Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Добрин Константинов: Трансплантацията на стволови клетки в повечето случаи води до пълно излекуване

проф. Добрин Константинов

Трансплантацията на стволови клетки е неотменна част от лечението на онкохематологичните и други тежки заболявания и у нас. На 10 октомври 1997 г. се навършиха точно 20 години от първата трансплантация на костен мозък (стволови клетки), извършена в България. Методът е приложен на дете със злокачествено заболяване. Трансплантацията, със собствени стволови клетки, е извършена в Клиниката по детска онкохематология при ИСУЛ. През 2000 година е направена и първата трансплантация от чужд донор. Сега клиниката е част от Клиника по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ", с ръководител проф. Добрин Константинов, Национален консултант по детска хематология и онкология.

Каква е равносметката от прилагането на метода и каква е успеваемостта?

Щастливи сме, че сме част от напредъка на медицината и вече 20 години развиваме този метод. Официално се смята, че му е дадено начало преди 60 години. Доста дълги години се оказва, че е добра теоретична постановка, но много трудно осъществима на практика. И благодарение на това, че теоретичната постановка е много интересна и предполага много добри резултати, успоредно това е подтик за развитие на много специалности, дава тласък на много други, и медицински и не медицински науки, които по обратен път дават своето, за да се усъвършенства методът и през последните години е неотменна част от лечението, коментира пред Радио София началникът на Клиниката по детска клинична хематология и онкология проф. Добрин Константинов.

Какво представлява трансплантацията?

Специалистът поясни, че става дума за трансплантация на хемопоетични (кръвотворни) стволови клетки, т.е. най-младите и потентни клетки. Те могат да бъдат извлечени от три места - от костния мозък, от периферна кръв и от пъпната връв. След извличането им, целта е в една или друга степен тези клетки да заместят или възстановят костен мозък, който е заболял.

Едната разновидност е т. нар. автоложна трансплантация, при която собствени клетки се събират и заделят и след това, тъй като пациентът се подлага на тежко лечение и костният мозък не може сам да се възстанови,  му се "връща" запазеният костен мозък и той възстановява кръвотворенето. По-сложният начин е, когато трансплантираме клетки от чужд донор - близък роднина - брат, сестра и т.н., но и доста по-далечен, случаен човек от световните регистри. И тук вече се противопоставяме на природни закономерности и затова методът е сложен. Защото колкото и идеално да подберем донора, винаги има противоречие - имунен конфликт, който или предварително трябва да бъде съобразен и предотвратен, или контролиран във времето, обясни проф. Константинов.

След успешна трансплантация пациентът може да е напълно здрав

Специалистът обясни, че простичко казано се заменя болният костен мозък с чужди клетки, които могат да възстановят цялата кръвна система на пациента. Често костно-мозъчната трансплантация се свързва с левкемия, но чрез метода може да се лекуват и вродени състояния като вроден имунен дефицит, вродени анемии (таласемия) и д.р. Крайните успехи на много от случаите е пълно излекуване, каза проф. Константинов. Той обясни, че самата трансплантация обаче изисква много сериозна предварителна подготовка - изолация и лечение на пациента, преливане на кръв, антибиотици и др.

В трансплантационния център на Клиниката по детска клинична хематология и онкология на ИСУЛ се работи по международно утвърдени протоколи и европейски правила. Центърът е част от Европейското дружество по трансплантология.  Проф. Константинов посочи, че лечението при децата е различно от това на възрастните. Всеки случай се анализира от специалистите строго индивидуално.

Още за показанията на прилагането на метода, за етапите на лечението и за прилагането му в България - чуйте разговора с проф. Добрин Константинов.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще забранят ли в ЕС продажба на котки и кучета в магазини за домашни любимци?

Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..

публикувано на 01.07.25 в 16:25

Д-р Стойчо Кацаров: Ако НЗОК не е монополист, здравно неосигурените може да са по-малко

20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..

публикувано на 01.07.25 в 15:36

Неподозираните ползи от бавното каране на автомобил в града

Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..

публикувано на 01.07.25 в 14:07

"Малката елфа" е новото куклено заглавие в афиша на Младежкия театър

"Малката Елфа“ е спектакъл  за приятелството, за силата на въображението и за смелостта да обичаш.  "С нежност и хумор тази театрална феерия ни напомня, че понякога най-големите чудеса се раждат именно тогава, когато вярваме истински и не се боим да отворим сърцата си за невидимото, което ни заобикаля", казват от Младежкия театър за постановаката...

публикувано на 01.07.25 в 12:53

България е част от Международната щафетна колоездачна инициатива COP30 Bike Ride

Международна конференция, свързана с климатичните промени, се провежда ежегодно в различни градове и държави.  Тази година домакин е Бразилия.  С това събитие е свързана международната щафетна колоездачта инициатива COP30 Bike Ride , която  обединява стотици колоездачи от цял свят. В рамките на шест месеца участници от Европа,..

публикувано на 01.07.25 в 12:40
Ивайло Кукурин

Кметът на "Младост": Конкретното предложение за заместник не беше съвет, а натиск

Кметът на столичния район "Младост" Ивайло Кукурин заговори за натиск - получил е "конкретно предложение" за негов заместник  без обсъждания и аргументи. Това сподели самият той с пост във Facebook. "Беше к онкретно предложение - за конкретен човек, на конкретна позиция . Без обсъждане на професионален опит, без конкурс, без реален процес на..

публикувано на 01.07.25 в 11:11

3D картата, показваща възможното застрояване в София, има нужда от помощ

3D картата, показваща възможното застрояване в столицата има нужда от доброволческа работа. Една от най-честите търсените функции на картата е да се отбележат сградите, които са вече в строеж или построени. С пускането на проекта, са използвани фотореалистични 3D карти на Google, които за съжаление показват състоянието на града преди две години...

публикувано на 01.07.25 в 10:37