Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За децата е трудно да са емоционално интелигентни

Важно е съпрузите да запазят авторитета си на родители

В „Контрасти“ тази седмица обсъждахме вътрешния свят на младите хора, емоциите и отношенията между подрастващите и начините, по които те ги изразяват. Опитахме се да разберем какво става, когато съпрузите не запазват функцията си на родители след развода и как това се отразява на децата.

Според училищния психолог Калин Гайтанджиев човек не може да бъде наясно със себе си, ако не познава своя вътрешен свят.

Наблюденията, които имам, от децата, с които работя, е че е положена основата на толерантното отношение един към друг. Децата искат да правят добро и когато го правят, се усещат значими. Когато се държат добре един с друг, получават нещо, което не се вижда, но се усеща и за тях е важно. Да, децата са толерантни и момчетата са кавалери, казва Гайтанджиев.

Да имат възможността да са емоционално интелигентни е изключително трудно за децата. Това е като възпитанието, не можеш да бъдеш себе си, ако не си наясно с душевния си свят, ако не си наясно  с това, което те прави тъжен, гневен или агресивен.

При развод е много важно съпрузите да запазят функцията си на родители. Тежка патология е тогава, когато родителите се опитват да унищожат авторитета един на друг пред детето, посочва психологът.

Допитахме се и до психолога Нели Тонина, която посочи, че емоционалната връзка, емоционалното състояние на семейството един към друг в двойката, е това, което държи двойката. Важен е и начинът, по който се е събрала двойката. Основното нещо е, че едно семейство винаги се разпада отвътре, а не отвън.

Външните фактори не влияят толкова за разпадането на семейството, ако мъжът и жената нямат връзка помежду си, ако не си говорят и не си общуват. Когато двойката усети, че има проблем, но имат връзка помежду си, и не знаят как да се справят, те търсят помощ, още преди да се стигне до раздяла. При общуването, обаче, е много важно кой какво чува и как го разбира, допълни Тонкина.

Темата за отношенията и любовта между двама души продължихме и с писателката Бойка Николас, която отбеляза, че човек не може да обича друго човешко същество, ако не се е научил да обича себе си. Но допълва, че едно от най-важните неща, което върви редом с любовта, е прошката.

Ако ние не простим, нещото, което сме осъдили, се връща рано или късно в живота ни. Важно е да можем да простим, защото освен любовта, няма друг смисъл на човешкото общуване. А ако любовта е истинска, тя няма как да изчезне. споделя Бойка Николас.

Още за отношенията между хората, любовта, прошката, толерантността и съпричастността, за запазването на добрите отношения в семейството и в обществото – чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01