Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Добрин Константинов: Трансплантацията на стволови клетки в повечето случаи води до пълно излекуване

проф. Добрин Константинов

Трансплантацията на стволови клетки е неотменна част от лечението на онкохематологичните и други тежки заболявания и у нас. На 10 октомври 1997 г. се навършиха точно 20 години от първата трансплантация на костен мозък (стволови клетки), извършена в България. Методът е приложен на дете със злокачествено заболяване. Трансплантацията, със собствени стволови клетки, е извършена в Клиниката по детска онкохематология при ИСУЛ. През 2000 година е направена и първата трансплантация от чужд донор. Сега клиниката е част от Клиника по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ", с ръководител проф. Добрин Константинов, Национален консултант по детска хематология и онкология.

Каква е равносметката от прилагането на метода и каква е успеваемостта?

Щастливи сме, че сме част от напредъка на медицината и вече 20 години развиваме този метод. Официално се смята, че му е дадено начало преди 60 години. Доста дълги години се оказва, че е добра теоретична постановка, но много трудно осъществима на практика. И благодарение на това, че теоретичната постановка е много интересна и предполага много добри резултати, успоредно това е подтик за развитие на много специалности, дава тласък на много други, и медицински и не медицински науки, които по обратен път дават своето, за да се усъвършенства методът и през последните години е неотменна част от лечението, коментира пред Радио София началникът на Клиниката по детска клинична хематология и онкология проф. Добрин Константинов.

Какво представлява трансплантацията?

Специалистът поясни, че става дума за трансплантация на хемопоетични (кръвотворни) стволови клетки, т.е. най-младите и потентни клетки. Те могат да бъдат извлечени от три места - от костния мозък, от периферна кръв и от пъпната връв. След извличането им, целта е в една или друга степен тези клетки да заместят или възстановят костен мозък, който е заболял.

Едната разновидност е т. нар. автоложна трансплантация, при която собствени клетки се събират и заделят и след това, тъй като пациентът се подлага на тежко лечение и костният мозък не може сам да се възстанови,  му се "връща" запазеният костен мозък и той възстановява кръвотворенето. По-сложният начин е, когато трансплантираме клетки от чужд донор - близък роднина - брат, сестра и т.н., но и доста по-далечен, случаен човек от световните регистри. И тук вече се противопоставяме на природни закономерности и затова методът е сложен. Защото колкото и идеално да подберем донора, винаги има противоречие - имунен конфликт, който или предварително трябва да бъде съобразен и предотвратен, или контролиран във времето, обясни проф. Константинов.

След успешна трансплантация пациентът може да е напълно здрав

Специалистът обясни, че простичко казано се заменя болният костен мозък с чужди клетки, които могат да възстановят цялата кръвна система на пациента. Често костно-мозъчната трансплантация се свързва с левкемия, но чрез метода може да се лекуват и вродени състояния като вроден имунен дефицит, вродени анемии (таласемия) и д.р. Крайните успехи на много от случаите е пълно излекуване, каза проф. Константинов. Той обясни, че самата трансплантация обаче изисква много сериозна предварителна подготовка - изолация и лечение на пациента, преливане на кръв, антибиотици и др.

В трансплантационния център на Клиниката по детска клинична хематология и онкология на ИСУЛ се работи по международно утвърдени протоколи и европейски правила. Центърът е част от Европейското дружество по трансплантология.  Проф. Константинов посочи, че лечението при децата е различно от това на възрастните. Всеки случай се анализира от специалистите строго индивидуално.

Още за показанията на прилагането на метода, за етапите на лечението и за прилагането му в България - чуйте разговора с проф. Добрин Константинов.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росица Станулова, психолог и ръководител на програма „Ценните връзки“

Профилът на употребяващите в днешно време е различен от това, което е било преди 20 години

Програмата за индикативна превенция на употребата на психоактивни вещества за тийнейджъри, младежи, техните родители и близки „Ценните връзки“ е създадена от  Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите – София. “В нашия център се занимаваме с превенция. Има универсална превенция, която е насочена към хора, които приемаме, че не..

публикувано на 24.01.25 в 18:45

"Форум", 25.01.25: Колко отговорни сме за безопасността на домовете ни

Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъдиха темата на деня - взривът в Банкя, както и някои универсални проблеми като проблемите със здравеопазването: взривът в Банкя - колко отговорни сме за безопасността на домовете ни отговорно общество - хора, които се грижат за здравето си; липсата на добри..

публикувано на 24.01.25 в 18:10

Кметът на Банкя свиква комисия, която да направи оглед на място и да установи щетите от взрива

Взривът е възникнал вследствие на технически проблем, най-вероятно в горелката на газовата инсталация в самата къща и взривът е бил доста голям, защото една голяма част от къщата е съборена от взрива, казва кметът на Банкя Рангел Марков . На този адрес са живели двама души - брат и сестра, които към момента са в неизвестност . Все още от..

публикувано на 24.01.25 в 18:04
Боян Бенев

За 1 година Боян Бенев посети 22 страни, 6 от тях в много млад, динамичен и нахъсан континент

В петъчното "Радиокафе" гост и събеседник е една космополитна личност, по думите на домакина и водещ Даниел Ненчев. Боян Бенев предприемач, пътешественик, писател, музикален продуцент. Сам осъзнава и признава, че се занимава с много и различни дейност и. Носи различни шапки. Влиза в различни роли. " Най-ценното е възможността да..

публикувано на 24.01.25 в 17:09
Авторът и книгата

Райна Кабаиванска – царствена, изискана, една от най-големите в света на операта

От 2023 г. тенорът Ангел Антонов е солист в състава на Националната опера в София. Завършил е оперно пеене в Неапол при Луиджи Джордано Орсини. И е написал книга за Райна Кабаиванска, която се нарича "Весталка на операта" . "Много рядко такива книги се пишат от певци. А ние познаваме процеса, знаем какво се случва; от друга страна големите..

публикувано на 24.01.25 в 16:05

"Витоша зимен фест" със снежни надпревари за десети път на 25 януари

Столичната община и Фондация "София – световна столица на спорта" отправят покана за 10-ото издание на "Витоша зимен фест" . Празникът ще се състои на 25 януари, събота , на хижа "Алеко" и там ще бъде отбелязан Световният ден на снега . Програмата под мотото "Открий, забавлявай се, изживей" предвижда спускане с шейни, паралелен..

публикувано на 24.01.25 в 15:50
Джей Ди Ванс (вляво) и Доналд Тръмп положиха клетва като вицепрезидент и президент на САЩ

Желанието за рязка промяна на Тръмп среща критики. Индикация за дълги битки

Блиц от изпълнителни заповеди беляза началото на втория мандат на Доналд Тръмп. Серията от действия цели желание за тотална промяна на курса в страната и то бърза промяна. В същото време коментатори от ляво започнаха да припомнят предупреждението на Джо Байдън в края на мандата за опасността от олигархия. И това е логично след като видяхме..

публикувано на 24.01.25 в 15:36