Това не само споделя проф. Божидар Димитров, но и ни убеждава в минутите за здраве по Радио София.
Проф. Димитров е психофизиолог от БАН, съосновател на Българското дружества по медицина на съня (заедно с д-р Славчо Славчев).
Той изрежда някои факти от живота и науката:
От икономическа гледна точка вече е доказано, че превъртането на часовника с час напред или назад (въвеждането на лятно часово време) няма никаква полза. Може би щеше да има ефект преди 200 години. Най-вероятно обаче България няма да промени това, колкото и безсмислено да е – предполага проф. Димитров. И уточнява, че всъщност проблеми създава главно пролетното преминаване към лятното часово време, когато ни се отнема 1 час (сън).
В момента в България се събират подписи под Петиция до Министерския съвет за премахване на порочната практика на смяна на времето два пъти годишно. В нея се посочва, че проучване на 9 европейски университета показва, че лятното часово време има пряка връзка с много заболявания, а разходите в ЕС за медикаменти и др. средства за справяне с проблема, са в размер на 131 млрд. евро годишно.
Хубаво е човек да става от сън, когато се съмва, сам, без принуда, без аларма на часовник или радио – казва още проф. Божидар Димитров. - Ако се събуди в неподходяща фаза на съня, човек може да е в лошо настроение, сърдит или дори нещастен.
Добре е по възможност да се ляга и да се става приблизително по едно и също време. Не може в събота и неделя да си отспим, за сметка на по-малкото спане през седмицата.
За разлика от наложеното становище, проф. Димитров е на мнение, че хранене преди сън е допустим. Желателно е обаче да не се приемат възбуждащи напитки (кафе и газирани с кофеин). Алкохолът също не се препоръчва, защото приспива, но и събужда рано. Не трябва да се чете в леглото, а от таблет или смартфон – да не говорим. Телевизорът въобще не трябва да е в спалнята.
Специалистът препоръчва кратък сън следобед (45 до 60 минути) и дори признава, че го практикува. Ефектът е ободряване и повишаване на работоспособността.
Всеки сънува, но не всеки си спомня.
Във фазата на сънуване (според най-новите теории и експерименти може да не е само една) тогава става най-благоприятното възстановяване, когато спомените и полезните дневни практики и навици се консолидират и остават трайно в паметта, а ненужната информация бива изтрита като в компютър.
Чуйте целия разговор с проф. Божидар Димитров и ще научите още съвети за добър сън, как се провеждат трите степени на консултиране при проблем, както и как той обяснява несъстоятелността във вярата в прогностичната функция на съновиденията.
На 16 юли от 19.00 часа в Галерия “Арт 159” ще бъде открита изложбата „Да запазим Корал: „Безполезни изкопаеми НБУ 2025“.Куратори на изложбата са: проф. Борис Сергинов, Методи Методиев, Олга Галчинска, Ева Гебрева и Биляна Калоянова. В експозицията ще се включат над 30 автори – художници, активисти, изследователи и доброволци от НБУ и..
Във възпитанието родителите често трябва да балансират между помощта, улеснението за детето и здравословната строгост. За приучаването към самостоятелност понякога е достатъчно да изчакате, да потвърдите затруднението в дадена ситуация, а когато детето анализира или вследствие дори само на промяна в подхода успее да се справи, то остава не..
За седма поредна година ще се проведе Lago Fest 2025 - Фестивалът на Самоков от 25 до 27 юли. Мултидисциплинарният фестивал отново ще се проведе на добре познатата локация – Туристическата градина в парк “Лаго”. “Когато самоковци са се опитвали да правят комплименти на млади дами, са казвали “Я, каква си лаговица”. Лаговицата е едно много тънко..
В момента 60 от 256 общини в страната са с воден режим. Ако не бъдат взети комплексни мерки, те ще нарастват всяка следваща година и проблемите с безводието ще се задълбочават. Това откроиха експерти от информационната платформа "Климатека" на медиен форум, в който се включиха експертите по води и климат. Те отбелязаха, че по-съществен е..
България е на прага на влизане в еврозоната - стъпка, която се очаква да донесе значителни промени в икономиката. Малко след като получихме окончателното "Да", няколко международни рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на страната ни на БББ+. А за пръв път в историята ни получихме и оценка A- от агенция "Скоуп Рейтинг". " Очаквам..
Конференцията Velo-city 2025 тази година се провежда в полския град Гданск. “Това е шестата или седмата конференция Velo-city, на която присъствам. В този смисъл имам база за сравнение с предишни издания. Разбира се, тази година не съм толкова въодушевен, колкото когато участвах за първи път. Това беше през 2017 г., а домакини бяха градовете..
Живеещи в района на ул. "Опълченска“ излязоха на протест снощи с искане за преобразуване на едната новоизградена лента за движение във велоалея, а на другата – в разширение на тротоарите, които към момента на места са само по два метра. Протестиращите обясниха, че две нови автомобилни ленти удвояват трафика, а тротоарите остават тесни. Многократно..