните мрежи, които управлява. В социалните мрежи се прекратява проверката на факти – т.нар. fact checking  . Това провокира широка и силна реакция както от експерти, така и от потребителите. Промените..

публикувано на 13.01.25 в 15:35

Българското киното започва да властва над аудиторията преди 100 години

В деня, когато отбелязваме 110-годишнината на българското кино (на тази дата през 1915 г. е премиерата на първия български игрален филм "Българан е галант" на сценариста и режисьор Васил Гендов, който изпълнява и главната мъжка роля), гост на БНР-Радио София беше проф. д-р Александър Донев , преподавател в Катедра "Кинознание и кинодраматургия" в..

публикувано на 13.01.25 в 14:55

От Монреал до София без презареждане

От Монреал до София без презареждане -  вълнуващ разказ на капитан Радослав Василев - пилот от авиокомпания "България еър" , който в интервю за БНР-Радио София, разказа за един от своите най-вълнуващи и интересни полети на борда на "Еърбъс А220" . Той разкри подробности за устройството на самолета, както и  предаването му от базата на..

публикувано на 13.01.25 в 13:50
Явор Попов-Необозрим по време на репетиция на моноспектакъла “Надежда”

Моноспектакълът "Надежда" на Явор Попов получава три награди на Фестивала на авторския театър

“Явление”, “Оттук започва нещо ново в българския театър”, “Уникално усещане за ритъм” - това са част от реакциите на журито на Фестивала на авторския театър през 2024-та, след като гледат моноспектакъла "Надежда" на Явор Попов-Необозрим . "Това е моноспектакъл, който отлагах седем години. Той стоя на един лист и ме чакаше и в крайна сметка..

публикувано на 13.01.25 в 13:35

Спират предложението за преструктуриране на Националната кардиологична болница

В Националната кардиологична болница няма да се извършват никакви промени, които не са съгласувани с лекарите. В това ги увери лично министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева на среща с началници на клиники в болницата.  В разговор с директора на лечебното заведение д-р Красимир Джинсов, министърът изиска да бъде оттеглено предложението за..

публикувано на 13.01.25 в 13:11

100 години от рождението на големия български актьор Георги Калоянчев

На 13 януари отбелязваме 100 години от рождението на големия български актьор Георги Калоянчев. В откъс от Златния фонд на БНР можете да чуете част спомените на Калата за първите му стъпки на сцената като ученик и войник, за кандидат-студентските изпити във ВИТИЗ, за учителите, за матурата му по немски език, с използване на "несъществуващи..

публикувано на 13.01.25 в 12:35