Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Според специалисти

Ваксината е най-евтината и ефективна защита от идващия грип

3-валентната инжекция е 10-ина лева, 4-валентната - около 20

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Във втората половина на октомври е крайно време да поговорим за сезонния грип, чийто пик обикновено е след Нова година, но хората, които мислят за здравето си, не чакат епидемията, а вземат мерки отдалече.
Статистиката показва, че по време на епидемии от грип страдат между 5 и 15% от населението. Всяка година по света поради усложнения от грип тежко се разболяват между 3 и 5 милиона души, а умират между 250 и 500 хиляди. Въпреки това заплахата към общественото здраве сериозно се подценява. 
През миналия грипен сезон ваксинирани са били едва 2-3 на сто от българите. Във всички други страни от ЕС този имунизационният обхват е по-висок и достига дори до и над 80 процента. Д-р Ангел Кунчев


Чуйте повече за предстоящия грипен сезон (а и равносметката от зима 2016/2017), както и за най-добрите възможности за защита от д-р Ангел Кунчев - главен държавен здравен инспектор.



Д-р Скендер Сила

В другите страни ваксината се реимбурсира, т.е. населението не плаща допълнително за нея (макар и не във всички страни) – опита се да обясни нищожния обхват на противогрипната имунизация у нас д-р Скендер Сила - ръководител на офиса на СЗО за България. – Друга причина е, че там кампаниите са през цялата година, не само около грипния сезон. Трето, там наблюдаваме по-силна ангажираност на лекарите в първичната помощ (джипитата), те са заетите по-пряко с имунизациите и съответните кампании.

Според представителя на СЗО като цяло в България имунизационният календар се изпълнява добре, проблемът е повече относно защитата от грип.

Трябва да се помисли за икономическото положение на определени групи от хора, например – възрастните, пенсионерите, хората с ниски доходи и ако е възможно – държавата да ги подпомчага – препоръча д-р Сила в специално интервю за „Часът на здравето“. – Ваксината е добра инвестиция в средносрочен и в дългосрочен план, защото тя не само защитава здравето, а и подобрява икономическата ситуация – знаете, че всъщност всичко има икономическо изражение: лечението е скъпо, може да се стигне до хоспитализация, която е скъпа и за държавата, човек отсъства от работа… Много по-скъпо е да се плати лечението и последствията, вместо да се закупи една ваксина.

Тази година кампанията се съсредоточава върху групата на възрастните хора над 65 години. Повод са доказателствата, че по цял свят, включително и в Европа, 90% от смъртните случаи, свързани с грипа, са именно при тази категория хора.

Разбира се, СЗО препоръчва ваксината да се поставя и на други групи хора: бременните жени, децата от 6-месечна възраст до 5 години, лицата с хронични заболявания и здравните работници, които всеки ден се сблъскват с различни вируси, както и лицата, настанени в домове за сестрински грижи или за дългосрочно лечение.

По отношение на обществото - най-важното е тази информация да бъде популяризирана, допълни още д-р Сила.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки:  Визия за Бузлуджа

Радослав Илиев: Бузлуджа е световна дестинация, да използваме потенциала ѝ

На референдума , който беше проведен на 17 ноември в община Казанлък , не достигнаха гласовете (40%), за да се вземе под внимание резултатът (гласуваха само 14 на сто), но от Фондация "Проект Бузлуджа" виждат и нещо позитивно . На въпроса "Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост..

публикувано на 03.12.24 в 12:25

"И тъй, шаранът се побърка" събира най-смешните разкази на Чехов

Много литературни специалисти смятат, че Антон Павлович Чехов е най-добрият автор на къси разкази, като голяма част от тях са хумористични. С логото на Издателство “Кръг” съвсем скоро излезе ново издание, събрало най-добрите му хумористични творби, което носи заглавието “И тъй, шаранът се побърка”.  За представянето на книгата редакторът Преслав Ганев..

публикувано на 03.12.24 в 12:02
Снимки: Георги Нейков

Кой и как може да влиза с кола в центъра на София и да домува в зона?

Ограничението за издаване на разрешителни за паркиране в синята зона е до 2 автомобила, а за служебен абонамент - до 5 места на един адрес на фирма. Това припомни пред БНР-Радио София изпълнителният директор на Центъра за градска мобилност Румяна Милова . "Повечето от домуващите в центъра на столицата, които ползват услугата, знаят..

публикувано на 03.12.24 в 09:42

Облачно, в София - до 6 градуса

Времето днес ще се задържи предимно облачно , главно в югоизточните райони с превалявания от дъжд. По-значителни разкъсвания и намаления на облачността ще има над Югозападна България. Ще духа слаб, в Източна България до умерен североизточен вятър. Преобладаващите максимални температури ще бъдат между 4° и 9°, в София - около 6°. Над..

публикувано на 03.12.24 в 07:15

"Форум", 02.12.24: Годишен политически обзор на 2024 г.

В новата седмица в студиото на "Форум" своите коментари по злободневни теми от обществения и политическия живот ще дадат политолозите Светлин Тачев и Атанас Радев. Ето и част от темите, по които ще коментират гостите на Лъчезар Христов: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията Политиката на..

публикувано на 02.12.24 в 18:40

Посещението при зъболекар - минимум веднъж годишно

Над 96% от децата в България имат минимум по един кариес. Голям е процентът с усложнения заради нелекуван кариес. Това показват резултатите от Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години у нас. Според статистиката 71% от децата до 5-годишна възраст имат кариес на млечните зъби. При подрастващите до 12..

публикувано на 02.12.24 в 17:20

Почистват дъждоприемните шахти по Околовръстното и Южната дъга на София

Над 900 отводнителни съоръжения са почистени за последните два месеца по основни трасета, свързващи града. Това съобщава на сайта си Столичния инспекторат. Целта е да се осигури проводимост на дъждоприемните шахти като се почистват наноси и отпадъци. Процесът се извършва механизирано със специализирана техника в условия на безопасност...

публикувано на 02.12.24 в 16:56