В различните държави от заболяването страдат между 1 и 11% от хората
У нас статистика за заболеваемостта не се води, но по данни на дерматолозите между 2 и 4 процента от българите имат псориазис.
"Псориазисът е системно заболяване, което освен кожата засяга ставите, жлезите в вътрешна секреция. Голяма част от пациентите имат псориатичен артрит, който, ако е не лекуван, води до загуба на движение или цяла става, водещи до изкривявания, които за съжаление са необратими. Пациентите с псориазис имат с 60% по-висок риск за развитие на захарен диабет и около 50%-60% по-висок риск за сърдечно-съдови инциденти", посочи д-р Кантарджиев.
Заболяването има различни форми - от 2-3 петна по кожата на тялото, до засягане на цялата кожна повърхност. Най-тежките форми застрашават живота на пациента. В повечето случаи има кожна изява.
Подходът е изцяло индивидуален
Лечението зависи от процента на кожна и вътрешна изява, полът и придружаващи заболявания. По-леките форми се лекуват с локална терапия:
"Военномедицинска академия разполага с професионални машини за фототерапия от последно поколение, които са първа линия на терапия, било то комбинирани с локални средства .или не. По-тежките случаи подлежат на системна терапия - с различни медикаменти. Най-тежките случаи от няколко години, благодарение на НЗОК, подлежат на терапия с най-модерните средства за лечение на псориазис в момента в световен мащаб", посочи специалистът.
Псориазисът не е заразно заболяване
"Псориазисът е мултифакторно заболяване с генетично унаследяване. Проявата зависи от различни фактори - различни заболявания, прием на медикаменти, бактериални или вирусни инфекции. Все още не е изяснен механизмът, по който това се случва. Стресът е първопричината за поява на псориазис", посочи д-р Кантарджиев. Той добави, че е доказана и наследствената обремененост - ако единият от родителите има псориазис, рискът да се развие при детето е с 30-40 % по-висок.
Още за методите на лечение и на цялостния подход на специалистите към пациента - чуйте интервюто с д-р Весел Кантарджиев!
Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател доц. д-р Александър Христов и Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..
С два пилотни проекта Столичната община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..
На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..
Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..
В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..
По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..