В проучването на свободата на словото у нас са участвали 200 журналисти от цялата страна, то е национално, но не е представително, обясняват от Асоциацията на европейските журналисти. Изследването е анонимно, в него са участвали представители на всякакви медии - елктронни, печатни, интернет; обществени, национални регионални, частни.
Установените резултати обаче са показателни за медийната среда у нас. 42,4% от анкетираните оценяват свободата на словото в България като лоша, а 27,8 на сто смятат, че тя е „много лоша“. Едва 4,5 % определят свободата на словото у нас като добра. Друга обезпокоителна тендеция е оказването на натиск върху журналисти. Близо 70 на сто от запитаните признават, че са били свидетели на оказване на натиск върху свой колега, през послдените 10 години. Вътрешният натиск и самоцензурирането са честите форми на ограничаване на свободата на словото.
В изследването на Фондация „Медийна демокрация“ за състоянието на професията на журналиста у нас са участвали 30 респонденти от цялата страна. За съжаление и тук новините не са добри. Освен натискът, който са принудени да търпят, проучването сочи, че заплатите на журналистите често са под средната за страната, работната седмица обикновено надхвърля 40 часа, а един от трима колеги работи над 50 часа седмично. Лошите условия на труд и стресът, който понясят журналистите, водят до различни заболявания.
Политиците са част от икономическите субекти, рекламодателите, дори и рекламните отдели, които през годините си сменят първото място за оказване на натиск върху журналистите. Просто тази година участниците в онлайн запиването се групираха най-голям процент от отговорите, че най-голям натиск оказват политическите субекти върху работата на медиите. Дали са политически или корпоративни субекти, дали са собственици на медии, те стоят на входа и на изхода на информацията и оакзват влияние върху журналистите, казват за какво да се пише и как да се пише, обяснява д-р Илия Вълков, член на АЕЖ-България.
Като пример за такова явление д-р Вълков даде случая с Антон Тодоров, който си позволи да заплаши в ефир водещия на една от телевизиите у нас.
За да се намали неблагоприятният натиск върху медиите е необходимо да се вземат редица мерки. Да се търсят алтернативни начини за финансиране на медиите, да се ограничава монополизирането на медийния пазар, така че да има простарнство на алтернатиони медии, да се работи за увеличаване на плуразлизма на собствеността на българските медии, да се създат по-добри условия за финансиране на регионалните медии, които са най-засегнати от тези проблеми, коментира доц. Орлин Спасов - преподвател по журналистика в Софийския университет и изпълнителен дирктор на Фондация „Медийна демокрация“.
Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ) извърши анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция. Всяко родено инвитро бебе от процедура, финансирана от бюджета на Центъра за Асистирана репродукция, струва на хазната 12 770 лв., а..
"Време е да се върнем към корените си, свързани със свободата на изразяване” - с тези думи Марк Зукърбърг обяви съществена промяна в политиката на социалните мрежи, които управлява. В социалните мрежи се прекратява проверката на факти – т.нар. fact checking . Това провокира широка и силна реакция както от експерти, така и от потребителите. Промените..
Чаровната Анастасия Стоилова, гостува в предаването "Добър вечер, София“, за да разкаже за не толкова познатата, дори мистична страна на красивия, традиционен български обичай “Сурва“. За повечето хора думата "сурва" се свързва предимно със сурвакане. Но за хората от пернишкия край тази дума се свързва с маскарадни игри, с широко познатите..
В деня, когато отбелязваме 110-годишнината на българското кино (на тази дата през 1915 г. е премиерата на първия български игрален филм "Българан е галант" на сценариста и режисьор Васил Гендов, който изпълнява и главната мъжка роля), гост на БНР-Радио София беше проф. д-р Александър Донев , преподавател в Катедра "Кинознание и кинодраматургия" в..
От Монреал до София без презареждане - вълнуващ разказ на капитан Радослав Василев - пилот от авиокомпания "България еър" , който в интервю за БНР-Радио София, разказа за един от своите най-вълнуващи и интересни полети на борда на "Еърбъс А220" . Той разкри подробности за устройството на самолета, както и предаването му от базата на..
“Явление”, “Оттук започва нещо ново в българския театър”, “Уникално усещане за ритъм” - това са част от реакциите на журито на Фестивала на авторския театър през 2024-та, след като гледат моноспектакъла "Надежда" на Явор Попов-Необозрим . "Това е моноспектакъл, който отлагах седем години. Той стоя на един лист и ме чакаше и в крайна сметка..
В Националната кардиологична болница няма да се извършват никакви промени, които не са съгласувани с лекарите. В това ги увери лично министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева на среща с началници на клиники в болницата. В разговор с директора на лечебното заведение д-р Красимир Джинсов, министърът изиска да бъде оттеглено предложението за..